Švec nebude jediný squashista z Brna, který se prestižního turnaje zúčastní. Kromě něho také Daniel Mekbib, Jan Ryba a Vojtěch Ryba. Více než dvacet hráčů se utká o 5000 amerických dolarů, tedy asi 128 tisíc korun. „Na každý turnaj jedu s cílem vyhrát, ale to asi většina hráčů. Uvidíme, koho mi los přisoudí do úvodního kola, které je vždycky zrádné. Potom se uvidí," popsal Švec, v současné době 160. hráč světového pořadí.

ZAHRANIČNÍ FAVORITÉ

Na pozici nejlepšího českého squashisty v žebříčku vystřídal nedávno Jana Koukala. Sedmnáctinásobný domácí mistr si zrušil PSA licenci a domácího turnaje se ze zdravotních důvodů nezúčastní. Hlavní favorité klání jsou Španěl Carlos Cornes a Evan Williams z Nového Zélandu, tedy 81. a 86. squashisté svě­ta.

Přípravu Švec směřoval na následující tři turnaje PSA. V německé bundeslize, kde nastupuje, neprohrál ani set, stejně tak v české extralize. Věří si. Cíl je dostat se mezi nejlepších 150 na světě, nejlépe se posunout ke stovce. K tomu mu mohou pomoci také úspěchy v Íránu. Na tento měsíc si brněnský zástupce totiž naplánoval rovnou dva turnaje – v Teheránu a Ahvázu.

Že nejde Írán a squash dohromady? Prý je to země budoucnosti. Za posledních pět let se tam počet kurtů zdvojnásobil a počet registrovaných hráčů stoupl pětinásobně. Raketový sport je nejpopulárnější hlavně u žen. „Je tam o squash obrovský zájem. Tribuny jsou vždycky zaplněné. Když jsem odehrál zápas, nahrnuli se na mě lidi s žádostmi o autogram," popisoval Ondřej Uherka, spoluhráč Švece z brněnské Viktorie, který byl v Íránu před několika měsíci.

NOVÁ ZKUŠENOST

Švec se na neobvyklou destinaci těší. „Rád poznávám nové země, kulturu a zvyky. Když jsem viděl, že jsou v Íránu dva turnaje za sebou, neváhal jsem. Ekonomicky to vychází velice dobře," doplnil Švec.

Také Danielu Mekbibovi se v posledních týdnech daří – za poslední dva měsíce dvakrát porazil Koukala, „triumfátora", který doma pevně vládne. „Myslím, že už to nebude u nás mít jednoduché," dodal Mekbib, který po Praze vyrazí v prosinci na turnaj na Slovensko.

Co je klíč jeho formy? „Upravil jsem si tréninkový plán – zdvojnásobil jsem čas na kurtu. Nejsem jenom v posilovně, hraji teď mnohem víc. Pomáhá mi to. Zaměřil jsem se také na obranu," popisoval Mekbib, který v prvním kole pražského turnaje vyzve Davida Zemana.

ASB Prague Squash Classic začíná dnes kvalifikací, hlavní soutěž se odehraje zítra. Semifinálové boje jsou na programu od tří a čtyř hodin odpoledne. Turnaj zakončí finále v neděli od tří odpoledne.

JIŘÍ UHLÍŘ