„Ty tři zápasy přinášejí skvělou zkušenost, potřebujeme hrát taková utkání, abychom se něco naučili. Máme mladé hráče a jen takové souboje nám pomůžou ke zlepšení v budoucnosti," prohlásil kanadský kouč české reprezentace Mike Griffin.
Stejný názor sdílejí také hráči. I přes dvě porážky 0:7, 3:16 v Brně a třetí včerejší v Třebíči 0:9. „Přípravu máme pro to, abychom viděli světové nadhazovače a řekli si, co zlepšit. Když vyhrajeme průměrný zápas a každý nastřílíme plno hitů (úspěšný dopal pozn. red.), tolik nám to nedá. Potřebujeme si říct, na čem zapracovat, abychom příští rok uspěli na domácím mistrovství Evropy," pronesl hráč Draků Brno Jakub Hajtmar.
Tchaj-wan nenechal nikoho na pochybách, že je lepší. „Jsou jinde, všichni jsou profesionálové, kteří hrají baseball každý den. V každém aspektu hry nadhozu, v poli i pálce jsou výborní. Jakmile jejich nadhazovač uvidí, že máte nějakou slabinu, nepustí se toho a dává tam balony, dokud neukážete, že jej umíte odpálit. Je to s nimi těžký boj," trpce se pousmál Hajtmar. „Kontrola všech tří nadhozů je úplně někde jinde. Nadhazovači předvídají, co pálkař chce a namixují nadhozy tak, aby to měl mnohem těžší," dodal.
České reprezentaci patří ve světovém žebříčku až 26. příčka a rozdíl proti čtvrtému celku se projevil. „Baseballisté v Tchaj-wanu hrají mnohem víc kvalitních zápasů, je to pro ně národní sport. Nadhazovači házejí hodně rychle a když mají hráče ve skórovací pozici, umějí trefit důležité odpaly," vystihl Griffin, který se reprezentace ujal od letošní sezony. „Trénování miluju. Máme velkou budoucnost," prohlásil.
Ve druhém brněnském zápase se Češi přiblížili na rozdíl jediného bodu, ale hned v dohrávce šesté směny doběhli Tchaj-wanci pro dalších osm. „Jakmile se přiblížíte na rozdíl pár bodů, je následující směna strašně důležitá. Pokud nato dostanete body, už se zápas těžko otáčí. Kdybychom se vrátili na lavičku bez obdrženého bodu, byl by to úplně jiný duel," uvažoval Hajtmar.
Tchaj-wan po českém dotažení zapnul na vyšší obrátky. „Když hráli s polštářem čtyřbodového náskoku, nebyli na pálce tak precizní. Jakmile jim začalo téct do bot, ani na dva strajky (jeden povedený nadhoz od vyautování pozn. red.) nehráli do hřiště, počkali si a pálili k plotu. Projevují se zkušenosti z mistrovství světa, olympiád či World Baseball Classic. Ty nás od nich oddělují," poznamenal Hajtmar.
I v chování na hřišti jdou Tchaj-wanci příkladem. „Jsou velice skromní, slušní a pokorní lidé, na východě mají takovou kulturu. V porovnání s Latinskou Amerikou to je nebe a dudy, tam mají jiný přístup k baseballu i k životu. S hráči z Jižní Ameriky se dá v přípravném utkání klidně porvat," ušklíbl se Hajtmar.