Jak jste si zranění přivodil?
Na startu závodu při volném pádu do díry, který mě čeká i na olympádě. Padal jsem moc brzo a chytil špičku prkna za hranu sněhu. Dole jsem se roztočil. Vyhodil jsem si rameno, přetrhal vazy a ulomil nějaké kůstky.

Problesklo vám hlavou, že můžete přijít o únorovou olympiádu? 
Až chvíli po pádu. Měl jsem rameno vyhozené už podruhé. Říkal jsem si, že víc rozbité už asi nebude. Před rokem jsem operaci odložil, což jsem asi neměl dělat. Rameno bylo od té doby nestabilní, ale fungoval jsem, takže se mi na operaci nechtělo.

Jan KubičíkDatum narození: 19. ledna 1996 v Brně
Disciplína: snowboardcross
Největší úspěchy: 3. místo v týmovém závodě na juniorském mistrovství světa 2016, 11. místo v závodě Světového poháru v aktuální sezoně


O víkendu jste poprvé po zranění nastoupil do závodu Světového poháru. Jak jste se cítil? 
Nebylo to jako před zraněním, na sněhu jsem se pořád necítil stoprocentně, ale je to v pohodě. Bohužel jsem se znovu rozsekal při kontaktu se soupeřem, takže jsem skončil až na 49. místě.

Jak na tom po dalším pádu jste?
Naštěstí mám jen chycená záda. Jsem rád, že mi to v hlavě hned sepnulo a rameno jsem si přicvaknul k tělu.

Stihnete se dostat do formy před startem olympiády?
Pracuju na tom. Čeká mě Světový pohár v Bulharsku, který část olympijského týmu vynechá. Snažím se co nejvíc jezdit a makat na sobě.

Těsně před vámi se v prosinci zranila i snowboardcrossařka Eva Samková. Komunikovali jste spolu?
Komunikovali. Měla podobné zranění jako já. Eva má vypadávací ramena kvůli málo hlubokým kloubním jamkám. Je zvyklá, že jí občas rameno vypadne. Problémy řešíme se stejným doktorem.

Mluvili jste o tom, že zranění ve stejnou dobu je nešťastná náhoda?
Jasně. Zranili jsme se dokonce tři. Den po mně ještě Vendula Hopjáková, která taky pojede na olympiádu. V jednom týdnu jsme si tedy tři olympionici vyhodili rameno.

Jak se těšíte na premiérovou účast pod pěti kruhy?
Strašně moc. Bude to super zkušenost. Olympiáda je sen každého sportovce. Chci ji brát jako zábavu a zajet co nejlíp. Žádné stresování. Vím, že s nejlepšími kluky můžu závodit. Když všechno sedne, chci až na vrchol.

Koho ze zahraničních soupeřů vnímáte jako největšího konkurenta?
Největší aspirant na vítězství je Francouz Pierre Vaultier, který vyhrál minulou olympiádu a jezdí moc pěkně. Stejně tak Ital Omar Visintin, který ovládl poslední dva závody Světového poháru.

Jste zvědavý na olympijskou atmosféru?
Určitě. Potkáme se i se sportovci z jiných disciplín. Zatím znám jen snowboardisty a lyžaře. Atmosféra bude výjimečná, ale přiznám se, že ještě moc nevím, co mám očekávat.

Láká vás Jižní Korea svou kulturou?
Už jsem tam závodil před dvěma lety na Světovém poháru. Mají úplně jinou kulturu, než Evropané, což se mi líbí. Mám rád asijské jídlo. Doufám, že se ve volných chvílích dostaneme třeba do Soulu.

Na jaké sporty se zajdete podívat? 
Chci kouknout na hokej. Stejně tak na skikros nebo alpské lyžování. Na parťáky ze snowboard freestylu a baví mě i biatlon, kde budeme mít velkou šanci. Uvidíme, jak to časově vyjde.

Těšíte se, že v olympijské vesnici potkáte třeba i hokejové reprezentanty?
To by bylo super. Viděl jsem, že v nominaci jsou i kluci z brněnské Komety. Těším se, že uvidím Martina Erata nebo Ondřeje Němce. Je velká škoda, že chybí hvězdy z NHL.