V mládí patřil mezi fotbalové talenty, které lákala do svých řad i mistrovská Zbrojovka z roku 1978. Moravskokrumlovský rodák Petr Málek ale tehdy nevyslyšel vábení brněnského klubu vedeného trenérem a bývalým legendárním hráčem Josefem Masopustem. Jeho uši už totiž postupně zakrývala sluchátka chránící sluch před ránami z brokovnice a zvukem tříštících se asfaltových holubů.

Na skeetařských střelnicích si nyní už jedenapadesátiletý Jihomoravan připsal celkem pět evropských a světových titulů včetně stříbrné medaile z olympijských her v australském Sydney v roce 2000. Své kvality potvrzuje i po konci aktivní kariéry, když už osmý rok vede zahraniční reprezentace. Nyní kuvajtský národní tým.

Přitom na střelnici se tehdejší sedmnáctiletá opora fotbalového dorostu Znojma, který hrál nejvyšší českou soutěž, dostala náhodou. Bývalý jihomoravský skeetař Petr Málek zažil největší slávu stříbrným úspěchem na olympijských hrách v Sydney v roce 2000.„Tenkrát měla blízko soustředění střelecká Rudá hvězda Brno a strýc, který dělal také státního trenéra brokařů, mi nabídl, jestli se za nimi nechci přijít podívat. Tehdy jsem si poprvé vypálil z pušky a od té chvíle vše začalo," vzpomíná na rok 1979.

Nový sport se mu zalíbil. Na tréninky tak nechodil už pouze na fotbalový stadion, ale pravidelně docházel i na střelnici. „Šlo o tvrdou přípravu, při které jsem schytal i dost ran. Tenkrát ještě nebyly moc dobré pažby, takže jsem byl vždy dost domlácený. Dokonce jsem si v začátcích nemohl po tréninku ani sundat tričko, jak mě bolelo rameno," popisuje těžké začátky.

Přesto láska ke střelbě postupně převážila. „Přispělo k tomu i vítězství na mistrovství Evropy, které asi rozhodlo. Možná se mohla moje kariéra odvíjet úplně jinou cestou. Myšlenky, že jsem měl zůstat u fotbalu, se vyrojily jen párkrát, když se zrovna moc nedařilo. Ale nikdy jsem nad tím vážně moc nepřemýšlel," tvrdí muž pocházející z Hrušovan nad Jevišovkou, který si fotbal dodnes rád zahraje.

Proti lákání Zbrojovky byla tehdy i jeho matka. „Jako učitelka měla hrůzu z toho, že rok před dokončením gymnázia odejdu do Brna," směje se.

„Matčino" stříbro

Nakonec i její „předvídavost" přispěla k tomu, že česká výprava získala na letních olympijských hrách v australském Sydney v roce 2000 osm medailí. O jednu stříbrnou se tehdy postaral právě skeetař Málek. „Považuji to za největší úspěch kariéry. Nešlo ale o překvapení. Byl jsem perfektně nachystaný, střílel jsem dobře a téměř vše vyšlo podle představ," vypráví. Přitom nechybělo málo a Málek australské hry sledoval maximálně v televizi.

V prvním případě za letenku děkuje rozhodnutí státního trenéra Jana Hůly. Dvě místa na olympiádu totiž pro Českou republiku už před ním vystříleli jiní střelci včetně brněnského rodáka Jana Sychry. Nakonec místo něj odjel Málek. „Když už jsem dostal přednost, řekl jsem si, že získám medaili. Těší mě, že jsem vyvrátil názory o protekci," vysvětluje.

Druhou roli hrála skutečnost, že šlo o návrat ze sportovního důchodu. V roce 1994 totiž vyměnil střílení na holuby za trenérské rady. „Bylo mi třiatřicet let, výsledkově se mi zrovna moc nedařilo. Uvažoval jsem, co dál, a naskytla se příležitost nahradit odcházejícího reprezentačního kouče, takže jsem sáhl po šanci. Cítil jsem se trochu i psychicky unavený. Střelba je v tomto ohledu strašně náročná," říká bývalý sportovec, který na rozdíl od některých současných kolegů neměl nikdy příliš v lásce pohovory s psychology.

Restart kariéry

Po dvou letech v roli trenéra ho znovu začaly svrbět prsty. „Viděl jsem, že střílí i starší lidé než já, takže jsem se vrátil. Pauza mi pomohla. Předtím jsem se vždy soustředil jen na sebe, kdežto očima kouče jsem poznal i jiné střelecké způsoby a techniky. Totálně jsem pak změnil svůj styl, což mi pomohlo k úspěšnému návratu i povedeným výkonům," těší Jihomoravana.

Druhý konec kariéry v roce 2001 už byl definitivní. Stříbrný úspěch o rok dřív na olympiádě otevřel Málkovi dveře i do trenérského světa. „Přijal jsem nabídku od kyperské reprezentace. Nešel jsem tam za mořem nebo teplem, ale za penězi. S třemi dětmi jsme bydleli v třípokojovém bytě, kam jsme se skoro nevešli. Chtěl jsem nám přilepšit," přibližuje Málek spojení, které nakonec trvalo sedm let až do pekingské olympiády v roce 2008.

Bývalý jihomoravský skeetař Petr Málek zažil největší slávu stříbrným úspěchem na olympijských hrách v Sydney v roce 2000.

První tři měsíce ovšem zažil tvrdou zkoušku. „Nepřeju to nikomu. Byl jsem sám v cizí zemi, kde jsem se pořádně nedomluvil. Přes noc jsem se učil anglicky, brzo ráno chodil na tréninky. Byla to hrůza, ale postavil jsem se tomu a vydržel," hlásí z Kuvajtu, kde momentálně už čtvrtý měsíc rozdává zkušenosti reprezentaci malého státu ležícího v Perském zálivu.

Zvykat si nyní musí i na tamní „speciality". „Alkohol i vepřové maso jsou zakázané, mentalita lidí je odlišná. Třeba ženy a muži mají oddělené tréninky, modlí se pětkrát denně a při závodech jsou na to speciální přestávky. Musíte to respektovat," usmívá se.

I když žije opět v zahraničí, na domov nezanevřel. Už se těší aspoň na krátký návrat. „Přes léto je v Kuvajtu hrozné vedro, takže se tam nedá trénovat a jezdí se do Evropy. Doufám, že letos využijeme brněnské zázemí," těší se někdejší střelec.

S Brnem ho až do roku 2011 pojila i osoba bývalého reprezentačního kolegy Bronislava Bechyňského, který před necelými dvěma lety zemřel při autonehodě. „Dvacet let jsme spolu spávali při závodech v hotelovém pokoji. Znali jsme se velice dobře, takže mě jeho smrt hodně zasáhla. Nemělo se to stát," mrzí Málka.

Petr Málek

Narozen: 26. listopadu 1961 v Moravském Krumlově (51 let)

Sport: bývalý sportovní střelec v disciplíně skeet

Největší úspěchy: 2. místo na OH v Sydney (2000), 20. místo na OH v Soulu (1988), 2 x 1. místo na MS, 3 x 1. místo na ME, 1. místo ve finále Světového poháru (2000)

Zajímavost: po konci aktivní kariéry strávil téměř osm let trénováním kyperské skeetařské reprezentace, nyní se věnuje národnímu týmu v Kuvajtu