Jak teď vypadají vaše dny?
V pondělí jsem začala tenisovou přípravu na Australian Open a pomalu se do toho dostávám. V půlce prosince si zahraju extraligu. Předchozí roky jsem se chystala vždy v teple na Floridě, kde jsou lepší podmínky pro přípravu na Austrálii. Teď jsem ale ráda v Brně a abych si zvykla na australské klima, poletím do Melbourne dřív než předešlé roky.

Ve francouzské lize jste na konci listopadu porazila hráčku TOP 60 žebříčku WTA Kruničovou. Co vám duel ukázal?
Po delší době jsem zkusila profesionální utkání a sama sebe jsem příjemně překvapila. Byla jsem na tom dobře a svou úroveň si držím. Navíc přípravu pořádně začínám až teď.

Vede vás sestra Veronika. Vyhovuje vám spolupráce s ní?
Jednak mě s ní tenis baví a taky má obrovské zkušenosti. Po celou kariéru je moje rádkyně. Hodně dám na její názory. Jsem ráda, že se mnou bude na mém posledním turnaji. I s tatínkem se mnou poletí do Austrálie, což bude hodně emotivní.

Jaké si dáváte cíle pro Australian Open?
Jedu se rozloučit, jde hlavně o to si vše užít. Jako sportovkyně nechci prohrát, ale uvědomuji si, že konkurence je velká a nemám nahráno. Bude to složité, ale když člověk nic neočekává, někdy se daří daleko víc.

Lucie ŠafářováDatum narození: 4. 2. 1987
Aktuálně na žebříčku WTA (dvouhra): 106.
Aktuálně na žebříčku WTA (čtyřhra): 50
Nejvýš na žebříčku WTA (dvouhra): 5.
Nejvýš na žebříčku WTA (čtyřhra): 1
Počet titulů (dvouhra): 7
Počet titulů (čtyřhra): 15
Největší úspěchy: Finalistka French Open ve dvouhře (2015), semifinalistka Wimbledonu ve dvouhře (2014), pětinásobná vítězka Fed Cupu, pětinásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře, světová jednička ve čtyřhře, bronzová medailistka na olympijských hrách ve čtyřhře (2016).


Zapochybujete někdy o správnosti rozhodnutí ukončit kariéru?
Zatím ne. Cítím, že bylo správné. Je otázka, co budu prožívat při French Open nebo Wimbledonu, kdy už nebudu součástí. Ale uvědomuju si, že zdravotně už nemám na to, abych posouvala své limity. Nechci klesat na žebříčku a tenisem se trápit. Hodlám skončit hezky. Bude mi chybět adrenalin ze zápasů a pocit výhry, který člověk nemá jak nahradit. Ale rozhodně jsem ráda, že už nemusím pořád cestovat do různých časových pásem, což v poslední době odnášelo mé zdraví. Rozhodla jsem se pro zdraví a klid.

Musíte se do tréninku nutit?
Když si jdu zatrénovat po dlouhé době, baví mě to. Tenis jako sport mám pořád hodně ráda. Samozřejmě, když začne dril, člověk trpí a musí se přemáhat.

Jak si užíváte, že jste po tolika letech na delší dobu v Brně?
Moc, protože jsem s rodinou, kamarády. Na Brno nedám dopustit, jsem tu doma. Jenom se teď konečně musím naučit názvy ulic, protože se orientuji jen podle určitých bodů. 

Co se vám na Brně líbí?
Je to příjemně malé město, které nemá negativa velkoměst, jako jsou velké dopravní zácpy nebo zástupy lidí. Je útulné se spoustou kaváren a dobrých restaurací a hezkých míst. Samozřejmě mám k němu citovou vazbu, jako k místu, kde jsem se narodila.

Plánujete svou kavárnu. Bude v Brně?
Velmi pravděpodobně ano. Neměla jsem ještě čas na plánování. Vše musím promyslet. Je třeba vybrat pěkné místo a vytvořit vhodný koncept. Třeba bude čas po Australian Open.

Jste známá fanynka hokejové Komety, ale teď po příchodu vašeho partnera Tomáše Plekance do klubu budete chodit na zápasy ještě nadšeněji, ne?
Samozřejmě mě těší, že Tomáš bude hrát v Brně. Poprvé nastoupí asi ve čtvrtek a zrovna proti Spartě. Doufám, že se mu bude v týmu líbit.

Přemlouvala jste ho, aby šel do Komety?
Nechávala jsem rozhodnutí na něm, protože vím, že sportovec si vybírá angažmá podle toho, kde cítí, že je to pro něj nejlepší z profesního hlediska. Navíc Česká republika není zámoří, kde jsou mezi městy obří vzdálenosti. V tomto směru bylo jedno, do kterého klubu půjde. Pro mě je samozřejmě Kometa srdcovka, takže jsem ráda. Obecně si myslím, že Brno má poslední dva roky nejlepší tým u nás, a když přichází hráč jeho formátu z NHL, je logické, že podepíše v Kometě.

Zveřejnění vašeho vztahu vzbudilo mohutnou mediální reakci. Jak těžké pro vás první chvíle byly?
Ze začátku nás pronásledovala tři auta s paparazzi. Ale situace se uklidnila a myslím, že už je to v pohodě. Podobné věci nejsou příjemné, protože člověk chce mít klid, ale nemůžu s tím nic dělat, tak to neřeším.

Jak reagujete na nenávistné komentáře od lidí?
Samozřejmě je to hrozně nepříjemné. Člověk nemůže číst diskuze. Naučila jsem se podobné příspěvky ignorovat.

Říká se o vás, že jste hodná a příjemná. Jak si udržujete tyto vlastnosti i přesto, že jste vydělala spoustu peněz a patříte mezi sportovní celebrity?
Jestli jsem se nezměnila, musí posoudit druzí. Snažím se ale chovat pořád stejně. Mám třeba odmalička stále stejné kamarády.

Který úspěch své kariéry považujete za největší?
Těžko se vybírá jeden. Bylo úžasné několikrát vyhrát Fed Cup stejně jako pět grandslamů ve čtyřhře. Cením si také finále singlu v Paříži nebo olympijskou medaili z Ria.

Co vám ve sbírce nejvíc chybí?
S Bethanií Mattekovou-Sandsovou jsme nevyhrály Wimbledon ve čtyřhře, taky jsem nezískala grandslamový titul v singlu. Na druhou stranu skoro všechno, co jsem chtěla dosáhnout, se mi podařilo splnit. Zažila jsem mnoho výher a teď na ně můžu vzpomínat.

Tenis podle svých slov milujete, budete se mu věnovat i po skončení hráčské kariéry?
Je to krásný sport, vždycky k němu budu mít blízko a budu s ním spojená. Mám dvě neteře, které hrají v Brně tenis a jsou strašně šikovné. Hodně by mě bavilo jim nějak pomoct. Nechci dělat trénérku a trávit několik hodin denně na kurtu, ale spíš pomáhat jako mentorka. Myslím si, že zkušeností mám spoustu. Chci se ale teprve rozhlédnout, co by mě bavilo, dát si od tenisu chvíli pohov a pak se do něj vrátit.