V čem že vůbec zopakoval české maximum? Pivní míle představuje běh na 1600 metrů rozdělený do čtyř okruhů a před každým musí účastník vypít třetinu lahvového piva.

Vavrys letos a Černocký před rokem předvedli výkon 5 minut a 43 sekund. „Je to paráda. Loni jsem měl čas šest minut a deset sekund, letos jsem chtěl výkon aspoň vyrovnat, protože jsem na tom nebyl úplně dobře fyzicky. Vyrovnání rekordu je pro mě překvapení jako blázen,“ rozplýval se Vavrys.

U někoho může Pivní míle vyvolávat dojem, že jde jen o zábavné dostaveníčko, nejlepší závodníci však předvádějí skutečně působivé výkony. „Není jednoduché běžet s pivem v žaludku. Možná jsem rozjedený a mám ho natahovací, ale někteří závod zvládají hůř. S každým pivem se běh zpomaluje,“ popsal nový český rekordman.

Tipsport extraliga: HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno
OBRAZEM: Zmar, obrat, drama a nakonec Kometa získala třetí výhru v řadě

Vavrys druhému v cíli závodu jednotlivců Danu Hájkovi nadělil půl minuty, třetímu Pavolu Semanovi minutu. Šampion musí dobře běhat i rychle pít. „S pitím piva na ex se člověk rodí, ale rozhodně potřebuje trénink. Kamarád Libor Černocký, který tady vyhrál loni, nikdy nebyl tak dobrý, ale za dva roky se zlepšil. K Pivní míli potřebujete i pořádnou fyzickou kondici,“ řekl.

Předvedl i speciální techniku pití z lahve, kterou piloval při orientačním běhu. „Pivo se víc natlakuje a lépe teče. Děláme pivní štafety, to je taková úchylka orientačních běžců. Techniky se tam vylepšují a tříbí a tohle je jedna ze základních, které znám. Někteří umí i lepší,“ smál se Vavrys.

Přestože Češi patří ke zdatným konzumentům piva, nejrychleji zvládají toto klání v zahraničí. Kanaďan Corey Bellemore vypil čtyři třetinky a uběhl čtyři okruhy za 4 minuty a 34 sekund. „Abychom ho překonali, musíme přivést atleta, který umí patnáctistovku za tři minuty a čtyřicet sekund, aby měl na pivo minutu času. To u nás zvládnou Jakub Holuša, Filip Sasínek nebo Jan Friš. Třeba ho hecneme,“ uvažoval organizátor závodu Libor Tuček.

Ženské maximum drží Američanka Erin O'Maraová, která předvedla výkon šest minut a osm sekund.

Brněnský badmintonista Adam Mendrek na domácím turnaji vypadl už ve druhém kole.
Badmintonista Mendrek vypadl v druhém kole, Bášová s Bitmanem se loučili výhrou

Český rekord stanovila před rokem Lenka Butorová, která zvládla Pivní míli za osm minut a dvanáct sekund.

Letos také zvítězila, už potřetí za sebou, za maximem zaostala o pouhé čtyři sekundy. „Letos jsem hodně běhala jiné závody, ale pití pokulhávalo,“ smála se. „Pivo hodně pěnilo,“ dodala.

V absolutním pořadí skončila dvanáctá a Pivní míli si pokaždé užívá. „Dělám Spartan Race, kde se jde na krev, tohle je naopak strašná sranda,“ culila se Butorová.

Tři rozběhy štafet a čtyři jednotlivců potěšily také pořadatele. „Jsem stoprocentně spokojený, měli jsme letos nejvyšší účast včetně diváků, kteří vytvořili super atmosféru,“ těšilo Tučka.