Čeští dráhaři však měli finálové ambice a vypadli před branami semifinálové dvanáctky. „Zase mi chybělo jedno místo. Na mistrovství Evropy jsem skončil třináctý, teď na světě taky. Chtěl jsem velké finále, ale top dvanáctka měla být určitě. Věřím, že se to někdy zlomí,“ zadoufal Kelemen.

Přitom keirinový maraton v Pruszkówě začal pro české barvy parádně. Oba dva prošli z rozjížděk prvního kola shodně ze druhé pozice a nemuseli do oprav. „Začal jsem skvěle, cítil jsem silné nohy. Věřil jsem v medaili. Jenže v keirinu můžete mít silné nohy i hlavu a přesto vznikne situace, z níž se nedá dostat,“ mrzelo nakonec šestnáctého Bábka.

Doplatili nejspíš i na změnu systému. Doposud po prvním kole následovalo semifinále, jenže Mezinárodní cyklistická unie přišla s novým modelem, kterým se pojede na olympiádě v Tokiu. Nejprve jezdci musejí zdolat čtvrtfinále, kde ze tří jízd postoupí vždy nejlepší čtyřka. „Myslím, že to je navíc. Kvalifikace na mistrovství světa už je poměrně obtížná. To stačí, aby se tady už jelo na férovku,“ pronesl Bábek.

Brněnští závodníci se potkali ve třetí čtvrtfinálové rozjížďce, kde navíc jelo sedm závodníků místo šesti, protože v jedné z oprav projeli dva dráhaři cílem stejně a šli oba dál. Kelemen si vylosoval poslední sedmou pozici za motorovým vodičem zvaným derna, kterou v keirinu dráhaři následují úvodní tři kola ze šesti. „Byla to jediná jízda po sedmi a já měl sedmičku. Závodilo se už půl kola před odstřídáním derny, což jsem moc nečekal. Vsadil jsem na silného Bose před sebou a bohužel mi to nevyšlo,“ zmínil Kelemen nizozemskou hvězdu Thea Bose.

Ve čtvrtfinále skončil český sprinter pátý, na první nepostupové pozici. Hned za ním Bábek. „Udělal jsem chybku, když jsem si nevšiml Thea, který mě kamarádsky zavřel. Zůstal jsem za klukem z Trinidadu, který pak vadnul a přeskočili mě další. Jsem strašně naštvaný,“ kroutil hlavou Bábek, který v pátek s Robinem Wagnerem startuje v pevném kilometru.

Obvykle mívá keirin čtvrtfinále při víc než 36 závodnících, ovšem v Polsku jich jelo jen 28. „V tomto počtu mi takový systém přijde zbytečný. Existuje jiný a zajímavější, kdy i po čtvrtfinále bývají opravy. Tady je odebrali, což je vabank. Když se nám jízda nepovede, jedeme domů,“ litoval Klimeš.

Mistrem, světa v keirinu se stal Matthijs Büchli z Nizozemska. Novým světovým rekordem se v Pruszkówě blýskla Austrálie. Stíhací závod družstev na čtyři kilometry vyhrála v čase 3:48,012 minuty. Člen týmu Samuel Welsford potom ještě ovládl scratch. Český zástupce Nicolas Pietrula závod nedokončil.