Konec zbytečných výmluv. V dnešní době už neexistuje překážka k tomu, aby se dalo pohodlně vyběhnout i za studených a sychravých dní. Na svědomí to má hlavně pokrok v oblečení a výbavě pro příznivce stále víc populárního sportu. „Běhání v zimě mi nevadí, naopak ho beru jako zpestření tréninku. Navíc ještě žádná pořádná zima nepřišla," usmívá se Jiří Homoláč, aktuálně česká vytrvalecká jednička z Chudčic na Brněnsku.

Pro to, aby zážitek ze zimního výběhu byl co nejpříjemnější, je alfa a omega dobře a správně se obléct. „Lidem radíme, jak správně vrstvit oblečení a doporučíme i vhodné boty. V zimě bývá mokro, takže pomůže membrána. Není to však nezbytnost. Při náledí se pak osvědčily protiskluzové návleky, které se dají připevnit k jakékoli botě," popisuje Vít Kněžínek, odborník z běžecké speciálky Triexpert.

BÝT VIDĚT

Vedle zimy a povrchu bojují zimní odvážlivci i s dalším faktorem, který může kdekoho odradit. „Lidé musí dbát na to, aby byli dobře vidět. Je dobré mít na oblečení reflexní prvky a prodává se spousta speciálních blikaček a svítilen," líčí Kněžínek.

I přes veškeré vymoženosti se možná stále najdou tací, které prostě k běhání v zimě nic a nikdo nepřinutí. Pro ně však existuje špatná zpráva, běhací pás totiž už vlastní téměř každá posilovna. „Nabráním se mu a občas na něj zajdu. Je to pohodlné a ještě třeba i s někým pokecám. Možná si někdo myslí, že mám díky mé lyžařské minulosti zimu ráda, jenže to tak není. Když mi manžel naordinoval běžecké soustředění v horách, tak jsem protestovala, že do zimy nechci. Jde o jeden z důvodů, proč jsem přesedlala na běh," culí se Eva Vrabcová Nývltová, závodnice brněnského Olympu.

Jiří HomoláčVytrvalec Jiří Homoláč.Zdroj: archiv

- vytrvalec z Chudčic
"Základ je samozřejmě dobré oblečení. Za velmi důležité pokládám být při běhu vidět. Zvlášť teď v zimě, kdy jsou dny krátké a člověku nezbývá nic jiného, než vyběhnout za tmy. Postačí nějaká blikačka a reflexní oblečení, což pokaždé využívám i já."

Eva Vrabcová NývltováBěžkyně Eva Vrabcová Nývltová. Zdroj: archiv

- běžkyně Olympu Brno
"Jako dřívější lyžařka jsem na pohyb v zimě zvyklá, ale nemusím ho. Při přechodu na běh jsem se právě těšila, že už v zimě nebudu muset dřít. Když už vyběhnu, nedám dopustit na moji neprofukovou bundičku, teplé rukavice a čepici s dírou na cop."

František KubínekTriatlonista František Kubínek.Zdroj: archiv

- brněnský triatlonista
"Mám dva tipy na oblečení. Výborný je multifunkční tunel. Když je zima, přetáhnu si ho přes pusu a když je teplo, stáhnu ho na krk. Rád také používám lehkou bundu, která se dá sbalit do malého balíčku a máte ji jak náramek na ruku."

Ultramaratonec Daniel Orálek.Zdroj: archivDaniel Orálek

- brněnský ultramaratonec
"Strach ze zimního běhání je neopodstatněný, lidé se ho nemusí bát. Když vyleze člověk před výběhem ven, musí mu být trochu zima, postupně se zahřeje. Při závodech člověk oblečení většinou trefí. Občas jsem však prochladl při dlouhém tréninku."