Brněnský jezdec testuje už podruhé v krátké době. Se strojem Ducati nachází společnou řeč aktuálně ve španělském Jerezu. „Máme jezdit dva dny, ale předpověď počasí není moc dobrá, tak uvidíme," popisuje Abraham podmínky.

Mistrovství světa je svázané řadou pravidel a testy nepředstavují výjimku. Každá kubatura má vypsané oficiální termíny, kde týmy zkouší materiál i jezdce. V nejprestižnější MotoGP jsou čtyři, poté existují i privátní testy jednotlivých stájí. „Testovat se smí do konce listopadu. V prosinci a lednu je zákaz, pak se to opět rozjede," vysvětluje Václav Svoboda, motoristický expert a televizní komentátor.

Tovární týmy, které v šampionátu hrají prim, mají omezený i počet testovacích dnů. Vedle oficiálních termínů smí testovat pouze pět dní v roce. „Pravidla jsou nastavená tak, aby se zvýhodňovaly slabší netovární týmy. Ty můžou zkoušet neomezeně. Podobné je to třeba i s používáním pneumatik. Vedení šampionátu se snaží, aby byl seriál co nejvíc vyrovnaný," vysvětluje Svoboda.

Abraham si tak svou Ducati vyzkouší víckrát než jen v oficiálních termínech. „O moc víc toho však nenajezdím. Motorky nejsou třeba fotbal, kde se trénuje každý den. Každý testovací den stojí spoustu peněz. Když vezmu i závody, na motorce sedím průměrně každý pátý den v roce. To je podle mě dostačující," myslí si šestadvacetiletý jezdec.

Při testech jde zejména o zkoušku materiálu na další sezonu. Důležité je však i sžití jezdce s motorkou. „Jde o kombinaci obojího," podotýká Abraham.

Závodníci tak netlačí na pilu, i když čas hodně napoví. „O ten teď vůbec nejde, je dobré vědět, že to jde," říká Jakub Kornfeil, který byl spokojený se svým výkonem z úterních testů. Rohatecký jezdec kubatury Moto3 momentálně najíždí s novou motorkou Mahindra kola ve Valencii. „Časy jsou důležité až ve druhé polovině testů," přidává Svoboda.

Termíny oficiálních testů

Kubatura MotoGP:

15. a 16. listopadu 2016 – Valencie (Španělsko)
30. ledna – 1.února 2017 – Sepang (Malajsie)
15. – 17.února 2017 – Phillip Island (Austrálie)
10. – 12. března 2017 – Losail (Katar)

Kubatury Moto3 a Moto2:

9. a 10. března 2017 – Jerez (Španělsko)
17. – 19. března 2017 – Losail (Katar)