Na futsalovém kolbišti se opět rozhoří bitva, která rozdělí Brno na dva nesmiřitelné tábory. Ve středu v půl deváté večer vyzve Tango na souboj Helas. „Domácím“ půjde ve sportovní hale ve Vodově ulici o potvrzení nadějí na postup do play off, v kolonce hosté napsanému Helasu o záchranu.

V prvním souboji aktuálního ročníku šlo o únik ze dna tabulky. Tangu se to pod koučem Mariánem Berkym podařilo, zato městský rival zůstává předposlední s hubeným dvoubodovým náskokem na posledního nováčka z Třince. Série porážek donutila trenéra Jana Loupa až k rezignaci. „Odvolal jsem se, ale na lavičce budu. Z Helasu nikam neprchám. Hlavní slovo ale bude mít Zdeněk Táborský,“ představil Loup nového trenéra, který dříve působil v Agromeli.

Helas se navíc potýká s tradičním problémem. Chybí hráči, dokonce ti klíčoví. „Cupák je v trestu, Mica letí testům na Maltu, dlouhodobě chybí Svoboda. Nedaří se nám dát dohromady hráče, kteří by spolu hráli déle,“ dodal Loup, který představil staronovou posilu Radka Sýkoru. „Kluci jsou nabuzení, potřebujeme body jako sůl,“ mínil Sýkora.

Fotbalového cestovatele Tomáše Micu mrzí, že mu zase uteče městské derby. „Vždycky jsem by někde pryč a teď mi to zase uteče. Škoda, rád bych si takový zápas zahrál,“ litoval hráč, který míří do Středomoří.

Tango si na šířku kádru nemůže stěžovat a do zápasu jde v roli favorita. „Podle tabulky to tak asi je. V derby je možné všechno, ale chceme vyhrát,“ měl jasno šéf lavičky Marián Berky. Stejné odhodlání je cítit i z kabiny. „Nálada je dobrá, Vyhráli jsme důležité utkání v Třinci, čímž jsme potvrdili body s Bohémkou,“ poznamenal kapitán Tanga Josef Havel.

Prezident klubu Jiří Štěrba kromě vítězství doufá, že si na jeden z klíčových zápasů sezony najde cestu více diváků. „Ani na minulé derby nepřišlo moc diváků. Asi to bude tím, že se ani jednomu z týmů v úvodu sezony nedařilo,“ přemýšlel Štěrba, jehož Tango se aktuálně nachází na čtvrté příčce tabulky nejvyšší soutěže.

Tým favorita by měl posílit také talentovaný slovenský hráč Andrej Pagáč ze Žiliny. Do uzávěrky dnešního vydání však nebylo jisté, zda se vedení klubu podařilo vyřídit potřebné administrativ­ní kroky.

MICHAL ČEJKA

Loupa mrzí celá řada zraněných

Brno – Odvolal sám sebe z pozice trenéra, ale na lavičce v důležitém derby bude. Hlavní postava futsalového Helasu Jan Loup reagoval na špatné výsledky svého týmu a rezignoval na pozici hlavního kouče. Zápas přesto ovlivňovat bude, přestože hlavní slovo bude mít nový trenér Zdeněk Táborský.

Helas opravdu nezažívá záviděníhodné období. V tabulce je předposlední. „Prohráli jsme pět zápasů v řadě, nějak jsem musel reagovat. Horší už to snad být nemůže,“ povídá teď již bývalý trenér, avšak stále manažer Helasu Jan Loup.

I když nemá tak úplně pravdu. Po případné porážce v dnešním večerním derby s Tangem by jeho klub zabředl do ještě hlubšího marastu. Do konce základní části pak zbývají pouhé čtyři kola. „Jde to srovnat se sezonou, kdy jsme sestoupili. Rozpadl se nám tým, byla to taková sezona nesezona, asi jako letos,“ vysvětluje Loup.

Podobné problémy má i letos. Ani v jednom ze sedmnácti zápasů nehrál jeho tým v nejsilnějším složení. „Nechceme čtyřicet hráčů jako má Tango. Nám by stačilo dvanáct čtrnáct. Ale když je z nich osm mimo, někde se to musí projevit,“ smutní.

Nejvíc chybí Cupák, Šíma nehrál tři zápasy, zbytečně se nechal vyloučit Semerád. Máša si při střídání utrhl sval, takže bude do konce sezony mimo. Voda, Lerch, Hrůza, ti vypadali dobře a všichni mají po operaci nohou,“ vyjmenovává poslední ztráty.

Svému týmu by mohl teoreticky pomoct na palubovce a derby aktivně zúčastnit. „Taky mě to napadlo. Ale bolí mě palec, takže tohle řešení asi nepůjde“ vymlouvá se s úsměvem. „Leda že bych si stoupl do zdi, to by jsme ušetřili jednoho chlapa,“ směje se manažer historicky úspěšnějšího z brněnských týmů.

MICHAL ČEJKA

Srb Veljkovič: Futsal je můj život

Brno – Tak vášnivé derby ve středu zažije těžko. V srbském Niše, odkud Nenad Veljkovič pochází, je futsal sport číslo jedna. A když se na hřišti potkají dva městští rivalové, tak se hala promění v jeden obří vroucí kotel. „Bývá to obrovský svátek,“ pousměje se hráč Tanga.

V jeho dresu teď sedmadvacetiletý futsalista okusí své první derby v Brně. „Snažím se brát zápas jako každý jiný, ale vím, že ho oba týmy vnímají prestižně. A jestli půjde o nohy? Nebojím se,“ říká nekompromisně.

Tango po pomalém rozjezdu sezony procitlo a v první lize znovu usiluje o play off, naopak Helas bude mít problémy se záchranou. „Nechci, aby to vyznělo arogantně, ale věřím, že předvádíme lepší futsal než Helas a dokážeme to i na hřišti. Chceme play off, musíme vyhrávat,“ rozkrývá výbornou slovenštinou jasný cíl.

Slovensky se naučil na své předchozí štaci. Přitom v Trnavě strávil jen tři měsíce. „Zatímco v Srbsku i tady trénujete skoro dennodenně, v Trnavě jen dvakrát za týden. Byla to pro mě katastrofa,“ ušklíbne se Veljkovič.

Na Slovensko se dostal díky cédéčku, které rozesílal různým evropským klubům. „Měl jsem nabídky z Anglie i Kypru, ale chtěl jsem zůstat blíž domova,“ vysvětluje svůj předchozí výběr. V Trnavě však spokojený nebyl, a tak uvítal, když si jej v prosinci vyhlédl kouč Tanga Marián Berky. „Nakonec to vyšlo a jsem rád za skvělou partu,“ vypráví borec, který neměl výrazné problémy s novým prostředím.

„Srbsko, Slovensko, Česko. Vždyť jsme všichni Slovani. Je to podobné. A nemám moc volna, na stýskání po domově není čas,“ povídá Veljakovič, který má v prioritách jasno. „Futsal je můj život. Jaký mám sen? Zahrát si třeba na rok španělskou ligu, to bych pak s klidem mohl skončit,“ culí se bývalý fotbalista.

Už jako devatenáctiletý mladík zkusil srbskou první fotbalovou ligu za Smedrovo, o rok později putoval do Řecka. Jenže po sezoně přišel zlom. „Měl jsem problémy s manažery. Chtěl jsem se úplně sportem skončit,“ vrací se do minulosti. Nakonec se rozhodl pro futsal. I proto bude dnes s Tangem proti Helasu usilovat o nadvládu nad Brnem.

TOMÁŠ SVOBODA