Nejlepší rok v životě. Asi takhle může hodnotit uplynulou sezonu kostický rodák František Čermák. Třiatřicetiletý tenista spolu se svým deblovým partnerem Slovákem Michalem Mertiňákem získal pět titulů, na kurtech vydělal přes 350 tisíc dolarů (téměř 6,5 milionů korun) a hlavně se poprvé v kariéře probojoval na „závěrečnou párty“ roku – Turnaj mistrů. V Londýně československá dvojice ve čtyřhře nečekaně vydobyla semifinále, kde jejich cestu zarazilo duo Max Myrnij – Andy Ram. „Ale nemáme se za co stydět,“ prohlásil Čermák, který si po posledním turnaji odletěl odpočinout až do Thajska.


Byla to očekávaná a hlavně zasloužená dovolená?

To každopádně. Tahle sezona byla hrozně dlouhá, na konci už jsem měl tenisu plné zuby. Do Thajska jsem vyrazil na doporučení kamaráda a pořádně si to tam užil.

Jak se relaxuje v takhle exotické zemi?
Normálně jako kdekoliv jinde, nijak zvlášť mě tam nic nepřekvapilo, snad jen masáže. Ty jsou vážně super, chodil jsem na ně prakticky pořád. Tělo konečně dostalo to, co si za celý rok zasloužilo. Byla to naprostá regenerace.

Ještě si stihnete někde odpočinout, nebo už zase vyrážíte na kurty?
Právě že jsem už začal s přípravou na další sezonu. Jsem přece jenom starší chlap, takže si nemůžu dovolit dlouhé volno. To se do toho tenisu pak člověk hrozně těžko dostává. Navíc ještě před Silvestrem odjíždím na tři týdny na turné, čeká mě Katar, pak Austrálie. Trénovat prostě musím.

V uplynulém ročníku jste stihl odehrát pětatřicet turnajů. Jak moc to bylo náročné?
Hodně. Stačí si to spočítat. Člověk se hodinu rozehrává, dvě hraje, pak provádí pozápasová cvičení, k tomu nabírá kondici. Tenisem jsem tento rok strávil nějakých šest sedm hodin denně. Je to jako normální práce, ale ten konec sezony byl fakt hodně náročný. S Michalem jsme hráli všechny turnaje až do konce, furt jsme byli ve finále. Nedalo se nějak odpočívat, protože do poslední chvíle jsme neměli zaručený Turnaj mistrů. Moc jsme se tam chtěli dostat, proto jsme do všeho chodili naplno. Navíc když vynecháte samotný tenis, tak hrozně unavující jsou přesuny letadlem. Šestihodinová cesta ve vzduchu, to je opravdu peklo.

Nakonec se ale dřina vyplatila. Na Turnaj mistrů jste se probojovali. Před ním jste tvrdil, že budete spokojený s jednou výhrou, nakonec byly dvě.
Že jsme se dostali do semifinále, to bylo naprosto super. Ale znáte to, člověk chce vždycky víc. Když jsme viděli základní skupinu, tak jsme si s Michalem říkali, že nic horšího nás potkat nemohlo. Vůbec jsme v tu chvíli neřešili, jestli dokážeme postoupit, zdálo se to nereálné. Ale hráli jsme parádně, jenže v semifinále na nás dopadla únava. To byla renta za to, že jsme odmakali tolik akcí za celý rok. Šance na postup ještě byla, neprohráli jsme jednoznačně (6:4, 7:6 na sety – pozn. red.).

Takže myslíte, že se duel s dvojicí Mirnyj – Ram dal dotáhnout do vítězného konce?
Určitě, ale oni vypadali opravdu odpočatější. To, že před turnajem byli v žebříčku za námi, nehraje podstatnou roli. Vždyť takový Mirnyj byl kdysi nejlepší na světě. Ale nemáme se za co stydět. V prvním setu jsme měli pět brejkbolů, ani jeden se nám však nepodařilo proměnit. V druhé sadě jsme padli až v tie-brejku. Na téhle úrovni se nehraje lehce. Jakmile se někdo dostane do vedení, tak to většinou dotáhne do vítězného konce. Těžko někoho vyhodíte z rytmu, zvlášť když se dostane do laufu.

Vám se to ale podařilo s nasazeným párem číslo jedna Daniel Nestor - Nenad Zimonjič, které jste zdolali 6:3 a 6:4.
Narazili jsme na ně už před tím v Paříži, nebyli jsme o moc horší než v Londýně a přejeli nás. Oni nesmí hrát svoje maximum. Za normálních okolností skvěle servírují, nedělají chyby, těžko byste na nich hledal slabiny. Ale tentokrát byli nervózní, protože museli vyhrát, aby nevypadli. Byl na ně rozhodně větší tlak, navíc nám zápas vyloženě sedl, k ničemu jsme je nepustili.

Celý turnaj vyhráli bratři Bryanovi. Překvapilo vás to?
Popravdě ano. Vypadalo to, že nejsou vůbec ve formě. Vyhráli až druhý zápas, ale výborně se uvolnili, a pak se to s nimi vezlo. Jsou to neskuteční borci.

Jaká byla v Londýně atmosféra?
Naprosto neskutečná. Sedačky byly permanentně narvané, chodilo tam patnáct tisíc lidí na každý zápas. Super také bylo, že pořadatelé osvětlili jen kurt, jinak všude okolo byla tma. Mimochodem všichni se tam o nás perfektně starali, něco takové jsem ještě neviděl. Turnaj mistrů není zážitkem jen pro diváky, ale i pro samotné hráče. Pak nepřipadá v úvahu, že by tam někdo něco vypustil. Bylo krásně vidět, jak každý bojuje o jakýkoliv míček. Holt poslední akce sezony. (úsměv)

Vy jste se jí zúčastnil poprvé v kariéře. Co vás nejvíc zaujalo?
Asi zájem médií. Novinářů tam byla spousta, Michal Mertiňák chodil po zápasech na hodinu a půl dlouhé tiskové konference, jen u nás to nikoho asi nezajímá.

Vás novináři tak dlouho netrápili?
Vůbec. V Česku to máme posunuté úplně jinde, zájem o tenis a zvlášť ve čtyřhře je tak desetinový než třeba právě na Slovensku. Tady všichni byli zvyklí, že máme dva hráče v elitní desítce na světě. Teď tomu tak není a skoro nikdo se o tenis nezajímá. Ale to je i bolest fotbalu nebo hokeje. Všichni jsou odborníci až když se daří.

Právě odborníci ale vaši uplynulou sezonu považují za hodně úspěšnou. Jak se na ni zpětně díváte vy?
Byla jednoznačně nejlepší v celé mojí kariéře, to ani nemůžu s ničím srovnávat. Jsme nejvýš na žebříčku (s Michalem Mertiňákem šestí na světě – pozn. red.), vyhráli jsme pět turnajů a zúčastnili se turnaje v Londýně. Jen těžko to mohlo dopadnou lépe.
Z vašeho hodnocení tak nějak vyplývá, že československá spolupráce bude pokračovat i nadále.
Stoprocentně, vždyť se nám spolu náramně dařilo. Výhodou je naše podobná hra, dobře servírujeme, máme v pohodě return. Náš tenis je založený na základních úderech, podání a hře zezadu. Dohromady pak nemáme tolik slabin.

Takže jste našel ideálního partnera pro čtyřhru?
Asi ano, ale každý hráč má něco. Třeba Martin Damm hraje podobně jako Michal, jen nebyl tak dobrý zezadu, zato vynikal na síti. S Leošem Čermákem jsme si také vyhověli. Člověk se musí přizpůsobit.
Počítám, že důležitá je i lidská stránka.
Hodně. S Michalem si rozumíme i mimo kurt, on je pohodový typ. Naše spolupráce funguje skvěle, za celý rok jsme neměli jediný problém, a to jsme spolu strávili opravdu hodně času. Michal dokonce počítal kolik, vyšlo to asi na 265 dní. Kdybych si lezli na nervy, tak by to asi nešlo.

On trávil dovolenou také v Thajsku. Vyrazili jste spolu?
(smích) To fakt ne, podobný kousek už by na nás byl asi moc. Každý byl jinde. Bylo by zbytečné se takhle psychicky ždímat.
Našel jste si čas na sledování finále Davis Cupu?
Díval jsem se jen na internetu, časový posun v Thajsku mi neumožnil zkouknout všechno, takže jsem hltal spíš výsledky. Škoda, že Radek Štěpánek hrál až jako druhý, na debla by mohl být víc fit. Ale Španělé mají obrovskou výhodu, že zápasy můžou rozložit na čtyři hráče. U nás to musí odtáhnout jen dva.

Myslíte, že Češi můžou v dohledné době finále zopakovat?
Jsem o tom přesvědčený. Máme výborný los, minimálně semifinále je hodně reálné. Belgie je těžká, ale hratelná, Chile už dávno není na vrcholu. Když budou kluci zdraví, tak mají velkou šanci, že zase uspějí.

Budete u toho i vy?
(úsměv) To se musíte zeptat Jardy Navrátila (kapitán reprezentace – pozn. red.). Myslím, že momentálně jsem bez šance. Tomáš Berdych a Radek Štěpánek jezdit musí, na nich všechno stojí. Pak je tam jako deblista Lukáš Dlouhý a k němu musí jít někdo do dvouhry.

Jaké máte vyhlídky na další sezonu?
Hlavně zdraví. Pokud všechno půjde tak, jak má, věřím, že s Michalem uděláme zase dobré výsledky. Ale zdraví je fakt nejdůležitější. Pokud se člověk v mém věku zraní, tak ho to stojí tři měsíce, než se vrátí zpátky do formy.

František Čermák

Věk: 33 let (14. listopadu 1976)
Bydliště: Kostice
Výška a váha: 193 cm a 80 kg
Držení rakety: pravá ruka
Profesionální kariéra: od roku 1998
Trenér: Nikola Martin
Loňská sezona: 5 titulů, 78 zápasů/ 49 vítězství/ 29porážek, 351 508 vydělaných dolarů (téměř 6,5 milionů korun)
Žebříček: 16. místo, jako deblový pár s Michal Mertiňákem šestí
Zajímavosti: je velkým fanouškem hokejového týmu New York Rangers, rád poslouchá písničky skupiny U2 a jeho vzory jsou tenisté Ivan Lendl, Boris Becker a Stefan Edberg