Změny začaly už v sezoně. Tým opustil křídelník Marián Hrabovský a v mezisezonním období ho následovala trojice Američanů. Po pěti letech také odešel Radek Pumprla, který zamířil do Ostravy. Vedení Basketu Brno ale neváhalo a přivedlo amerického rozehrávače Bryana Smithsona, pivota až křídelníka ze Slovenska Richarda Körnera a mladého střelce Filipa Novotného s posledním Heřmanem. V týmu tak bude od září kromě Čechů nastupovat pouze jeden Američan a jeden Slovák.

Snižovat počet cizinců začal současný manažer klubu už dříve. Z celkem sedmi zahraničních hráčů v sezoně 2017/2018 jich za tým následující sezonu nastoupili jen tři. Letos klub opět posunul hranici. „Nastavili jsme si filozofii práce s mladými českými hráči. Doplní je pak kvalitní zahraniční posily, ale nebude to na nich postavené,“ popsal tahy manažer klubu Filip Jimramovský.

Českým směrem se klub vydal i s realizačním týmem, kdy poprvé od přesunu na univerzitní kampus povede tým Čech. „Limitaci cizinců letos ještě umocnilo přivedení českého trenéra. Lubomír je velice kvalitní a zkušený, a navíc má stejnou filozofii jako náš klub,“ sdělil Jimramovský.

Byl to právě trenér Růžička, kdo s asistentem Martinem Vaňkem a manažerem Jimramovským, vybíral čtyři nové posily. Po domluvě měl i hlavní slovo. „Chci nést veškerou zodpovědnost za výkon a výsledek klubu v sezoně. Kádr jsme sestavovali typologicky, abych měl představu, jaký basketbal budeme hrát. S výslednou sestavou jsme spokojení,“ řekl trenér ke skládání týmu.

Basket Brno
Rozehrávači: Bryan Smithson (1985), Jan Kozina (1995), Zurab Kereselidze (1997), Daniel Szarowský (1998)
Křídla: Zdeněk Nehyba (1995), Radek Farský (1999), Filip Novotný (1999),
Pivoti: Richard Körner (1990), Petr Heřman (1994), Lukáš Stegbauer (1995), Jakub Jokl (1996)
Přišli: Bryan Smithson (ze zahraničí), Richard Körner (ze zahraničí), Filip Novotný (z Nymburku), Petr Heřman (ze zahraničí)
Odešli: Radek Pumprla ( do NH Ostrava), Deremy Geiger (do zahraničí), Reginald Keely (do zahraničí), Davell Roby (do zahraničí)
Realizační tým: hlavní trenér Lubomír Růžička, asistent trenéra Martin Vaněk, kondiční trenér Jakub Kalus, masér Ondřej Prudil

Kdo dostane jaký prostor však zatím trenér neví. Pro každého hráče se pokusí najít co nejvhodnější místo. „O minutáži zatím nechci mluvit. Všichni hráči ví, že vnímám jejich dominantní i limitní herní stránky. Na všech atributech budeme pracovat, aby si každý našel co nejlepší roli,“ vysvětlil nový brněnský trenér.

Podobně je na tom i se základní sestavou. „Základní pětku v hlavě zatím nemám. Tvořím ji až na základě tréninků a odehraných utkání. Záleží také na zdravotním stavu hráčů, a hlavně proti kterému soupeři budeme zrovna hrát,“ objasnil Růžička s dovětkem, že Bryana Smithsona přivedli jako prvního rozehrávače.

Před začátkem sezony čeká basketbalisty několik přípravných utkání. „Odehrajeme asi jedenáct zápasů, z nichž většina bude na venkovních výjezdech. Chtěli jsme, aby spolu mužstvo strávilo co nejdelší čas, sžilo se a vytvořila se dobrá kultura. Připojí se k nám i tři juniorští hráči, abychom měli na tréninky čtrnáctičlenný kádr,“ popsal rozvrh svých svěřenců Růžička.

Zatím ale tým není kompletní. A to i přesto, že povinná předsezonní příprava začala brněnským basketbalistům v pondělí. „Oficiální příprava začala s devíti hráči plus třemi mladými. Příští týden se pak přidá Bryan a na začátku září se připojí Richard,“ řekl trenér. Sedm zájemců navíc minulý týden využilo možnost individuální přípravy s kondičním trenérem.

Brněnský klub, který loni po základní části skončil na osmé příčce a těsně postoupil do skupiny A1, letos chce úspěch zopakovat. „Primárním cílem je postup do vrchní skupiny. Konkrétní ambice na umístění uvidíme podle několika prvních zápasů,“ vysvětlil Jimramovský.

JAN MAZÁČ