Jaké to je probudit se jako člen elitní stovky?
Jedním slovem skvělé. Jsem rád, že se mi to podařilo. Za postupem do stovky vidím spoustu práce. Potvrdil jsem si, že mohu hrát s lepšími squashisty. Stojím ale teprve na začátku své cesty.

A kde je její konec?
Nejbližší metou je světová padesátka. Na nejlepší turnaje se kvalifikuje 48. hráčů. Jediný Čech, který ve stovce i padesátce byl, je Jan Koukal.

Motivuje vás?
Jsem rád, že jsem ho napodobil. Byla by škoda, aby zůstal jediným Čechem v historii, který to dokázal. Ani jeho by jistě nepotěšilo, kdyby se jeho následovníci plácali někde vzadu. A jestli mě motivuje? Určitě. Překonat ho bude ovšem velice složité.

Do stovky vás v říjnu posunuly tři výsledky. Finále na desetitisícovém turnaji v USA, vítězství na pětitisícovém v Kanadě a semifinále na pětitisícovém ve Francii. Který z úspěchů byl pro vás nejdůležitější?
Vítězství na turnaji je skvělé, na žádné v kariéře nikdy nezapomenu. Ale do žebříčku jsem udělal nejvíce bodů v USA. Nechci to ale porovnávat, vážím si výhry v každém zápase.

Vypíchnete jednu, na kterou jste nejvíce pyšný?
V semifinále v Americe jsem porazil Jesuse Camacha z Mexika, který je na žebříčku pětasedmdesátý. V Kanadě jsem docela s přehledem přehrál několik squashistů okolo devadesátého místa.

Až vás ve Francii zastavilo zranění. Co se stalo a v jakém stavu je noha nyní?
Kurty Chateau-Arnoux neuvěřitelně klouzaly. Na turnaji se zranili čtyři hráči. A odnesl to i abduktor stehna na mé levé noze. Zranění jsem konzultoval se svým fyzioterapeutem a nemělo by být vážné. Do týdne by noha měla zvládnout zápasovou zátěž. Se zraněním jste dohrával dva sety.

Nebylo rozumnější utkání skrečovat?
Zkusil jsem zpomalit hru. Nepomáhalo to. Noha mě limitovala a soupeř o tom věděl. Moje filozofie je ale vždy jasná: skreč jen v případě ohrožení života.

Pokořil jste jednu metu a čekají na vás další. Kam vyrážíte?
Letos jsem už odehrál docela dost turnajů, do konce roku tak nastoupím už jen do dvou kategorií PSA. Určitě v Praze a nejspíš v Londýně. V Praze se jedná o pětitisícový a v Londýně o dvacetitisícový turnaj. A čekají mě také ligové soutěže u nás, v Německu nebo Anglii.

Slovo experta – Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe „Danielův úspěch nás těší. Celá léta tu byl suverénně nejlepší Honza Koukal. Měl nejlepší podmínky, trénoval v zahraničí, ale za ním vězela díra. Hranici stovky se nikdo další nepřibližoval. Teď do ní pronikl Dan a blíží se jí i Martin Švec a doufáme, že budou následovat další. Talenti jako Viktor Byrtus nebo David Zeman vidí, že jde i v standardních českých podmínkách vyniknout a probojovat se mezi 100 nejlepších hráčů světa. Danův potenciál je ovšem vyšší, už dokázal porazit hráče první padesátky. Jen musí stabilizovat výkony a vyhýbat se zraněním. Zdá se, že je na dobré cestě.“