Osmnáctiletý Choupenitch se jako první fleretista v historii Česka dostal do čtvrtfinále evropského šampionátu a v boji o medaili prohrál s Polákem Majewským. "Mrzí mě to, ale mám ještě hodně před sebou. Možná by bylo špatně, kdyby přišel velký úspěch v takhle v raném věku," řekl brněnský rodák.

Choupenitch porazil cestou do čtvrtfinále ME mimo jiné italskou hvězdu Baldiniho i Němce Bachmana. "To jsou dva giganti světového šermu, z toho jsem měl opravdu velkou radost a i sedmé místo je obrovský úspěch," pochvaloval si český talent, který poskočil ve světovém žebříčku FIE ve fleretu na 41. místo.

Letošním cílem Choupenitche, který je prvním rokem mezi juniory a hned skončil druhý na ME a vyhrál juniorský Světový pohár, byl postup na olympiádu. Na závěrečné kvalifikaci v Bratislavě ale vypadl v osmifinále po prohře s Rumunem Darabanem těsně 14:15. "Ten jeden šťouch, to je jako kdyby tenista prohrál v tie-breaku a trefil síť," přirovnal.

V dalším duelu by byl favoritem proti portugalskému soupeři a výhra by ho posunula do Londýna. "Pořád mě to mrzí, ale už si to neberu. Řekl jsem si, že půjdu dál, budu dřít a vyplatilo se," řekl šermíř, kterému neúspěch v boji o olympiádu pomohl k sedmému místu na Evropě. "Tenhle výsledek potvrzuje, že jsem na olympiádu měl."

Talent s běloruskými kořeny Choupenitch si musí počkat čtyři roky, aby měl šanci napodobit nevlastní babičku. Tou byla Taťjana Samusenková, v letech 1960, 1968 a 1972 členka vítězného sovětského týmu fleretistek. "O tom, že babička vyhrála olympiádu, jsem se dozvěděl, až když jsem šermoval," řekl člen Sokola Brno I.

Ctižádosti něco dokázat má Choupenitch na rozdávání. Touha prosadit se na posty nejvyšší je slyšet téměř z každého jeho slova. Kolem sebe navíc neustále slýchá, že je nadějí. "Všichni říkají, jsi talentovaný, ano, souhlasím, ale hlavní příčina úspěchu je, že tréninku a sportu dávám hodně. Sportovní úspěch je složený z deseti procent z talentu a zbytek je o píli a o tréninku. Talent nestačí," řekl.

Proto jezdí trénovat do Itálie, Běloruska či Dánska, aby měl možnost se zlepšit. A za čtyři roky chce jet do Ria de Janeiro. "Hlavní je zůstat zdravý a pokud to vyjde, můžu pokračovat ve svých snech. Pokud se mi povede jet do Ria, tak se tam nechci jen dostat, ale i tam vybojovat úspěch," řekl Choupenitch, kterému se na fleretu líbí spojení rychlosti s taktikou. "Musíte soupeře napálit, přechytračit," řekl.

Student třetího ročníku brněnského Gymnázia Matyáše Lercha vystřídal několik sportů a k šermu se dostal po basketbalu. "Maminka dělala sport a věděla, jak má vypadat trénink a u basketu to nebylo podle jejích představ," vzpomínal. Nyní měří 195 centimetrů a může využívat dlouhých rukou. "Výška je výhodou, ale větší už bych být nechtěl a doktor říkal, že už jsem dosáhl své výšky," řekl.

Mohl se vydat i jiným směrem. Po otci Ivanu Choupenitchovi, který se narodil v Bělorusku, je operním pěvcem a od roku 1992 sólistou Janáčkovy Opery v Brně, má hudební vlohy. Zvládl ke sportu vystudovat i klavírní školu. "Hudba mě provází každým dnem. Občas si sedmu a zahraju si," řekl s tím, že mu klavír pomohl i ve sportu. "Moc mě to nebavilo, ale naučil jsem se, že člověk musí udělat i to, co se mu nechce," řekl a zvesela dodal: "A na klavír letí i holky."