Tradičního ocenění sportovců sokolských oddílů, kteří v loňském roce úspěšně působili ve vrcholových domácích soutěžích nebo reprezentovali Českou republiku na mistrovstvích Evropy či světa a v dalších mezinárodních soutěžích, se letos účastnila například olympijská vítězka Eva Samková nebo gymnastická legenda Adolfína Tačová. „Moc si vážím toho, co Sokol dělá pro výchovu generací českých sportovců. Můj trenér Marek Jelínek je odchovanec sportovní gymnastiky v Sokole Praha - Vršovice a i já jsem tam chodila na gymnastickou přípravu,“ uvedla zlatá medailistka z olympiády v Soči a čerstvá vítězka Světového poháru ve snowboardcrossu Samková.

Celkovým vítězem ankety se stal vzpěrač Jiří Orság ze Sokola Karolinka, znojemský rodák byl loni dvakrát stříbrný na mistrovství Evropy. V hlasování porazil bronzového z loňského šermířského evropského šampionátu Alexandra Choupenitche ze Sokola Brno I, pátého z atletického halového světového šampionátu ve štafetě na 4x400 metrů Michala Desenského z Hradce Králové nebo mistra světa v kuželkách Jana Endršta z Duchcova.

V kategorii do 23 let zvítězil atlet Vít Müller ze Sokola Hradec Králové, člen stejné štafety jako Desenský, kategorii do 18 let pak ovládla fenomenální atletka ze Sokola Opava Barbora Malíková, která loni vyhrála Olympijské hry mládeže v Buenos Aires a překonala české dorostenecké rekordy na 300, 400 i 800 metrů.

Nejlepším týmem se staly basketbalistky Sokol Nilfisk Hradec Králové před házenkáři Nového Veselí a volejbalistkami Frýdku-Místku, všichni účastníci letošních extraligových play-off, v mládežnických kategoriích pak basketbaloví kadeti z Písku, dorostenečtí házenkáři z Nového Veselí a volejbalové kadetky ze Šternberku. Mimořádné ocenění pro nejúspěšnější oddíl kolektivních sportů získal oddíl lakrosu Sokola Radotín, který vládne tomuto sportu nejen u nás, ale i v Evropě. „Jména nominovaných ukazují, že výkonnostní sport v Sokole zažívá skvělé roky a navazuje na úspěchy předválečných sokolských generací, které pravidelně vozily olympijské medaile. Jsem na úspěchy našich sportovců opravdu hrdá,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

„Máme skoro 60 tisíc členů ve více 1200 oddílech, kteří se věnují 80 sportovním odvětvím. Špičkou pyramidy jsou ti, kteří startují na mistrovstvích Evropy a světa, na olympijských a světových hrách,“ dodává předseda Odboru sportu České obce sokolské Petr Syrový.

MAREK BRODSKÝ