Pohled na tabulku Národní basketbalové ligy pasuje do role favorita Nymburk, který vyhrál také základní část soutěže. Basket mu však nedá nic zadarmo. „Pokusíme se poctivým výkonem favorita zaskočit, ale očekáváme samozřejmě velmi těžké utkaní. Doufám, že budeme mít dobrý den v útoku, a že navážeme na naše kvalitní výkony z posledních zápasů,“ přeje si slovenský rozehrávač.

Trenér brněnských basketbalistů Luboš Bartoň věří, že jeho svěřencům pomůže i poslední vítězný zápas s Opavou. „Na finálový turnaj Českého poháru jedeme v dobrém momentu, vítězství v Opavě nám určitě pomůže. Nymburk známe velmi dobře, je stále favorit soutěže. Před reprezentační pauzou jsme s nimi odehráli velmi slušný zápas a doufám, že z toho budeme těžit tento víkend,“ říká kouč Basketu.

Brněnský fotbalista Jan Moravec (v červeném) i ve čtyřiatřiceti letech udivuje svými sprinty.
Moravec: Cítil jsem se ohrožený, ale teď hraji a chci vydržet co nejdéle

Co by tedy mohlo na soupeře platit? „Musíme hrát koncentrovaně celých čtyřicet minut, zlepšit pár důležitých detailů, a hlavně věřit hned od začátku, že soupeře můžeme porazit,“ předkládá klíče k úspěchu zkušený lodivod.

V neděli turnaj pokračuje zápasem o bronz, po kterém přijde na řadu i finálové utkání. Které mužstvo získá pohár Česká basketbalová federace, můžou fanoušci sledovat v přímém přenosu na ČT Sport v sedm hodin večer.

NOVÁ POSILA

Ve středu představilo vedení Basketu čerstvou posilu. Tou se stal ukrajinský hráč Oleksandr Mishula, jenž naposled nastupoval v dresu BC Prometey.

Válka na Ukrajině se nevyhnula ani sportovcům, proto se jeho bývalý tým přesunul do Nymburka. I tak pro ně však sezona předčasně skončila a hráči si mohli najít nové angažmá. „Mluvil jsem s hlavním trenérem, který mluvil i s mým agentem. Podle nás je Basket dobrý klub, který zaujímá přední pozice v lize, rozhodli jsme se tedy podepsat. Všechno se mi tady líbí, chci s tímto týmem jen vyhrávat, mé plány a ambice jsou obrovské,“ říká odhodlaně devětadvacetiletý Mishula.

Boss hokejové Komety Libor Zábranský
Sebevědomá Kometa před play-off. Úspěch? Titul, míní Zábranský

Ten začal profesionální kariéru v rodném Dněpropetrovsku. Za tamní Dnipro odehrál deset sezon, během nichž hrál i za reprezentační výběr. V ukrajinském dresu nastoupil na Mistrovství světa 2014 ve Španělsku. Rok působil v tureckém Denzili Basket, odkud se vrátil do své vlasti, konkrétně do klubu BC Prometey.

A jaké je přání typického zakončovatele, jehož silnou stránkou je střelba z delší vzdálenosti? „Momentálně je rozhodně mým největším snem ukončit tu hroznou válku v mé zemi,“ povídá nová posila brněnského Basketu.