Vypadá podobně jako jiné na světě. Měří 250 metrů, vyrobili ji ze sibiřského smrku. Přesto je dráha ve švýcarském Grenchenu, která hostí mistrovství Evropy v dráhové cyklistice, hodně specifická. „Švýcaři ji postavili, aby tam testovali jejich kola. Dráha mi nepřijde až tak vysoká, ale dost klopená, má kratší zatáčky a delší rovinky. Bude se tam blbě předjíždět, rozhodne výkonnost," povídá dráhař brněnské Dukly Adam Ptáčník.

Spolu s týmovými parťáky absolvoval na Velodromu Švýcarska soustředění, aby si dřevo osahali. „Věřím, že jsme vyčetli nějaké způsoby, jak závodit ve sprintu i v keirinu, a snad je úspěšně použijeme," doufá vedoucí české výpravy a kouč brněnských sprinterů Petr Klimeš.

Grenchenský velodrom vyšel na sedmnáct milionů švýcarských franků, přibližně 420 milionů korun. Stojí od června 2013. V zatáčkách dosahuje sklonu pětačtyřicet procent a v nejširší části má sedm metrů. Trenér jej přirovnává ke kolumbijskému Cali. „Podle délky zatáček jinak působí fyzika, kterou ve sprintu i keirinu hodně využíváme, čemuž je potřeba zvolit taktiku," líčí trenér.

Adam Ptáčník.

V kvalifikaci i vyřazovacích jízdách sprintu rozhodne také pozice při najíždění do zatáček. „Bude to o fištrónu. Musíme jezdit z jedničky a nečekat na závěrečný útok. Je to rychlá dráha, což vyžaduje těžký převod, sílu a urvat to. Přesně tohle mám rád," vyhlíží Ptáčník, který do sprintu zasáhne ještě s Pavlem Kelemenem v pátek.

Evropský šampionát zahajuje druhou část olympijské kvalifikace do Ria de Janeiro. Dukla Brno zatím drží jedno místo ve sprintu, ale sahá i po druhém a také účasti v keirinu. Po kontinentálním šampionátu pokračuje třemi díly Světového poháru a končí březnovým mistrovstvím světa v Londýně. „Výkonnost kluků se letos zvedla a zabojujeme o tři místa na hrách, šance vidím reálně," hlásí Klimeš.

Keirinem v neděli mistrovství Evropy vyvrcholí. Kelemena na startu doplní brněnský kolega Tomáš Bábek. „Dal jsem si za cíl finále, kde se potom snad porvu o medaili," říká Bábek, který očekává tvrdou konkurenci. „Evropa bude dost vyhrocená, keirin jsou navíc vždycky jatka, ale nebojím se, to bych nemohl ani na start," usmívá se Bábek.

Tomáš Bábek.

Ten ještě s Robinem Wagnerem pojede kilometr s pevným startem, v němž před rokem obsadil šesté místo. Stejně jako Ptáčník ve sprintu. „Aktuální forma vypadá velmi dobře, za poslední léta jsem na tom asi nejlíp a doufám, že se mi podaří dobrý výsledek," podotýká Ptáčník.

Brněnský trenér očekává, že jeho svěřenci ve Švýcarsku zúročí tvrdou přípravu. Velké naděje ve sprintu má i Kelemen. „Ve skrytu duše doufáme v medaili, ale přípravě na poslední mistrovství Evropy před olympiádou většina mančaftů věnovala maximum. Pavel má dobrou výkonnost a šanci mají i ostatní kluci," dodává Klimeš.

Už ve čtvrtek vstoupí do šampionátu čeští vytrvalci v čele s brněnským veteránem Martinem Bláhou a mistryní světa v bodovačce Jarmilou Machačovou. Olympijskou naději už drží jen Lucie Hochmann ve vícebojařském omniu. „K posílení svých vyhlídek potřebuje na Evropě skončit do desátého místa, což nebude snadný úkol," tvrdí šéftrenér českých dráhařů Svatopluk Buchta.

Česká výprava v Grenchenu

ČTVRTEK

Stíhací závod družstev mužů na 4 kilometry: Martin Bláha, Ondřej Vendolský, Nicolas

Pietrula, Roman Fürst, Denis Rugovac, František Sisr (všichni ASC Dukla Praha)

Scratch mužů: Martin Bláha

Bodovací závod jednotlivkyň: Jarmila Machačová (ASC Dukla Praha)

PÁTEK

Sprint mužů: Pavel Kelemen, Adam Ptáčník (oba ASO Dukla Brno) – kvalifikace na LOH 2016

Omnium mužů: Ondřej Vendolský – kvalifikace na LOH 2016

Scratch žen: Jarmila Machačová

Bodovací závod jednotlivců: František Sisr, Vojtěch Hačecký (ASC Dukla Praha)

SOBOTA

Omnium žen: Lucie Hochmann (ASC Dukla Praha) – kvalifikace na LOH 2016

Stíhací závod jednotlivců na 4 kilometry: Nicolas Pietrula

Omnium mužů: Ondřej Vendolský – kvalifikace na LOH 2016

Vylučovací závod mužů: Martin Bláha

Závod na 1 kilometr s pevným startem: Tomáš Bábek, Robin Wagner (oba ASO Dukla Brno)

NEDĚLE

Keirin mužů: Pavel Kelemen, Tomáš Bábek – kvalifikace na LOH 2016

Omnium žen: Lucie Hochmann – kvalifikace na LOH 2016

Bodovací závod dvojic (madison): Martin Bláha, Vojtěch Hačecký, Denis Rugovac, František Sisr

Pavel Kelemen: Vyhovuje mi, když jezdím pro radost

Grenchen, Brno /ROZHOVOR/ – Před měsícem namlsal příznivce české dráhové cyklisty, když ve francouzském Roubaix ovládl sprint a zdolal olympijského vítěze Jasona Kennyho i světového šampiona Françoise Pervise. Závodník brněnské Dukly Pavel Kelemen patří mezi největší naděje české výpravy na mistrovství Evropy ve švýcarském Grenchenu. „Ve Francii se mi dařilo a bylo by dobré, kdyby to zacinkalo, ale chci Evropou brát jako normální závod," sděluje čtyřiadvacetiletý Kelemen.

Pavel Kelemen.

Svazuje vás přílišný tlak?

Když se na výsledek moc soustředím, jsem pak nervózní a napjatý. Zjistil jsem, že mi víc vyhovuje, když si chci zajezdit pro radost. Většinou to vypadá líp.

Pomáhá vám uzavřít se před okolím?

Spíš si u sebe v hlavě převrátit, že to dělám pro radost, a ne že musím, jsem ve formě a mám něco zajet. Sice nevím, zda umím takhle přepnout, ale pokusím se a uvidíme, zda se to povede.

Loni se evropský šampionát uskutečnil na karibském ostrovu Guadeloupe. Jste raději za Švýcarsko?

Ani ne, abych řekl pravdu. (úsměv) V Guadeloupe se mi fakt líbilo. Měl jsem strach, že pojedeme na betonu a budou vedra, ale exotické země mi vyhovují, cítím se tam dobře. Klidně bych bral znova Guadeloupe.

Sedí vám grenchenská dráha?

Je trošku divná. Všude jinde kolo drží, nahoře u bariéry si odpočinu, ale tady jak jsem trochu polevil, abych šetřil síly, hned mi ujíždělo. Závody to však neovlivní.