Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šibal: V Brně měla dávno stát arena jako v Liberci

Brno /ROZHOVOR/ – Jako hráč brněnské Zbrojovky byl zvyklý vítězit. V jejím dresu Martin Šibal posbíral sedm mistrovských titulů, dokonce nikdy neprohrál ligové finále.

18.5.2010 3
SDÍLEJ:

Předseda ženského basketbalového týmu Valosun Brno Martin Šibal.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

„Za všechno vděčím Miki Pospíšilovi, to on ze mě vychoval basketbalistu. Navíc jsem ještě třikrát bral zlato v dorostenecké kategorii a byl u postupu Houserů do nejvyšší soutěže. Takže desetkrát první, na dvacet let profesionální kariéry to docela ujde,“ směje se dvaačtyřicetiletý bývalý pivot, který je předsedou ženského basketbalového týmu Valosun Brno.

Úspěchy sbíráte dál. Nedávno jste ve své kategorii vyhrál veteránské mistrovství České republiky.
Když hrajete v kolektivu takových borců jako jsou Oky (pozn. red. – Jiří Okáč), Venca Hrubý nebo Pepa Jelínek, tak to jde samo. Dokonce jsme se zúčastnili dvou mistrovství světa, pokaždé z toho ale byla bramborová medaile. Hlavně že se vždycky sejdeme a povykládáme si. Když se navíc člověk zpotí, tak je chuť na pivko, a to je nejdůležitější. (smích)

Josef Jelínek teď trénuje Basketball Brno, jak je na tom na palubovce?
Musím ho pochválit. Je vidět, že ve Španělsku, kde koučoval, se fyzické přípravě hodně věnoval. Je na tom velice dobře, Venca Hrubý taky. Když člověk vidí, jak běhají, trochu se zastydí.

Copak, vám už to nestřílí?
Ale jo, střídám se na pivotu s Okym. Vždycky jsem byl ale hráč, který těžil z fyzické připravenosti. Je to čím dál horší. Rychlosti ubývá, ale jsem bojovník. Pepa Jelínek mi říkal, ať se připravím a naskočím do ligy. (úsměv)

Zkusil byste to?
Ne, to jsou jen takové vtipy u piva. Oky nebo Venca by možná mohli, ale dnešní basketbal je o hodně tvrdší. To se pak člověk musí kouknout do občanky, jak na tom doopravdy je. Já se ještě jednou týdně scházím s bývalými spoluhráči ze Zbrojovky. Každou neděli si v klidu bez rozhodčích zahrajeme, nehádáme se, fauly si hlásíme. Prostě výborná parta lidí, teď všichni lékaři nebo třeba manažeři.

Vy jste do podobné role před sedmi lety také přesedlal. S Valosunem z toho letos bylo šesté místo.
Mohli jsme být i pátí, ale ambice byly každopádně jinde, měli jsme hrát o medaile. Nepodařil se nám hlavně start soutěže.

Proto odešel Stanislav Petr. Nahradil ho Richard Klein, teď tým trénuje Tomáš Veselý. Bude to už na delší dobu?
Pevně v to věřím. Ríša nám vytrhl trn z paty, ale basket je pro něj hlavně koníček. S Tomášem Veselým se dlouho znají, což je první předpoklad úspěšné spolupráce, navíc se výborně doplňují. Chceme hrát o medaile, kádr zůstává beze změny, maximálně posílíme o nějakou pivotku.

Americké posily se očekávat nedají?
Ne, naše filozofie je jiná. Raději dáváme přednost mladým holkám a kolektivnímu pojetí. Nestavíme výkony na individualitách, to by pak na té lavičce mohla sedět moje babička.

Kolik z vašeho rozpočtu vůbec padne na mládež?
Asi třicet procent. Ale jsou tu velké neduhy. Poznal jsem na jakém principu svaz funguje. Pokud nedojde k významným změnám při výchově mládeže, tak se můžeme s vrcholovým basketbalem rozloučit.

Proč?
Například my v Králově Poli především díky osobě Marka Šilhana dlouhodobě vychováváme od těch nejmenších až po dospělé, máme velké úspěchy, ale doteď nám nebyl přidělený status střediska. Prý už na Moravě jedno je. Ale v Čechách jich je sedm. Není to prkotina, znamená to půlmilionový příspěvek na výchovu dětí. Ostatní za tyhle peníze vykupují hráčky z jiných středisek a říkají tomu výchova.

Máte na mysli Frisco Sika Brno?
To není jen o Žabinách. Klobouk dolů před tím, co tam udělali pro český basket. Je pravděpodobné, že něco podobného se u nás jen tak zopakovat nepodaří. Mě jako bývalého hráče může jen mrzet, že za nimi nezůstává zástup mladých hráček. To je ale o filozofii klubu. Když máte peníze na zahraniční posily a kouče jako pan Bobrovský, tak je to záruka úspěchu. Jeho velikost vlastně ukázalo i letošní finále. Žabiny neměly výrazně lepší kádr než USK.

Vy jste letos měli s USK problém, když zapůjčilo trio hráček VŠ Praha…
Jasně, protože to nebylo vůbec férové. Nechápu, že něco takového USK podniklo, byl to prostě podraz. Jura Hamza (generální manažer Frisca – pozn. red.) ale jejich hru nenechal dohrát až do konce. Oni hráčky stáhli, všechno vyšumělo a jak to tak v Česku bývá, nic se vlastně nestalo. (ironicky)

V souvislosti s USK se stále mluví o limitu cizích hráček na ligová utkání?
To je taky velký problém. Cizinky zabírají místo mladým, ty by se mohly v těžších zápasech vyhrát. Valosun chtěl jako jediný klub snížit limit ze šesti na čtyř. Neprošlo to.

Evidentně vás podobné věci hodně štvou…
Je to jedno z druhým. Koukněte se třeba, kolik prostředků se dává na sport. Ve Francii je to pět tisíc korun na jednoho člověka, u nás pár stovek. Za námi je v Evropě snad už jen Rumunsko. Pak se nedivme, že naše děti jsou nejlepší v chlastání, hulení marihuany a hledají si jinou zábavu. Pokud jim nevytvoříme prostor, nic se nezmění. Pak to musí zachraňovat lidé, kteří mají ke sportu vztah. Nechci se stavět do role nějakého zachránce, ale na rovinu říkám, že z toho, že z vlastní kapsy rvu peníze do mládeže, běhám kolem toho na úkor rodiny a svých koníčků, nic nemám. Teda kromě dobrého pocitu.

Myslíte, že se situace změní?
Pevně v to věřím. Snad si i lidé na brněnské radnici uvědomili, že nejenom z divadel budou lidi žít. Musíme se postarat hlavně o svoje děti. Pokud se tak nestane, za pár let se možná budeme divit. Stačí se kouknout na vrcholový sport, kde jsme teď ve fotbale, jak vypadá hokej, kam se propadl basketbal. A je snad jasné, že z podpalubí se nahoru dostává těžko.

Co se basketbalu týče, Brno bude na přelomu září a října spolupořádat mistrovství světa žen. Původně tu měla být i finálová část, jenže tu nakonec budou hostit Karlovy Vary…
Prostě se změnily podmínky v Brně. Podle mě to nebylo šťastné řešení, ale nová hala pro mistrovství ve městě prostě nestojí, v Rondu se hrát také nebude. Nakonec všechny kluby, které působí na Vodovce, byly postavené před hotovou věc, že se bude hrát tady. Brno prostě nemá dostatek hal. Dávno tu měla stát arena typu té v Liberci. Musí se zatlačit na vedení města, aby se tohle změnilo.

Je to vůbec možné?
Musí. Brnu za posledních dvacet let ujel ve sportu vlak. Nejde o to, jestli je na radnici Petr nebo Pavel. I samotní Brňáci to podle mě berou dost osobně. Vždyť každá cyklistická stezka se tu otevírá s neskutečnou pompézností.

Vy se na organizaci mistrovství podílet nebudete?
Nabídku jsem sice dostal, ale člověk musí zvážit svoje možnosti. Nezbývá mi moc času, a tak jen doufám, že lidé, co přípravu v Brně mají na starosti, všechno zvládnou. Nečeká je nic jednoduchého, ale snad nebude žádná ostuda. Teď už nejde o osobní prestiž, ale o prezentaci českého basketbalu. Nemůžeme být naštvaní, že Brnu sebrali finálovou část. Jestli to byl dobrý tah, to se ukáže až na po konci šampionátu. Teď musí jít regionální a osobní zájmy stranou.

Věříte, že české družstvo doma uspěje?
I přes některé výhrady k nominaci v to doufám. Tým má dostatek času na přípravu a Lubor Blažek je zkušený kouč. Musí z holek vydolovat maximum a hlavně znovu nabít ty, které nároďák léta táhnou. Hrají doma, motivace by jim neměla chybět.

Martin Šibal
Věk: 42 let (narozen 17. září 1967)
Výška: 202 cm
Pozice: pivot
Kariéra: Zbrojovka Brno (7× mistr republiky, 2× třetí místo), Houseři Brno (postup do nejvyšší soutěže)
Zaměstnání: předseda představenstva a majoritní vlastník Valosunu Brno
Rodina: dcery Tereza (19 let) a Adriana (17 let), syn Martin (9 měsíců)
Záliby: basketbal, posilovna, plavání a rodina
Zajímavost: přítelkyně Míla Svobodová je kapitánkou Valosunu Brno

Autor: Jiří Ševčík

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Jaroslav Klaška z KDU-ČSL.

VOLEBNÍ ONLINE: Právě odpovídá dvojka kandidátky KDU-ČSL Jaroslav Klaška

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.

Zelená pro dalších čtyři sta bytů. Nový komplex v Králově Poli získal povolení

V minulém režimu odmítli jít na vojnu. Vrchní soud přehodnotil vinu šesti mužů

Brno – Odmítli jít na vojnu, systém za to muže posílal do vězení. Případy z minulého režimu projednával ve středu Nejvyšší soud v Brně. Šest odsouzených pocházelo z různých částí země, jedna věc je ale spojovala. Všichni vyjádřili odpor k povinné vojenské službě z náboženských důvodů. Pět se hlásilo ke Svědkům Jehovovým, jeden k Adventistům sedmého dne. Muže ve třech případech soud zprostil viny, další tři musel ze zákona předat příslušnému soudu, který rozhodne o obžalobě.

NAŠI PRVŇÁČCI: školáci z Neslovic, Ostrovačic, Tetčic, Tišnova a Zbýšova

Brněnsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků z tišnovské základní školy ve Smíškově ulici a neslovické, ostrovačické, tetřické a zbýšovské základní školy. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

Brno - Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení