Nový ročník, stejný favorit. Tradičně. Koukal vyhrává republikové turnaje od roku 1999. Jen v roce 2009 mu vzal titul Pavel Sládeček. Jeho cíl je získat dvacet triumfů. „Pak možná pověsím raketu na hřebík,“ dodal Koukal. Zatím jich má na sedmnáct. Dvacetinásobný šampion? To jen tak někdo nedokázal. Takovým počtem triumfů se může chlubit baseballový klub Draci Brno. „Každý rok si myslím, že dvacet titulů neudělá. Ale Koukal evidentně nestárne. Je připravený lépe než loni. Doufám, že to nedokáže,“ usmál se Švec z brněnského týmu Viktorie.

Letos má Koukal konkurenci minimálně obstojnou. Mekbib se dostal v českém žebříčku na první místo. Navíc zkraje roku si zahrál poprvé ve své kariéře finále světového turnaje PSA. Stalo se tak ve francouzském Nimes. „Půjdu tam a chci si odehrát ten nejlepší squash. To je nejhlavnější,“ prohlásil Mekbib.

NA KOUKALA UMÍ

V loňském roce Koukala dvakrát porazil na áčkových turnajích. „Myslím, že mu moje hra moc nesedí. Snažím se hrát rychle, otevírat prostory. Někdo má zase rád monotónní rytmus. Já se ho snažím rozbíjet, hlavně moc nepinkat,“ svěřil se Mekbib.

Čím Koukal nad všemi vyčnívá? Fyzičkou. Je navyklý pod dozorem zkušených kondičních trenérů obrovsky dřít. V zápasech ho jen tak neunavíte. „Údery odehrává hodně brzo, je fakt velice přesný. Disponuje ohromnými zkušenostmi – ve správný okamžik zvolí ten správný úder. Co chce, to trefí,“ všiml si Švec.

Z dalších brněnských squashistů se představí v Praze Michal Jadrníček a Jan Ryba. V ženské kategorii bude bojovat o hezký výsledek Kristýna Vykouřilová z týmu Squash Viktoria. Dále pak brněnské Tereza Zdubová a Veronika Šromová.
O titul v ženské kategorii však budou primárně usilovat Anna Serme a Zuzana Kubáňová. V mužském turnaji mohou ještě překvapit Ondřej Uherka, Petr Martin nebo velká naděje Viktor Byrtus. Finálové duely jsou v pražské Galerii Harfa na programu v neděli od čtyř hodin odpoledne.

JIŘÍ UHLÍŘ