Play off – jasný cíl zazněl z vedení klubu před sezonou 2009/2010. Velké ambice ale postupem času vzaly za své, jedenácté místo po základní části na vyřazovací boje prostě stačit nemohlo. Bývalý dráhový cyklista přesto věří, že klub v příští sezoně vytáhne mezi kvarteto nejlepších v republice. „Pokud se podaří získat vytipované hráče, myslím, že fanoušky čeká milé překvapení,“ prohlašuje sebevědomě šestačtyřiceti­letý Hos.


Počítám, že jste si bilancoval uplynulou sezonu. Co vám vyšlo?
Když budu brát Basketball čistě jako firmu, je třeba říct, že jsme šli do produktu, který nikdo z nás neznal. A za to jsme zaplatili nováčkovskou daň, ať už ve výběru hráčů, trenéra nebo i dalších věcí.

Co si vyčítáte nejvíc?
Vždycky si člověk zpětně říká, že mohl něco udělat jinak nebo dřív. Ale je zbytečné se podobnými úvahami zaobírat, chybami se člověk učí. Všechny negativní věci mě jednoduše posouvají dál. Chci se poučit, abych podobné omyly v budoucnu nedělal.

Brno mělo ambice na play off, nakonec z toho bylo pouze jedenácté místo a předčasný konec sezony. Takhle jste si to asi neplánoval.
Ze začátku jsem doufal, že nás vyřazovací boje neminou. Zhruba po třech měsících základní části mi ale bylo jasné, že to nevyjde. Na play off jsme prostě neměli tým.

Takže skladbu kádru považujete za příčinu neúspěchu?
Ze sedmdesáti procent ano, těch zbylých třicet dávám za vinu trenérovi.

Bylo angažování Mariana Svobody velkou chybou?
Já si jeho volbu nevyčítám. Znova opakuji, že basketbalové prostředí jsem skoro vůbec neznal, Marian mně byl doporučený. Z jeho životopisu se dalo vyčíst, že má za sebou dobré výsledky, jenže v té chvíli jsem si neuvědomil jednu zásadní věc. Všechny úspěchy měl u ženských týmů. Řídit chlapy, na to je potřeba úplně jiný přístup a metody. Hlavně trénink evidentně nebyl vedený tak, jak měl.

Hráčům prý scházela fyzička, spoustu zápasů ztráceli v posledních čtvrtinách…
Přesně sem směřuji. Je fakt, že dost kluků nedokázalo prodat to, na co má. Když ale pominu tuhle skutečnost, bylo vidět, že kondice jednoznačně chyběla.

Byla to chyba pouze trenéra?
Na jeho obranu musím říct, že kádr se dával dohromady hrozně pozdě. Celý tým se skládal narychlo v květnu. V tomhle směru měl Marian manko. Nabízeli jsme mu, ať spolupracuje s odborníky. Všichni basketbalisté podstoupili zátěžové testy. Podle jejich výsledků měl kouč nasadit tréninkové dávky. Jsem bývalý cyklista a test jsem si zkusil taky. Doktor Homolka (Pavel Homolka, primář kliniky funkční diagnostiky a rehabilitace ve Fakultní nemocnici u sv. Anny – pozn. red.) mi říkal, že jsem na tom dobře, přesně uprostřed svého mužstva. Ale to je strašné. Vždyť ti kluci jsou o dvacet let mladší a nevykouří čtyřicet cigaret denně. (smích)

Jako hlavní příčinu neúspěchu jste označil nekvalitní kádr. Proč jste nevytvořili silnější?
Problém byl hlavně v tom, že jsme ho začali vybírat až v květnu. Trh už byl přebraný, navíc v tomhle směru nám opět chyběly zkušenosti. Pořádně jsme nevěděli, koho oslovit.

Kádr tvořil Ladislav Černý, který z klubu v průběhu sezony skončil. Odešel právě kvůli výběru sestavy?
Ne, pan Černý je časově velmi vytížený člověk. Dělá advokáta, měl toho opravdu dost a nestíhal všechno skloubit dohromady. Proto jsme se dohodli, že v klubu skončí.

Kdo má teď přestupy v Basketballu na starost?
Tyto pravomoci převzal Jiří Hofírek. Věřím, že je to správná volba.

Ještě jedno jméno je potřeba zmínit. Do jaké míry chod klubu ovlivnilo zatčení Radovana Novotného?
Případ pana Novotného neměl na klub a psychiku hráčů dopad ani v jednom procentu.

Ale nějakou roli přece v klubu zastával…
Jasně, i jeho kompetence má teď na starosti Jirka Hofírek.

Co nový trenér, jste spokojený s přístupem Josefa Jelínka?
Pepa má moji stoprocentní důvěru, sedli jsme si lidsky. Navíc výborně zapadl do týmu a jako kouč si vede velmi dobře. I pro něj samotného je výzva vytáhnout mančaft nahoru.

Jelínek měl skvostnou minulost jako hráč, jenže jako trenér toho zatím za sebou moc nemá. Nebojíte se, že by to mohl být problém?
Uznávám, že v pozici hlavního kouče má menší zkušenosti, ale on tohle nahradí pracovitostí. Je jen jeho vizitkou, jakou práci v klubu odvede. Já mu věřím.

Chtěl jste, aby váš klub navázal na slavnou basketbalovou historii v Brně. Myslíte, že se vám to aspoň částečně podařilo?
Určitě. Prvním krokem bylo, že se nejvyšší soutěž do města po roční pauze vůbec vrátila. Když se podíváte na návštěvnost, lidi na náš basket chodili, a to jsme nehráli zrovna ideálně.

Cítíte, že brněnští fanoušci mají basketbal zakořeněný v krvi?
Stoprocentně, v divácích vidím obrovský potenciál. Pokud předvedeme basketbal, jaký si představuju, tak návštěvnost může být až trojnásobná. Pak se můžeme bavit o tom, kde další sezonu hrát.

Budete se z haly v Kounicově ulici stěhovat?
Začali jsme na tom pracovat. Možná budeme hrát ve Vodově ulici. Zatím je to padesát na padesát. Teď nás čeká jednání o podmínkách a samozřejmě časech. Uvidíme, jestli tam pro nás vůbec bude místo. Na Vodovku by mohlo chodit víc lidí.

Diváky ale musíte na něco nalákat.
Už tvoříme kádr na další sezonu. Pokud se podaří vytipované hráče získat, myslím, že fanoušky čeká milé překvapení. V příští sezoně můžeme klidně být na čtvrtém pátém místě.

Je opravdu reálné tak rychle vylétnout o šest příček nahoru?
Věřím, že ano. Přijdou dva až tři zahraniční hráči. Určitě získáme dva Američany, rozehrávače a pivota. Jména ale zatím prozrazovat nemůžeme, nic není podepsané.

Oznámili jste první odchody. V Brně už nebudou hrát Drča, Holanda, Šustek a Vrubl. K nim mají přibýt minimálně další tři…
Nebude to jen o hotových posilách, chceme dávat šanci i mladším klukům. Pokud nějaký talent hraje to stejné, co jiný basketbalista, ale za mnohem přijatelnějších podmínek, je volba jasná. Navíc u dorostenců cítíte hlad, jsou nadšení, že můžou hrát ligu.

Začnete spolupracovat s Jihomoravským basketbalovým centrem, které vede Miroslav Pospíšil?
S Miki Pospíšilem jsem se setkal. Bavili jsme se obecně a uzavřeli ústní dohodu. My ho budeme podporovat a na oplátku, když se vyskytne někdo dobrý, může u nás naskočit do nejvyšší soutěže. Tím bude zachovaná kontinuita sportovního vývoje mladíků. Současně rozjíždíme i svoji mládež, ale to je dlouhodobá záležitost.

Jaký je váš dlouhodobý plán s klubem?
Basketball je jako firma nyní v záporných číslech. Věřím, že jednoho dne se uživí úplně sama. Že by z ní ale byl vyloženě výdělečný podnik, to neočekávám. Za dva roky můžeme mít vyrovnaný rozpočet. To je samozřejmě podmíněné složením mužstva, návštěvností a dobrým marketingem.

Kolik peněz stojí provozování takového klubu v Mattoni NBL?
Přesnou částku neprozradím. Není to pod deset milionů, ale ani nad dvacet.

Chcete hrát okolo čtvrtého místa. Nebudete muset přitlačit?
Je právě úžasné, že takový krok není třeba dělat. Když to řeknu natvrdo, poskládali jsme kádr špatně. Na to jakou měla většina hráčů kvalitu a jaké odváděli výkony, byli zbytečně moc ohodnocení. Náklady, které ušetříme na basketbalistech, co z Brna odchází, vložíme do získání nových. Doufáme, že kvalitnějších. Rozpočet tak zůstane stejný.

Říkáte, že na basketbalu nejspíš nikdy vydělávat nebudete. Proč se jím tedy zabýváte?
Počítám, že tak osmdesát procent sportovních klubů v České republice není výdělečných, dokonce se jich spousta sama o sebe nedokáže ani postarat. I vyrovnaný rozpočet je výzva. Pokud se mi za dva roky podaří Basketball dostat do stavu nula od nuly pojde, bude to pro mě obrovský úspěch. Navíc sport jsem dělal vrcholově, i když v jiném odvětví. Basket jsem vždycky sledoval a najednou nebylo kde. Měl jsem jasno. Tenhle sport do Brna prostě patří.

Kolik zápasů svého týmu jste během sezony viděl?
Bohužel časově pro mě nebylo možné stíhat všechna střetnutí. Navštívil jsem tak polovinu domácích a k několika jsem s týmem vyrazil také ven.

Jak prožívá majitel souboje mužstva, které vlastní?
Normálně. Stane se z vás obyčejný fanoušek, co plácá rukama a je vystresovaný stejně jako lidi kolem něho. (usmívá se)

Kdybyste se mohl vrátit v čase, šel byste s Radkem Konečným do odkupu libereckých Kondorů znovu?
Jasně, neměnil bych nic. Už kvůli lidem, kteří se k nám letos na basketbal chodili dívat. Vím, že výsledky ani hra nebyly takové, jaké můžou být a hlavně měly. Přesto návštěvnost nebyla špatná. Snad s námi fanoušci vydrží i dál.

Co jim můžete pro příští ročník slíbit?
Doufám, že zase uvidí dobrý basketbal, na který tady byli po léta zvyklí.

Jiří Hos

Věk: 46 let (13. května 1963)

Zaměstnání: podnikatel v oboru developerství, spolumajitel Basketballu Brno

Sportovní kariéra: bývalý reprezentant Československa v dráhové cyklistice (mistr republiky a účastník mistrovství světa); závodil za brněnské kluby Favorit a Dukla

Rodina: dcera Tereza (26 let) a syn Jiří (20 let)

Zájmy: aktivně sportuje (cyklistika, posilovna)