Realitou se to stalo koncem září po třech kolech nového extraligového ročníku, když tehdejší lodivod Vít Musil skončil z pracovních důvodů. „Nějak se plánovalo, že tým v budoucnu převezmu, ale nenapadlo mě, že to bude tak narychlo. Možnost trénovat tuhle soutěž jsem však jako celoživotní házenkář nemohl odmítnout. To by mohlo v budoucnu mrzet,“ uvedl novopečený vládce maloměřické lavičky.

Předtím Řezník udílel taktické pokyny v Bohunicích. „Dvakrát jsem tam vyhrál druhou ligu, ale neuspěli jsme v baráži se Vsetínem a já poté z časových důvodů plánoval skončit. Jenže přišla nabídka z Maloměřic. A protože klub znám, házenkářský rybník u nás není zrovna velký, přijal jsem ji,“ sdělil šestačtyřicetiletý trenér.

Z palubovky na lavičku se přitom nikdy nehnal. „Ani jsem nepřemýšlel nad tím, že bych trénoval. V Bohunicích jsem byl zkrátka nejstarší hráč. Můj předchůdce odcházel dělat asistenta do Králova Pole a ptal se, zda to převezmu. Kývl jsem spíš z nutnosti a teď jsem v tom až po uši,“ dodal se smíchem.

Jiří Řezník
ročník narození: 1975
hráčská kariéra: Bohunice, KP Brno, Ivančice, TB Bad Rothenfels (III. německá liga), Hollabrunn (II. a I. rakouská liga), Eggenburg (III. rakouská liga), KP Brno, Bohunice
pozice: pivot
trenérská kariéra: Bohunice (od sezony 2016/2017), Maloměřice
povolání: IT specialista

S trenérskou pozici na sebe vnímá větší tlak. „Je to něco úplně jiného. Jako hráč můžete do zápasu aktivně zasáhnout, to v trenérově roli chybí a o to je složitější. Jsem mnohem víc nervózní. Tehdy jsem si to tolik nepřipouštěl, dnes mám obrovskou zodpovědnost, tím spíš v nejvyšší soutěži. Hráč zkrátka řekne, že se mu zápas nepovedl a je to. Na trenéra se dívají všichni, je to zcela jiná disciplína,“ porovnal Řezník.

Ten ve trojici duelů po odchodu předchůdce Musila pokaždé kousal porážku. Naposledy jeho svěřenci nestačili v pátek na konkurenční Královo Pole, jemuž podlehli 23:30, a v tabulce jim patří předposlední příčka. „Královopolští mají zkrátka téměř profesionální tým. Jsou lépe připravení a trénovaní. Nám chybí střelec z dálky. Dlouhodobě je zraněný Ľuboš Hlipala, který nám schází k tomu, abychom v zápasech uhráli lepší výsledek. Ale zatím je brzo hodnotit, doma zkusíme potrápit každého a bodovat,“ prohlásil odchovanec bohunického Tatranu.

Maloměřice jsou tým s druhou nejhorší produktivitou v extralize. Těšit je může alespoň fazona veterána Michala Dostalíka, který s pětatřiceti góly patří mezi nejlepších šest snajprů soutěže. „Máme jednoho z nejkvalitnějších pivotů v soutěži a hra dalších našich hráčů je na spolupráci s ním založená. To jsou kluci, co hrají jeden na jedno, žádní střelci z dálky, takže ta souhra je pro nás klíčová.“ dodal.

V boji o udržení může Řezník využít bohatých zkušeností ze zahraničí. Dlouhých dvanáct let strávil v německých a rakouských nižších soutěží, než se před deseti lety vrátil dohrát kariéru na Moravu. „Ty styly se dají dobře skloubit. V zahraničí se dbá mnohem víc na obranu a součinnost, je tam dost silových a vysokých hráčů. Tady jsou zase ti běhaví. Jsem poměrně obranně založený trenér, z toho vychází celá hra. Góly už nějak dáte, ale když je děravá obrana, je to potíž,“ vyznal se.

JAROSLAV GALBA