Pilot kamionů Macík jako řidič, Brabec jako navigátor. „Když mi volal Martin, jestli do toho jdu, ptal jsem se ho, jestli si nedělá srandu. Když říkal, že ne, dostal jsem záchvat smíchu. Ale užili jsme si to a bavili se i diváci a česká rallye zažila něco nového,“ pochvaloval si Brabec.

Pětatřicetiletý motocyklista si ve stísněné kabince traktoru zvykal na novou roli. „Byla pro mě novinka držet v ruce místo řídítek kus papíru. Měl jsem kolem sebe málo prostoru a byl jsem takový přišprclý, což mi ale nevadilo. Jednou jsem se taky pěkně udeřil hlavou, takže už jsem si natloukl nejen na motorce, ale i v traktoru,“ usmíval se Brabec, který v lednu při své druhé účasti na legendární Rallye Dakar finišoval na pětatřicáté pozici mezi motocykly.

Na další ročník už se jezdci pilně připravují, Rallye Šumava byla pro oba vítané zpestření. Dvojice měla původně do závodu vyjet s upraveným šestiválcovým traktorem s maximální rychlostí sto čtyřicet kilometrů v hodině, nakonec se ale Macík rozhodl pro pomalejší čtyřválcový model s nejvyšší možnou rychlostí kolem šedesáti kilometrů v hodině. „V tréninku jsem zjistil, že pro rallye je vhodnější. Současně pro nás byla důležitá bezpečnost. Šlo o úplně nový zážitek, musel jsem si hodně zvykat. Seděl jsem výš, ovladatelnost byla jiná než v kamionu, rychlost omezenější,“ líčil Macík.

Při nejstarší české rallye, která napsala na západě Čech už 54. kapitolu, budila dvojice Big Shock Racing se svým žlutým vozem patřičnou pozornost fanoušků. „Měli jsme od lidí obří odezvu. Pískali na nás, tleskali a fandili. Taky si nás fotili a tak to má být, splnili jsme, proč jsme do toho šli,“ přibližoval Brabec atmosféru akce.

Jízdu v traktoru si závodník původem z Velkých Němčic na Břeclavsku pochvaloval. „Překvapilo mě, jak jsou současné traktory tiché a elektronizované. Díky tomu se dobře usměrňují. Když jsem to viděl, docela rád bych byl traktoristou,“ vtipkoval někdejší republikový šampion v motokrosu i superkrosu.

Po kratochvílích na traktoru se ovšem Brabec vrací k plné přípravě na další ročník Rallye Dakar, která se po letech stěhuje z Jižní Ameriky do Saúdské Arábie, kde se pojede v lednu příštího roku. „Těším se na to. Očekávám pestřejší závod než třeba letos v Peru. Myslím, že organizátoři udělají vše pro to, aby šlo o výjimečnou událost,“ uzavřel Brabec, který se od příštího týdne bude na legendární závod připravovat v Africe.