S projektem přišel šéftrenér florbalistů Tatranu Střešovice Jiří Jakoubek a zapojil do něj dalších pět uznávaných odborníků a skvělých sportovců. „Taková mobilní platforma u nás chyběla, zatímco v zahraničí je běžná záležitost. Průkopníci jsou severské země jako Dánsko a Švédsko,“ objasňuje nápad Jakoubek.

Ve zkratce – jde o to, že si na internetové stránce Trénuj se nebo pomocí facebooku vyberete tréninkový balíček na měsíc či delší dobu a kouč vám podle vašeho zaměření sestaví plán. Nebudete odkázaní na otevírací dobu posiloven či tréninkové hodiny v klubech. „Pro běžnou populaci je to fantastická varianta, jak se přinutit něco systematicky dělat. Ne o každé pohybové aktivitě se dá říct, že to je trénink. Umíme plány vytvořit, aby šance klientů na zlepšení úrovně zdatnosti byla vysoká. Mám dobrou zkušenost, že napsané tréninky dělají a lepší se,“ líčí odborník na kondiční trénink Jan Cacek.

Velkou výhodu představuje, že zájemci nejsou závislí ani na trenérech, komunikují spolu pomocí chytrých telefonů. „Trenér může být kdekoli, i na dovolené, a tréninky připravovat. Není důvod přestávat,“ podotýká Jakoubek.

Měsíční plán například florbalu vyjde na 1400 korun, zahrnuje tři tréninky týdně, konzultaci s koučem a vstupní i výstupní test. „Když jdete do posilovny, zaplatíte za trenéra šest set korun za hodinu a reálně se vám věnuje patnáct minut. Tak proč to neudělat online formou, když to funguje,“ nabízí Jakoubek.

Vedle kondiční přípravy mužů a žen nabízí projekt Trénuj se také plán pro basketbalisty, jehož patronka je vicemistryně světa Ivana Večeřová, fotbalisty a florbalisty. „Do budoucna máme rozjednané další sporty jako golf, squash či badminton. Vidíme v tom velký potenciál, ať s tréninky na míru, nebo hotovými plány jako dostaň se do kondice a zaběhni půlmaraton. U kolektivních sportů máme připravené programy pro zlepšení driblinku nebo střelby,“ sděluje Jakoubek.

Pro přípravu správného tréninkové plánu nejdřív každý zájemce vyplní dotazník. „Napíše o své sportovní minulosti, zdravotním stavu, somatických parametrech, čemu se chce věnovat a cílech, kolik má času na trénink a jaké má podmínky, třeba nedaleko les či posilovnu,“ říká Cacek.

Chybějící osobní kontakt trenérů nahrazují podrobná videa, která dávají přesnou instruktáž, jak cvičení provádět. „Pro každý sport jsme jich natočili několik set a okomentovali, aby klienti viděli počet opakování, intenzitu, čas, chyby. Každý týden pak chci, aby mi napsali, co se jim na tréninku líbilo a co ne,“ povídá Cacek.

Svěřenci se mohou také natočit a poslat video z tréninku, které kouč okomentuje. Také si mohou projekt zdarma vyzkoušet. „Třeba maminky doma při mateřské si pohodlně zacvičí, když dítě usne, nebo manažeři brzy po ránu. Hodně lidí chce jít do posiloven v časy, kdy nebude narvaná. S námi můžou,“ dodává Jakoubek.

Kdo trénuje?Jan Cacek
·kondiční trenér fotbalistů Zbrojovky Brno a kouč řady českých reprezentantů v různých disciplínách, předseda Národní asociace kondičních trenérů ČR
Martin Daněk
·certifikovaný fotbalový kouč, majitel trenérské licence UEFA A
Milan Fridrich
·sedminásobný český florbalový šampion, majitel dvou medailí z mistrovství světa
Jiří Jakoubek
·šéftrenér florbalistů Tatranu Střešovice, hlavní trenér české reprezentace mužů do devatenácti let, mistr české Superligy
Kristýna Pálešová
·účastnice olympijských her v Pekingu a Londýně ve sportovní gymnastice, dvakrát celková vítězka Světového poháru, osmnáctinásobná mistryně České republiky
Ivana Večeřová
·basketbalová mistryně Evropy z roku 2005, stříbrná medailistka z mistrovství světa 2010, jedenáctinásobná česká šampionka, vítězka Euroligy žen, španělské ligy, poháru i superpoháru