Ve finálovém závodě dvanácti nejlepších střelců sezony dosáhl při své třetí účasti na nejlepší výsledek, ale konečné šesté místo je málo. „Přirovnám to ke snu, kdy se všechno daří, vyhraju v loterii, jsem nejlepší, nejrychlejší. Ráno se probudím a nemám nic. Takhle jsem si připadal po závodě. V základní části všechno šlapalo, prostě pohádka. Přišlo patnáct terčů a jsem v jiné rea-litě," naráží čtyřiatřicetiletý střelec na nemilosrdnou vyřazovací část trapu.

Z dvanácti střelců se šest nejlepších kvalifikovalo do semifinále, kde patnáct ran rozhodovalo o složení soubojů o první a třetí příčku. Dvě chyby udělali čtyři brokaři, kteří se k.o. systémem rozstřelovali o bronzový duel. Lipták netrefil hned první terč. „Systém je strašně nespravedlivý. Uvidíme, co federace vymyslí, od příštího roku pozmění pravidla," říká Lipták.

Přestože před odletem do Říma dva týdny nestřílel, dělila jej v kvalifikaci jediná chyba od absolutního nástřelu 125 terčů. „Jsem spokojený, že jsem na závěr sezony udělal takové velké číslo," sděluje.

Letošní sezona se mu vyvedla náramně, z pěti velkých závodů se čtyřikrát dostal do semifinále. Šestý skončil teď v Římě a na evropském šampionátu, čtvrté místo obsadil ve Světovém poháru v Riu de Janeiro a v San Marinu zvítězil. „Víme, co jsme udělali dobře a budeme pokračovat. Pomalu za ty roky přicházíme na to, co nám sedí," uvažuje Lipták, který žije v Rajhradicích.

Pomohly mu změny zbraně i nábojů. „Nějaké kilo jsem zhubl a kvůli tomu jsme udělali úpravy technického rázu na pažbě, abych měl lepší přehled o terčích. Plus jsem si nechal vyrobit speciální náboje na míru, které jsou rychlejší, takže broky rozpůlí i tvrdší terče," vysvětluje.

Tento týden odpočívá a od příštího zahájí přípravu plaváním, badmintonem či stolním tenisem, které cvičí postřeh. „Od půlky ledna už vezmeme do ruky flinty, protože v únoru a březnu jsou Světové poháry v Indii a Mexiku," doplňuje Lipták.