Brněnští trenéři pravidelně asistují pedagogům v hodinách tělesné výchovy na prvním stupni základní škol. Snaží se je zatraktivnit a přivést tak ke sportování co nejvíc dětí. „Hodiny tělesné výchovy bývají mnohdy opomíjeny a neklade se jim taková pozornost, kterou by si zasloužily. Přitom naučit dítě sportovat odmala je klíčové i v jeho dalším vývoji a v dospělosti,“ upozornil Radim Trbušek, koordinátor mládežnických projektů Malého fotbalu Brno.

Fotbalisté Zbrojovky porazili Opavu 2:1
Zase ta Opava. Zbrojovka ale duel nakonec otočila, výhru vystřelili mladíci

S myšlenkou přišel prezident Světové federace malého fotbalu Filip Juda, který je rovněž prezident Malého fotbalu Brno. Trenéři malého fotbalu asistují celkově ve třiceti hodinách tělesné výchovy týdně. Představují moderní pojetí výuky učitelům a učitelkám na školách a zdůrazňují důležitost sportu v životě dětí. Cíl projektu je zároveň zvýšení bezpečnosti v hodinách tělesné výchovy. „Česká republika se pravidelně umisťuje na nejvyšších příčkách v tabulkách obezity ve společnosti. I proto vnímám, že bychom měli dětem sport nabídnout v lepší verzi než doposud. Projekt z mého pohledu plní svůj účel naprosto správně, stejně tak, jaká byla jeho původní myšlenka – zatraktivnit sport u dětí a podpořit je ve sportování,“ doplnil Trbušek.

Hodina tělesné výchovy na Základní škole Arménská v Bohunicích.Hodina tělesné výchovy na Základní škole Arménská v Bohunicích.Zdroj: Malý fotbal Brno

Do projektu, jehož partner je Statutární město Brno, se tentokrát zapojilo šest brněnských základních škol: ZŠ Kneslova (Černovice), ZŠ Jihomoravské náměstí (Slatina), ZŠ Tuháčkova (Komárov), ZŠ Arménská (Bohunice), ZŠ Pavlovská (Kohoutovice) a ZŠ Novoměstská (Řečkovice).

Novinářskou cenu Lva Vašíčka převal sportovní redaktor Deníku Rovnost Zdeněk Vlach (vpravo).
Sportovcům Brna opět vládne Jiří Lipták, novinářskou cenu převzal Zdeněk Vlach

Odezva je veskrze kladná. „Na základě prvních reakcí, a to jak vyučujících, tak žáků, můžeme konstatovat, že projekt je pro naši školu přínosem. Nejenže trenérky vypomohou vyučujícím v hodině tělesné výchovy, což vede k zajištění větší bezpečnosti, ale hlavně svým inovátorským přístupem pomáhají hodiny zatraktivnit. Je to vidět již na první pohled a sami vyučující musejí uznat, že se mohou inspirovat v různých aktivitách a hrách. Věříme, že i tento způsob výuky napomůže k větší oblibě předmětu tělesné výchovy na naší škole,“ uvedl Petr Holánek, ředitel Základní školy Arménská v Bohunicích.