„Půjde v podstatě o evropský šampionát, bude to nesmírně těžké. Nicméně olympiáda se může stát vrcholem mé kariéry, takže pro účast na ní udělám vše," říká devětadvacetiletá rodačka z Hodonína.

Do Rakouska jste odešla v sedmnácti letech. Proč?

Šla jsem do zahraničí za lepšími tréninkovými podmínkami i vyšší kvalitou soutěže. Chtěla jsem se dostat do kontaktu s Číňany, kteří právě v Linci už byli.

Proč zrovna s nimi?

Čínští hráči patří k nejlepším na světě. V klubu máme čínské trenéry i hráčky, takže se s nimi dostanu do kontaktu, což mi pomáhá.

V čem konkrétně?

Několikrát jsem byla v létě na herním soustředění v Číně, což by se mi bez toho, že jsme se v Linci seznámili, pravděpodobně nepoštěstilo.

V top desítce světového žebříčku je hned šest Číňanek. Čím to, že mají takovou nadvládu?

Všechno je v propracovanějším systému. Denně tráví tréninkem osm hodin a stolní tenis je o tom, aby se každý úder a technika pořádně nadrilovaly.

Cesta do Ria:
Evropské stolní tenistky čeká kvalifikace na začátku dubna. Turnaj, který Iveta Vacenovská přirovnává k mistrovství Evropy, se uskuteční v tureckém Istanbulu. O jedenáct postupových míst se utká víc než sto hráček.

Líbí se vám jejich přístup?

Tamní sportovci nemají zcela normální život. Jsou zavření v centru, odkud chodí domů jen v neděli, někdy ani to ne. Nestudují a jen trénují od rána do večera. Tohle bych rozhodně nevyměnila ani za jejich mistrovské tituly. Člověk se musí naučit prosazovat i jinak, s čímž mívají velký problém. Pomalu to začínají poznávat a učí se aspoň anglicky, aby nebyli tolik odstřihnutí od společnosti.

Máte zkušenost s českým i čínským koučem. V čem se jejich trénování liší?

Číňané víc rozumí technice, dokáží každý pohyb opravit. Většinou jsou to bývalí hráči, kteří vědí, na co je dobré se zaměřit. Musí se však srovnat s tím, že Evropané mají jiné dispozice oproti jejich krajanům a reagují trochu jinak. Hráči, který už má svůj styl, to také nemusí vyhovovat.

Sebe označujete za hráčku, která se jejich tréninku přizpůsobila?

Půl na půl. Největší problém mám se stabilitou, míčky do stran mě vždy dokáží rozhodit z mého postavení. Občas tam létám jak hadr na holi. Beru to jako své největší minus, když ztrácím kontrolu nad svým vlastním tělem. Jim se to tolik nestává.

Jaký rozdíl vidíte mezi českým a rakouským stolním tenisem kromě zapojování Číňanů?

Divím se, že Rakušané mají mistra světa z roku 2003 (Werner Schlager - pozn. red.), a ani přesto nevychovávají skoro žádné další své hráče. Holky, se kterými hraju, jsou cizinky, jež si zažádaly o rakouské občanství, aby je mohly reprezentovat. V Česku se spoléháme jenom na vlastní sportovce.

Zdá se, že u hráče stolního tenisu je zcela běžné měnit pas kvůli reprezentaci. Napadlo to i vás?

Ne, nikdy. I když jsem v Linci byla od začátku spokojená a pořád jsem, měnit občanství nechci. Nemám k tomu důvod. Lze to možná pochopit u někoho, kdo ve své zemi nemá jak sportovně vyrůst, ale osobně se mi to vůbec nelíbí. Považuju se za zarytou Češku. (smích) Jsem tady jen kvůli sportu a lepším podmínkám pro něj. Určitě se jednou vrátím.

Stolní tenis nepatří mezi hojně navštěvované sporty. Chybí vám v zápasech povzbuzování?

Patřím k živějším hráčkám, kterým vyhovuje a pomáhá k lepším výkonům, když se přijdou podívat na utkání nějací lidi. Před prázdnými tribunami se mi hraje špatně, bohužel se to stává často. Nejlepší atmosféra bývá, když hrajeme Ligu mistryň.

Jak se tedy do zápasu vyhecujete, když to musíte zvládnout bez fandících lidí?

Není to tak lehké. Na druhou stranu jsme profesionálové, kteří se musí soustředit na každý míček, ať to v hledišti vypadá jakkoli.

Iveta Vacenovská
- Narodila se 22. března 1986.
- Hodonínská rodačka žije už třináctý rok v rakouském Linci, za jehož tým stolního tenisu hraje.
- V mezinárodním světovém žebříčku byla nejvýš v lednu roku 2013 na 24. místě.
- Ke stolnímu tenisu ji přivedl trenér Vladimír Brhel. Před devíti roky jej vyměnila za čínského kouče Bian Ya Donga.
- Je bakalářka z pražské Univerzity Karlovy v oboru Tělesná výchova a sport.
- Největší úspěchy: 3. místo v družstvech na Evropských hrách v ázerbájdžánském Baku 2015, 3. místo v družstvech na ME v německém Stuttgartu a rakouském Swechatu 2009 a 2013, čtvrtfinále na MS v japonské Jokohamě 2009, dvojnásobná vítězka Ligy mistryň s družstvem Lince, 2. místo na World Tour (German Open) 2012, 3. místo na World Tour (Czech open) 2012, účast na OH v anglickém Londýně 2012, 1. místo na turnaji ITTF Grand Finals hráček do 21 let v čínském Hongkongu 2006, 1. místo na juniorském ME v srbském Novim Sadu 2003, pětinásobná mistryně České republiky

Jakou nejvyšší návštěvu jste v Linci zažila?

Maximálně asi okolo čtyř stovek.

Za tři měsíce vás čeká kvalifikace o účast v Riu. Už dřív jste zmínila, že u stolních tenistů se víc cení mistrovství světa. Vnímáte to tak?

Světový šampionát je vnímaný prestižněji z toho úhlu pohledu, že jej hraje pět čínských hráčů, a pro vítěze je tedy mnohonásobně složitější jej vyhrát. Na olympijské hry jedou jen dva zástupci každé země. Navíc jsem ji hrála jen jednou, takže olympiádu v Brazílii beru rozhodně jako jeden z hlavních cílů a možná i můj vrchol kariéry. (smích)

Cítíte, že se blížíte na její konec?

Je mi skoro třicet let, což mají být nejlepší léta pro stolní tenistku. Výsledky v budoucích měsících mi ukáží, jestli u sportu ještě po olympiádě setrvám, nebo ne. Rozhodne aktuální forma i zdravotní stav.

Úspěch na olympiádě vás bude motivovat do další práce?

Jde určitě o jeden z faktorů, který mi pomůže ve správném rozhodnutí. Po Brazílii se budu sama sebe ptát, co chci dělat dál.

Všechny své sportovní sny jste si už kromě úspěšnější olympiády tedy splnila?

Poslední dva tři roky jsem si dávala za cíl zisk indivi-duální medaile z mistrovství Evropy. Pokud nevyjde olympiáda, může jít o hnací motor, proč ještě pokračovat.

Na žebříčku stolních tenistek jste nyní na 74. pozici. Víte, kolik je před vámi Evropanek, jež budou vaše hlavní soupeřky v kontinentální kvalifikaci?

Velká část holek přede mnou je z Asie. V Evropě se nyní pohybuju kolem dvacátého místa, což zapříčinilo, že jsem se nedostala na turnaj pro nejlepších šestnáct hráček, jež se uskuteční v únoru v Portugalsku.

Nejvýš jste figurovala v žebříčku před třemi roky, kdy jste byla čtyřiadvacátá. Jak se vrátit zpět do vyšších pater?

Po olympiádě v Londýně se mi hodně dařilo zejména v sérii World Tour, kde jsem získávala body a postupovala na žebříčku. Další roky jsem bohužel často končila už v prvních kolech a neobhajovala tak nasbírané body. Teď jsem se navíc kvůli zdravotním problémům nemohla účastnit dvou turnajů a to zapříčinilo pád o dalších patnáct míst. Návrat na vyšší příčky bude velmi složitý.

Můžete si tedy své postavení zlepšit před kvalifikací?

Mám k dispozici dva turnaje, kde se chci vrátit aspoň do nejlepší šedesátky právě kvůli lepšímu nasazení do ní.

Uskuteční se v tureckém Istanbulu, kde se v posledních měsících stalo několik atentátů. Máte strach z pořadatelské­ho města?

Přiznám se, že určité obavy mám, především v poslední době. Avšak zrovna loni jsem letěla taky do Istanbulu v době nepokojů a takové věci si člověk nesmí připouštět, jinak musí zůstat doma.

Na vaší první olympiádě jste vypadla ve třetím kole. Jaký máte případně cíl pro Rio?

Minimálně chci zopakovat výsledek z Londýna. Nicméně hraje se k.o. systémem, takže se cíle dávají velmi těžko. Když je člověk nalosovaný v prvním kole k Číňance, moc toho nezmůže.

Jak vlastně vypadá vaše příprava na vrchol sezony?

Program si uzpůsobuju potřebám. Teď po zranění začínám ráno fyzioterapeutickými cviky, před tréninkem si dávám posilovací a zpevňovací cvičení, abych ho vydržela. Pak dvě hodiny hrajeme stolní tenis, po kterém následuje strečink. Dvakrát do týdne také běhám.

Hodně lidí zná trénink Forresta Gumpa, který si zvedl polovinu stolu, aby se mu míček odrážel nazpět. Jde jeho metodu využít?

(Smích) Ve vrcholovém sportu to určitě nejde. Ale u amatérů jsem to už viděla, asi bych to měla také zkusit.

V minulé sezoně se zvětšila velikost míčku i materiál. Místo celuloidu se používá plast. Jak vnímáte změnu?

Větší problém jsem měla v roce 2000, kdy se velikost měnila razantněji. Déle se s tím musel hráč sžívat. Teď je to sice také rozdíl, ale pro mě určitě menší a lepší.

ADAM HAVEL