V halových soubojích sedí dvě osmičlenné posádky v jedné dračí lodi a přetlačují se proti sobě. Takže vyhrává spíš síla nad technikou. „Ukáže se zimní příprava závodníků, halový pohár je čistokrevně silová dračí záležitost. Síla je hodně důležitá,“ popsal Vágner.

To ovšem neznamená, že sladěný tým nemá naději na výhru. „Technicky výborný tým může uspět šanci proti silákům, kteří na tom technicky budou hůře. V lodích sedí bombarďáci, kteří mají pazoury jako jiní stehno, přesto musí všech osm lidí pádlovat co nejvíc synchronně. Neurvou to jen dva chlapi, kteří mají páru,“ sdělil jeden z organizátorů.

Jak se závodí?

Na každé straně dračí lodě sedí proti sobě osm pádlujících závodníků. Loď začíná na startovní čáře uprostřed bazénu. Závodníci se pak snaží své protivníky přetlačit. V momentě, kdy celá loď propluje startovní čárou, je závod u konce. Vyhraje posádka, která soupeře přetlačí.

V soutěžních posádkách musí z osmi členů být nejméně dvě ženy. Šest družstev však bude čistě ženských. „Přijedou týmy z celé České republiky i ze Slovenska. Bohužel se nám už do poháru nedostali Poláci a Rakušané, měli jsme listinu naplněnou po strop,“ připomněl Vágner.

Lužánky hostí souboj dračích lodí už poosmé a jedná se o moravskou část halového mistrovství České republiky. Závěrečný druhý díl bude 23. února v Praze. V obou závodech sbírají posádky body, jejichž součet určí domácí šampiony.

Vstupné do Městského plaveckého stadionu za Lužánkami je v sobotu pro všechny návštěvníky mistrovství zdarma.