Tomeček měl smůlu, velkou smůlu. V kvalifikaci dlouho držel třetí místo, jenže z postupové šestice vypadl v samotném závěru. Při předposlední střele celé kvalifikace minul a s celkovými třemi omyly už musel do rozstřelu (122/125).

S dalšími soupeři to byl boj nervů. Jako první si postupové příčky brzy zajistili Američan Vincent Hancock a Abdallah Al-Rašídí z Kuvajtu.

Zbývalo jedno místo. Tomeček musel kvůli chybě v úvodu svádět další boj se zbývajícími soupeři o poslední postupové místo. Zatímco Peruánec Nicolas Pecheco brzy vypadl, Dán Hansen zůstával bezchybný.

V 17. sérii a po 33. střelách český reprezentant minul podruhé a jeho naděje na postup mezi nejlepší šestici zhasla. 

Alespoň malá náplast? Skončil sedmý, čímž vylepšil své maximum z Londýna, kde byl devatenáctý.

Dvě rány chyběly Šumové

Šumová se do finále olympijského závodu ve skeetu neprobojovala. Šestadvacetiletá Češka trefila v kvalifikaci 118 z celkových 125 ran a skončila na 14. místě. Od postupové šestice ji dělily dva zásahy. 

Pro českou reprezentantku se na střelnici v Asace stalo kritické především osmé stanoviště, kde ve všech pěti zastávkách chybovala. Při poslední sérii tam minula dvakrát a celkem na této položce udělala šest chyb ze sedmi. Ty závěrečné dvě ji stály naději na finále.

Rodačka z Kolína si premiérovou účast na olympijských hrách zajistila díky bronzu ve skeetu z mistrovství Evropy 2019. Medaili v minulosti získala také na juniorském mistrovství světa nebo v závodu smíšených týmů na Evropských hrách v Minsku.

Do finále se nedostala ani slovenská reprezentantka Danka Barteková, bronzová medailistka z her v Londýně skončila o příčku před Šumovou třináctá.

Nejlépe si na střelnici zatím vedla Číňanka Wej Meng, která postoupila do bojů o medaile s bilancí 124 zásahů.