S brněnskou Technikou na podzim po šestnácti letech sesadil z extraligového trůnu Draky a Česká baseballová asociace jej zvolila také trenérem roku. „V prvním kole vybírala nominaci široká veřejnost a mé jméno jsem v ní nečekal. Vítěze pak volila komise a zvítězil jsem jen těsně. Překvapilo mě to a jde o vyznamenání celého klubu, protože bez kluků z Techniky bych nic nezískal,“ povídá Svoboda.

V civilním povolání se čtyřnásobný český šampion s přezdívkou Roy věnuje počítačové grafice. „Když ke mně přijde klient, navrhnu mu všechno možné od loga firmy přes vizitky až po svatební oznámení. Vytvářím i internetové stránky, nyní pracujeme na webu našeho klubu,“ přibližuje svou profesi.

K současné práci ho vedla už dětská vášeň. „Byl to můj velký sen. Ještě na základní škole jsem kreslil válečné komiksy a hltal jsem časopis Kometa, když začal vycházet. Dokonce jsem ve své naivitě napsal do redakce dopis Kájovi Saudkovi a k mému překvapení jsem dostal odpověď s originální kresbou a podpisem. Jednou jsem se s ním setkal i v Brně,“ líčí nevšední zážitek Svoboda.

Jeho umu si později všimli také společnosti, které se zabývají tvorbou počítačových her. „V tomto průmyslu jsem strávil asi čtyři roky, ale nemůžu být konkrétní co se projektů týče, protože jde o tajné informace. Dělal jsem třeba design prostředí v klasické střílečce. Hry pro mě znamenaly nejpříjemnější práci, protože rád kreslím, skicuji, a vymýšlím originální věci,“ nadšeně popisuje.

Dřív počítačovou grafiku hltal aktivně víc, teď už jí tolik času neobětuje. „Mám však iPad, na němž si třeba půlhodinu denně na hry najdu. Zajímá mě i pracovně, co všechno na iPadech lze dělat. Jinak jsem posedlý baseballem, takže jsem odmalička pařil hry s touto tematikou,“ směje se sedmatřicetiletý Svoboda.

Inspiraci sbírá většinou v zahraničí. „Hodně jsem si kupoval komiksy a teď si nechávám posílat časopis o grafice z Anglie. Mám také svoje vzory, takže sleduji internetové blogy jiných tvůrců,“ sděluje.