Přitom od české reprezentantky se víc čekalo v silničním závodě. „Na časovku se moc nespecializuji, jela jsem ji, protože máme šampionát doma, Věděla jsem, že těžká trať mi může vyhovovat, ale určitě jsem nepomýšlela na medailové umístění,“ prohlásila po dojezdu Nosková.

Česká reprezentantka až do startu poslední skupiny závodnic vedla, po úvodním mezičase ji však předstihla Soetová a až v poslední čtvrtině trati ji přeskočila Kleinová. Na Nizozemku ztratila Nosková minutu a osm sekund, Němka ji porazila o necelé tři sekundy.

Časovka žen do 23 let:
1. Aafke Soetová (Nizozemsko) 33:24,3
2. Lisa Kleinová (Německo) +01:05,6
3. Nikola Nosková (ČR) +01:08,2
4. Maria Novolodská (Rusko) +01:20,3
5. Elisa Balsamová (Itálie) +01:21,8

14. Tereza Korvasová (ČR) +03:03,3

Časovka juniorek:
1. Vittoria Guazzini (Itálie) 17:00.4
2. Hannah Ludwig (Německo) +8,6
3. Marta Jaskulska (Polsko) +10,6
4. Marie Le Net (Francie) +25,1
5. Algul Gareeva (Rusko) +27,7

12. Markéta Hájková (ČR) +55,1
13. Veronika Jandová (ČR) +55,5


„Medaile je asi trošku překvapení, spíš vzhlížíme k víkendu a silničním závodům, tam má Nikola taky šanci. Když se podíváme na její postavu, je takové tintítko, takže jsem si říkal, že kdyby se v časovce vešla do elitní desítky, bude to hezký výsledek pro psychiku. Nakonec jsme jí vyřvali do vysílačky, že to je medaile, takže super,“ radoval se reprezentační šéftrenér Tomáš Konečný.

Trať pro ženskou časovku měřila 23 kilometrů a byla rozdělená na dva okruhy. Vedla od Brněnské přehrady do Kohoutovic a zpět. Cyklistky svým profilem pořádně prověřila. „Na trati se skoro nikde nedá oddechnout, jenom ze sjezdu, ale tam si musíte dávat pozor, abyste si nespletli zatáčku nebo nespadli. Právě proto mi hodně seděla, celá je od startu do tahu a jelo se mi super,“ popsala čerstvá bronzová medailistka.

Krize na ni dolehla pouze kilometr před cílem. „Už jsem za sebou měla půlhodinu a tahaly mě nohy, ale říkala jsem si, že pět set metrů do cíle musím zvládnout, jinak to bylo všechno v pohodě,“ sdělila. Druhá česká závodnice v kategorii do 23 let Tereza Korvasová skončila čtrnáctá.

Po dvou úvodních disciplínách tak česká reprezentace hned splnila medailový plán. „Samozřejmě je to pro nás uklidnění, medaile byla náš cíl a když se to povede první den, je to paráda. Mě těší ještě o to víc, že jsem zároveň osobní trenér Nikoly,“ podotkl Konečný.

Šampionát začal časovkou juniorek na jedenáct kilometrů, kterou vyhrála Vittoria Guazziniová z Itálie. České cyklistky se srovnaly ve výsledkové listině za sebou, Markéta Hájková skončila dvanáctá a Veronika Jandová hned za ní. „Myslím, že těžší časovku jsem snad ještě nejela, je vidět, že jde o mistrovství Evropy. Jsem hrozně spokojená, nechala jsem tam fakt úplně všechno. Nedojela jsem ještě do cíle, aby mi bylo takhle blbě. Pro mě je to skvělý výsledek,“ soukala ze sebe unavená Hájková.

V pátek pokračuje šampionát v Brně časovkami juniorů a mužů do 23 let, o víkendu se přesouvá do Zlína, který hostí silniční závody s hromadným startem. „Na sobotu se moc těším, ráda bych se doma před českým publikem ukázala v co nejlepším světle,“ doplnila Nosková.