Běh, posilovna, střelba, nekonečný nácvik herních situací… A teď už i video. Sportovní kluby z jižní Moravy neustále prohlubují přípravu v oblasti studia hry soupeřů, která se tak stává pevnou součástí jejich tréninku.

Třeba hokejisté Komety dokonce využívají služeb speciálního videokouče. „Pokud nestříhám třeba jen přesilovky soupeře, ale soustředím se kompletně na celý zápas, zabere mi příprava videa určitě aspoň tři hodiny," přiblížil Jiří Horáček.

Ve fotbalové Zbrojovce zpracovávají sestřihy pro hráče přímo hlavní trenér Václav Kotal a jeho asistent Michal Šmarda. „Díváme se, pak o zápase diskutujeme. Michal má na starosti standardní situace, já samozřejmě herní projev," ozřejmil Kotal.

Výrazně do přípravy na utkání zasáhlo studium videa v družstvu extraligových volejbalistek Králova Pole. A to s osobou amerického kouče Christophera Gonzaleze, který před obrazovkou stráví osm až deset hodin týdně. „Studuju oba týmy, nelze se zaměřit jen na jeden. Silné a slabé stránky družstva zná nejlíp jen jeho vlastní trenér, takže i pro mě je důležité znát naše, abychom se dál zlepšovali," uvedl trenér, který Brno vede druhou sezonu.

Sledování pohybů

Pokud nemají volejbalistky nahuštěný program, usedají před obrazovku dvakrát týdně na 45 minut, jinak zůstávají u jedné hodiny týdně. „Máme hodně mladých hráček, snažím se jim video přiblížit tak, aby bylo přínosné. Učí se s informacemi pracovat. Věřím, že hlavně při útočných akcích jim pomůže," řekl Gonzalez.

Půlhodinový sestřih akcí soupeře čeká před každým utkáním basketbalistky brněnského Imosu. „Na hřišti vám pak začnou být pohyby soupeřek povědomé. Už tušíte, co následuje, můžete s tou informací pracovat a rozhodnout se třeba pro přihrávku," pochvalovala si přínos křídelnice Kateřina Hindráková.

Nad ochotou svých svěřenců vstřebávat poznatky z televizní obrazovky ovšem polemizují ve Zbrojovce. „Někdy mi připadá, že si z videa moc nevezmou. Tady je celkově velmi malý zájem hráčů o to, aby se zlepšovali," posteskl si Kotal.

Někteří sportovci přitom moderní technologii přímo vyhledávají. Motocyklisté pomocí počítačových her studují závodní okruhy. „Katar už mám najetý, samozřejmě vyhrávám," smál se před loňskou premiérou v exotické zemi Brňan Karel Hanika.

Obstarávání záznamů s duely soupeřů výrazně pokročilo s nástupem internetu. Kluby mají přístup do sdílených databází. „Na InStat Scout najdeme všechny ligové i evropské zápasy," potvrdil Kotal.

Imosu nabízí euroligové duely pořádající organizace FIBA. „Jen z Ruska se někdy zpozdí," rýpl si v nadsázce kouč basketbalistek Jan Bobrovský.

MARTIN VYMYSLICKÝ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI