Fotbalová Zbrojovka po 19 letech spadla do druhé ligy, už od Vánoc na dně extraligy živořili brněnští volejbalisté, vypadnutí z elity akutně hrozí také házenkářům. Poslední střípek do bídné situace? Odchod z mužské Mattoni NBL v úterý překvapivě ohlásil Basketball Brno. Chabé výsledky tradičních klubů z regionu mají jednu hlavní příčinu. Nedostatek peněz. „Bez nich to má sport komplikované,“ řekl prezident házenkářů KP Brno Josef Cikán.

Právě s obstaráváním peněz mají oddíly obrovské potíže. „Situace je složitá nejen v tomto odvětví. Podle mého názoru bude dopad na sport a kulturu drastický,“ obával se majitel hokejové Komety Libor Zábranský.

Profesionální kluby se pohybují v bludném kruhu. Bez velkých stadionů a příjmů ze vstupného nenaplní pokladnu. Plusové složky rozpočtu tak víc než z poloviny pokrývají peněžní injekce od města či sponzorů. Pokud se jich klub nedočká, živoří. Což se v Brně v mnoha případech děje. „Firmy nemají tak velké zakázky, aby si mohly platit reklamu,“ přidal názor Zábranský. Právě v jeho klubu vidí sportovní konkurenti z města ohnisko vlastních problémů. „Všechny malé sporty v Brně doplácejí na hokej,“ narážel Cikán na podporu vedení radnice, která Kometě a basketbalistkám Frisco Sika Brno letos přiřkla speciální dotaci 10, respektive 7,5 milionu korun za prezentaci města.

„Brno si nechá jenom hokej a zase hokej. Je to boj, který volejbal nemůže vyhrát,“ posteskl si už dříve majitel extraligového klubu volejbalistů Ladislav Chodák.

Ani hokejová Kometa není bez potíží. I proto pro nadcházející sezonu snížila rozpočet o třicet procent. „A museli jsme zdražit permanentky, jinak bychom nemuseli dál fungovat,“ dodal Zábranský.

Co se týče podpory města, brněnské sporty nemají ani tak konkurenta v Kometě jako v kultuře. Alespoň podle čísel. Zatímco odbor školství, mládeže a tělovýchovy hospodaří s rozpočtem před dvě stě milionů korun, odbory kultury má k dispozici 775 milionů korun. „Doufám, že město udělá maximum a zajistí sportu stejnou podporu jako kultuře, což ovšem neznamená jí peníze brát,“ prohlásil předseda představenstva fotbalové Zbrojovky Brno Karel Jarůšek.

Většina oddílů z moravského centra si stěžuje na neprůhledné a chaotické rozdělování milionů, které jdou na sport z radnice. „Chystá se změna způsobu přidělování peněz. Připravili ji lidé ze sportovní komise a v červnu ji bude řešit zastupitelstvo. Dotace na sport by se měly rozdělovat spravedlivěji,“ sdělila náměstkyně primátora pro školství a sport Jana Bohuňovská.

Kluby si zároveň uvědomují, že podpora ze strany města jim sportovní úspěch nepřičaruje. Rozhodují schopnosti funkcionářů, marketing, práce s mládeží, skauting, trenéři a další faktory.

Sportovní Brno v konkurenčním boji zaostává. „Může být ještě hůř,“ varuje většina funkcionářů.

JAK SI LETOS VEDLY ELITNÍ KLUBY NA JIŽNÍ MORAVĚ?

Vybrané kolektivní sporty v kraji v nejvyšších soutěžích za sezonu 2010/2011:

FOTBAL: Zbrojovka Brno – 15. místo (sestup do druhé ligy)

HOKEJ: Kometa Brno – 11. místo

BASKETBAL: Basketball Brno, muži – 10. místo (klub ohlásil konec v Mattoni NBL)

Frisco Sika Brno, ženy – 2. místo

HÁZENÁ: Veselí nad Moravou, ženy – mistryně České republiky

KP Brno, muži – poslední, 12. místo (jedno kolo před koncem reálně hrozí sestup)

VOLEJBAL: Volejbal Brno, muži – poslední, 12. místo (zvládli následnou baráž o extraligu)

KP Brno, ženy – 3. místo

DOTACE NA SPORT V BRNĚ:

Jednorázové dotace (Kč):

Sport – 87 milionů

Kultura – 12 milionů

Celkové rozpočty odborů (zahrnuté peníze s dotacemi, investicemi, platy a podobně):

Odbor školství, mládeže a tělovýchovy – 203,8 milionů

Odbor kultury – 775 milionů

TOMÁŠ SVOBODA
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI