Od závodníků chtějí vedle výkonů především show. Spektákl, u kterého se náramně pobaví. V německém hlavním městě Berlíně mají až neuvěřitelnou tradici, ve čtvrtek začal už 107. ročník populárních šestidenních závodů. Končí v úterý. „Je to zpestření, kterým se taky bavíme. Chodí plno lidí, kteří fandí. Je to sranda a přitom užitečné, jezdím týden v kuse na dřevěné dráze, kterou u nás nemáme,“ popisuje sprinter brněnské Dukly Pavel Kelemen.

V Berlíně závodí už počtvrté. Objevil se mezi sedmičlennou smetánkou sprinterů, která se na tradiční podnik dostala. „Vím co čekat a jsem klidnější, užívám si to víc než první rok. Tehdy mě to překvapilo, nevěděl jsem, do čeho jdu. Na jiných závodech mám kolem sebe lidi, kteří mi pomáhají, tady jsem byl skoro sám, všechno úplně jiné. Byl jsem nervózní,“ přiznává evropský šampion v keirinu z roku 2015.

Závody mají spíš exhibiční náplň, jezdci vtahují diváky do děje povzbuzováním, početnější balík vytrvalců rozjíždí i mexické vlny. „Na jiných závodech jedu dvoustovku ekonomicky u bariéry, v klidu dýchám. Tady při letmém kolu povzbuzuji a hýbám se, nejsem zalehlý, takže tepovku mám vyšší a nohy unavenější. Šestidenní jsou však o tom, aby se lidi bavili,“ uvědomuje si šestadvacetiletý Kelemen.

Přestože ze sedmi sprinterů závodí v Berlíně čtyři domácí borci, fanoušci s velkou chutí podporují i českého borce. „Mile mě překvapuje, když vyhlásí moje jméno a lidé zatleskají, skandují. Samozřejmě německé jméno má jiný ohlas. To je přirozené, doufám, že u nás by to bylo stejně,“ ušklíbne se. „Jsem rád, že při představování není tichá hala, to by bylo nepříjemné. Diváci jsou super,“ oceňuje.

Když rotuje na dráze, naznačuje gestem, že diváky neslyší nebo si s nimi plácne při projíždění kolem bariéry. „Nepřemýšlím nad tím. Co mě zrovna napadne, to udělám,“ sděluje Kelemen, který nejfrenetičtější atmosféru zažil na olympijských hrách v Londýně 2012. „Neslyšel jsem slovo, to jsem měl i husí kůži,“ přikyvuje.

Na dráhu nastupují do setmělé haly, doprovázejí je laserové efekty, ale jezdce to neomezuje. „Světla nevnímám, líbí se mi taková show,“ přitakává,

Dráhařům se však na šest dnů obrátí denní rytmus. Program začíná závody talentů v pět hodin odpoledne, většinou končí až po půlnoci. „Tři dny jsou dobré, pak bývá únava fakt velká. Fungujeme jinak, obědváme ve čtyři, večeříme v jedenáct, ale dá se to,“ líčí brněnský dráhař.

Hlavní slovo má v Berlíně domácí závodník Maximilian Levy, trojnásobný olympijský medailista a čerstvý evropský šampion v keirinu. „Max se stará o sprintery, abychom šli včas na start a vše fungovalo. Na závodech se s jezdci spíš pozdravíme, tady jíme u jednoho stolu, říkáme si příběhy, je to uvolněnější,“ popisuje.


Zvláštní postavou berlínských Šestidenní představuje americký sprinter Nate Koch. Přestože za svými soupeři výkonnostně zaostává, díky svému stylu platí ze největšího oblíbence fanoušků. „Je úplně super člověk a šoumen. Na mých prvních Šestidenních jsme spolu bydleli na pokoji a dodnes vzpomínáme, jak spal v trenkách při otevřeném oknu a zapnuté klimatizaci, zatímco mě byla strašná kosa, v pokoji jsme měli devatenáct stupňů. Říkal, že to jsou jeho poslední závody, což je škoda,“ mrzí českého sprintera, který letos v Berlíně vyhrál keirin.

Zatímco někteří dráhoví cyklisté se jako placení profesionálové věnují pouze Šestidenním, Kelemen se zúčastňuje jenom těch v Berlíně. Přednost mají mezinárodní klání. „Berlín je nejlíp postavený termínově. Za týden se dá vydělat docela dost peněz, ale mrzelo by mě jezdit jen Šestidenní a ne velké závody, nevyměnil bych je. Možná na stará kolena, když mě budou chtít,“ usmívá se Kelemen.

Šestidenní Berlín
Jedná se o závody v dráhové cyklistice s mnohaletou tradicí pořádané v různých koutech Evropy. V Berlíně se v tomto roce jede 107. ročník. Na velodromu se závodí od odpoledních do nočních hodin šest dní v kuse. Na dráze se střídají sprinteři s vytrvalci, ti mají dvoučlenné týmy. Sprinteři jezdí letmé kolo, keirin a sprint, vytrvalci bodovačku dvojic v různých obměnách, vylučovačku, pětistovku, závod za dernami a specialitu tvoří souboje za motorovými vodiči. Výsledky za šest dnů se sčítají. Klání elitních jezdců doplňují závody žen či jezdců do 23 let. O atmosféru se stará DJ, zpěváci či cheerleaders.