Společně v jednom týmu absolvovali motocyklisté z Ježkovic už třináct Šestidenních, v roce 2012 skončili mezi kluby na vynikajícím šestém místě. „Těžko odhadovat, na co můžeme pomýšlet. Závodu se účastní 150 týmů, ve kterých jezdí neznámí závodníci. Pokud dojedeme do desáté příčky, bude to výborné," říká zanedlouho jedenačtyřicetiletý Martin.

Ještě než vyrazili do Košic, museli se vypořádat s nečekaným problémem. „Nahlásili jsme pod hlavičkou našeho týmu GottBros do Šestidenní dvě posádky, ale jako národní autorita zasáhl Autoklub a sdělil nám, že nám musí stačit jedno místo. Házeli nám klacky pod nohy," krčí rameny pětačtyřicetiletý Zdeněk.

Bratři vyřešili problém šalamounsky a účastnické místo si vyjednali u slovenské federace. Společně se třetím členem týmu, Slovákem Thomasem Hostinským, tak hájí vlajku východních sousedů. „Thomas je skvělý jezdec. Navíc nám trať v Košicích vyhovuje. Je podobná jako terény u nás. Mohlo by to být dobré," přemítá Martin.

Z aktivních českých jezdců nemá ze Šestidenní nikdo větší zkušenosti. Zdeněk dokonce vybojoval poslední českou medaili v nejsledovanější kategorii Trophy týmů. Ta už je ale 21 let stará. „Brácha má sice víc startů, ale já jsem asi trochu úspěšnější. V současné době ale nemá Česká republika v Trophy týmech nárok," myslí si starší z bratrů.

Ježdění v jednom týmu si oba pochvalují. „Přímo na trati si pomoct nejde. Ale Zdeňkovi maximálně důvěřuju, můžu se na něj ve všem spolehnout. Navíc je bezvadný mechanik," vypraví Martin.

K závodění mají trochu odlišný přístup. „Já jsem větší puntičkář. Musím si dopředu několikrát prohlédnout trať. Brácha je větší flegmatik," říká mladší z bratrského dua. Jeho tvrzení podtrhuje fakt, že sám odcestoval do Košic už týden předem, kdežto Zdeněk za ním dorazil až ve středu.

Zdeněk si letos splnil svůj sen, který pro něj však neskončil moc slavně. Na legendárním Dakaru se pral od začátku s technikou a jeho trápení vyvrcholilo ve čtvrté etapě, kdy po poruše motocyklu nocoval v poušti a rallye pro něj skončila. Na závod ale nezanevřel. „Pojedu i další ročník. Vše je na dobré cestě, už jsem dostal od pořadatelů i potvrzení přihlášky. Koupili jsme nový stroj od Honzy Veselého. Motorka vypadá spolehlivě," informuje.

Jeho bratr má na slavný závod opačný názor. „Mě Dakar na rozdíl od Zdeňka neláká. Podmínky, hlavně co se týče peněz, jsou úplně jinde. Utratit za jeden start miliony se mi nechce. Ani na to nemám. Navíc mi ani moc nevyhovuje tamější trať. Prašné argentinské cesty nemám rád. Nelíbí se mi ani to, že se jede v ohromné rychlosti. Vyhledávám spíš techničtější tratě," popisuje Martin.

zdeněk gottvaldVěk: 45 let
Největší úspěchy: 4× 1. místo na ME, juniorský vicemistr světa, 3. ve World trophy, 2. a 3. místo na Šestidenní v klubech, 23× mistr České republiky, účast na Dakaru 2015

martin gottvaldVěk: 40 let
Největší úspěchy: 1. místo na ME a 3. na MS, 2. a 3. místo klubových týmů na Šestidenní, 12× mistr České republiky, 8× mistr Slovenska