Už letmý pohled naznačoval, že nešlo o všední akci. Ve sportovním areálu VUT Brno Pod Palackého vrchem bylo ve čtvrtek a v pátek rušno. Nejlepší školáci z celé republiky zápolili v deseti vybraných dovednostech. „Chceme děti motivovat ke všestrannosti, aby se jejich tělo zdravě vyvíjelo a nepřetěžovaly ho jen jedním sportem. Už potřetí jsme republikové finále uspořádali v Brně. Nabízelo se to. Je tu nádherný stadion a děti jsou ubytované hned vedle, takže to pro ně je hodně komfortní,“ vyzdvihla přednosti brněnského areálu manažerka komunikace Českého olympijského výboru Daniela Marková.

Školáci díky akci vystupují ze své komfortní zóny, ve sportech, kterým se věnují, často nepřichází s některými dovednostmi do styku. „Je to pořádná makačka a něco jiného, než na co jsem zvyklý,“ potvrdil volejbalista Tomáš Vozar ze Základní školy Slovácká z Břeclavi a dodává: „Dá mi to zabrat víc jak volejbal, třeba kliky mi dělaly problémy.“

Na výkony nejlepších školáků z celé země dohlížely také sportovní osobnosti, nechyběla například bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková, basketbalista Ilona Burgrová, už dříve se na akci objevil také kajakář Josef Dostál. Ani jeden z nich přitom neodmítal žádost o podpisy nebo selfie. „Mají to dobře vymyšlené, myslím, že se to muselo líbit všem,“ pokyvoval hlavou společně se svými spolužáky Vozar.

Andělová (v popředí) si přetrhla vazy v koleni
Další basketbalistka na marodce. Andělová si přetrhla vazy v koleni

Kdoví, třeba i ve čtvrtek a pátek zápolily v Brně některé budoucí olympijské hvězdy, ostatně i sportovní manažerka akce Kašpárková začínala svou kariéru na podobném podniku. „Tehdy pod názvem Odznak zdatnosti. Vždy to pro nás bylo hodně zábavné, protože jsme s ostatními spolužáky porovnávali, kdo je lepší,“ zavzpomínala bronzová medailistka z olympiády v Atlantě.

Soutěživost dětí se podle ní od jejích raných let nezměnila. „Je fajn vidět, že je sportování baví, navíc i skvěle vyšlo počasí,“ podotkla Kašpárková a dodala. „Pro mě bylo setkání s olympioniky vždy velký zážitek. Dívali jsme se na ně jak na pány bohy. Dostat se na olympiádu bylo pro nás něco neuvěřitelného. Hlavně to byli fajn lidi a viděli, že je sportování baví. Poznali jsme tak, že sportování je hrozně příjemné a že dělá lidi šťastnými,“ zmínila Kašpárková.

Návštěvníci i soutěžící si mohli přijít pro podpisy vybraných olympioniků a také vcítit se do role handicapovaných a vyzkoušet si například běh poslepu, netradiční stolní tenis nebo zvukovou střelbu. Každý z paralympijských sportů navíc přihlížejícím představoval některý ze zkušených handicapovaných sportovců.

Dostal příležitost startovat na divokou kartu ve Velké ceně České republiky. Premiéru v kubatuře Moto3 Filip Salač dokončil na čtyřiadvacátém místě.
Salač míří do mistrovství světa. V Moto3 vytvoří týmový tandem s Kornfeilem

V pátek odpoledne akce skončila vyhlášením vítězů. „Musím říct, že letošní ročník nám vyšel, perfektní bylo i počasí. Neřešili jsme žádné větší problémy kromě drobných úrazů, které ale ke sportu patří. Příští rok bude desátý ročník a plánujeme to udělat velkolepé, “ uzavřela Marková.