„Máme nejvyšší ambice, nemůžeme se schovávat. Cítíme se dobře celý rok, potkali jsme se na stupních vítězů v Chorvatsku, Trnavě i v Brně,“ připomněl Kostelecký květnový Memoriál Miloslava Bednaříka v Soběšicích.

Jenže v Baku, kde ve středua ve čtvrtek soutěží o medaile muži či junioři v trapu, se poměří s náročnými podmínkami, které poznali před dvěma lety při Evropských hrách. „Moc jsem se sem netěšil, protože budou velké výsledky. Mám radši těžší střelnici, ne tak počasím, jako pozadím. Střelci se rozřadí, víc se ukáže, kdo umí v extrémních podmínkách, což je pro nás lepší. Na jednodušší střelnici si dělají osobní rekordy i lidi, kteří neumí tak střílet. Budou třeba ve finále, kde je zase pět let neuvidíme,“ pronesl olympijský vítěz z Pekingu 2008 Kostelecký.

Značnou překážku představuje v Ázerbájdžánu vítr, se kterým se brokaři musejí vypořádat. „Sice kvůli němu třeba přivážou k zemi stromy, ale na terče a jejich let to nemá až takový vliv. Problém nastává pro tělo, jsme velcí, takže to s námi hází. Zkoušeli jsme nasimulovat situaci před odletem v Boskovicích, kde foukalo,“ popsal Lipták, který žije v Rajhradicích na Brněnsku.

Jenže ani silný vítr neomezují na střeleckých soutěžích žádné regule. „Nezažil jsem, že by se závody odložily. Jediné omezení nastává při bouřce, ale ani v posledních dvou případech se soutěž nepřerušila,“ zmínil dvaačtyřicetiletý Kostelecký. Největší potíže vítr způsobuje před závodem při nastavování vrhaček terčů, které musí doletět do vzdálenosti 76 metrů. „Jenže když na závod už nefouká, letí o deset metrů dál a nikdo to neřeší,“ pokrčil rameny pětatřicetiletý Lipták.

Další nepřítel může přijít s víc než pětatřicetistupňovým horkem, střelnice není krytá. „Vedro máme naopak rádi. Na Evropských hrách měli pořadatelé klimatizovaný stan, snad se bude kam schovat,“ přál si Kostelecký, jenž žije v Holasicích.

Před rokem na evropském šampionátu v italském Lonatu skončil Lipták šestý, Kostelecký osmnáctý. Dvě příčky za ním skončil Jan Borkovec. Společně získali stříbro v družstvech. V Baku doplňuje ostřílenou dvojici Vladimír Štěpán z Komety Brno. „Když Jirka s Davidem nastřílí stabilní výkon a Mirďa je doplní, medaili získáme. Máme natrénováno a věřím, že to kluci prodají,“ doufal reprezentační kouč Petr Hrdlička.

Štěpán vlastní zlatou medaili z evropského i světového šampionátu juniorů v družstvech. V Baku si odbude seniorskou premiéru. „Jsem natěšený, nervozitu cítím, ale to je dobře. Doufám, že mě ještě víc nahecuje v závodě,“ sdělil Štěpán, který se učí od zkušenějších matadorů. „Jsou na mě hodní a hrozně si vážím toho, že s nimi střílím. Je to pro mě zkušenost, ze které budu čerpat,“ dodal.

Výprava v Baku
Trap – muži: David Kostelecký, Jiří Lipták, Vladimír Štěpán, junioři: Fabio Beccari, Svatopluk Konop, Ondřej Hůlka, juniorka: Antonie Vojkůvková. Mix: Lipták, Vojkůvková.
Skeet – muži: Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček, Jakub Tomeček, junioři: Daniel Korčák, Jan Horký, Jaroslav Lang, ženy: Barbora Šumová, Jitka Pešková, Libuše Jahodová, juniorky: Hana Adámková, Anna Šindelářová, Zuzana Zaoralová. Mix: Nýdrle, Šumová a Tomeček, Pešková.