V klubu před startem sezony ještě coby hráč podepsal dvouletou smlouvu. „Už tehdy mi trenér Růžička (Lubomír Růžička – pozn. red.) říkal, že by se mnou jednou rád počítal do kanceláře a do vedení. Nečekal jsem ale, že nabídka přijde tak brzo. Ze začátku to byl nepříjemný pocit a trochu mě to rozhodilo, protože jsem měl v hlavě jen to, že chci pořád hrát,“ líčil Kozina.

Jan Kozina
narozen: 2. července 1995
současný klub: Basket Brno
bývalé kluby: Domažlice, Plzeň, Nymburk
statistiky v Národní basketbalové lize
první start: 27. září 2014, Svitavy – Brno 80:71
počet zápasů: 212
průměr bodů na zápas: 3,2

První slova o jeho nové pozici padla loni v listopadu. „Kdyby odpověděl ne, dál bychom s ním počítali do kádru A týmu. Myslím si ale, že jeho výkonnost, kterou měl velmi dobrou, byla stropem jeho počínání. Honza má obrovské manažerské předpoklady, proto jsme zvolili tuhle cestu a až čas ukáže, jestli jsme se rozhodli správně,“ vysvětlil Růžička.

Definitivně si s Kozinou plácli v únoru, tedy ještě před zápasy v nadstavbové skupině A1 a play-off. „Když jsem nabídku probral doma s manželkou a nějak se nad ní hlouběji zamyslel, došel jsem k názoru, že jde pro mě momentálně o nejlepší řešení,“ pravil Kozina.

Basketbalista Jakub Krakovič (vpravo) je jedním z těch hráčů, kteří by měli v Brně pokračovat.
Basket shání miliony na Evropu, kouč Růžička i přes zahraniční nabídku zůstal

Bývalý hráč Domažlic, Plzně a Nymburka přišel do Brna v roce 2014 a za sedm sezon v jeho dresu odehrál 212 ligových zápasů.

Profesionální hráčskou kariéru zakončil čtvrtým místem v nejvyšší české soutěži, což je nejlepší výsledek brněnského celku za posledních čtrnáct let. „Jsem hrdý, že z klubu, který po organizační stránce po mém příchodu nefungoval, se stal tým se stabilním hráčským kádrem a výborným trenérským štábem. Ta cesta, kterou urazil v posledních dvou letech, je pro mě nejvíc,“ poznamenal Kozina, jenž si aktuálně hledá angažmá v nižších soutěžích.

Jan Kozina oblékal brněnský dres sedm let, nyní se přesunul v klubu do pozice manažera mládeže."Honza byl skvělý hráč, motor a srdce týmu," řekl na adresu pětadvacetiletého basketbalisty trenér Lubomír Růžička.Zdroj: Basket Brno/Jan Russnák

V posledních třech sezonách nastupoval k utkáním dokonce jako kapitán mužstva. „Honza byl skvělý hráč, motor a srdce týmu. Pomohl nám v mnoha utkáních, ale věřím, že časem bude také skvělý manažer, který potáhne brněnský basket z kanceláře,“ uvedl Růžička.

Z basketbalového utkání o třetí místo Kooperativa NBL Kolín - Brno (90:89).
Tým uhrál, na co má. Trochu chyběl lídr, zní po průlomové sezoně Basketu

Do ní poprvé usedl prvního června. „Nějaké drobné úkoly jsem měl už během hráčské kariéry, jak ale začalo play-off, soustředil jsem se jen na basket. Teď jsem do toho vletěl naplno. Zatím si zvykám, protože nechodím na trénink na desátou a na šestou, ale jsem v práci od osmi do čtyř. Je to nezvyk, ale baví mě to,“ zdůraznil Kozina.

Čtrnáct dní po konci sezony už jeho bývalí spoluhráči zase zahájili kondiční přípravu, nový manažer brněnské mládeže u jejího startu už chyběl. „Když jsem se šel na kluky podívat do haly, měl jsem opravdu zvláštní pocit, že tam s nimi neběhám v kraťasech. Přece jen jsem byl zvyklý na pohyb,“ přiznal.