Ještě do devadesátých let se brněnští hráči v národním týmu objevovali celkem pravidelně, ale od začátku tohoto století už reprezentační trenéři sáhli do Brna jen výjimečně. „V Brně se v určitou dobu na mládež úplně vykašlali. Řekli si: Máme prachy, my si každého koupíme. To je ale cesta do pekel. Jestliže dojdou peníze a klub za sebou nemá ani mládež, nemůže pak mužstvo už nijak doplnit,“ pravil Brabenec, účastník tří olympiád v letech 1972 až 1980.

Nyní se však zdá, že se v Basketu Brno blýská na lepší časy. V této sezoně se po základní části nejvyšší české soutěže nachází na čtvrtém místě a při pondělním vítězství 91:86 českého týmu nad Belgií figurovali na palubovce tři hráči brněnského celku. Do zápasu naskočili Richard Bálint, Radek Farský a Šimon Puršl. Ten je z nich nejstarší, minulý měsíc přitom oslavil teprve čtyřiadvacáté narozeniny.

Statistiky hráčů z Basketu v utkání proti Litvě a Belgii:
Richard Bálint (18 let):
strávený čas na hřišti: 2 minuty a 10 sekund
počet bodů: 0
Radek Farský (21 let):
čas: 10 minut a 19 sekund
počet bodů: 0
Šimon Puršl (24 let):
čas: 21 minut a 47 sekund
počet bodů: 12

Češi zvítězili v pondělním duelu kvalifikace na mistrovství Evropy v roce 2022 poprvé po čtyřech porážkách v řadě. „Je dobře, že jsme vyhráli. Trénovat tým, který má jistý postup na šampionát, není jednoduché. Nejezdíte s plnou soupiskou a snažíte se dát minuty dalším,“ uvedl po utkání reprezentační kouč Ronen Ginzburg.

Proti Belgii si vůbec první start v národním týmu dospělých připsal teprve osmnáctiletý Bálint. Ten v zápase odehrál dvě minuty a deset sekund. „Jsem velice rád, že se dostal na palubovku, chybu neudělal. Je krásné, že se v tomhle věku prosadil do reprezentace, ale jde o dlouhodobý proces. Teď už je jen na něm, jak bude pokračovat dál, aby ty minuty jen přibývaly,“ řekl Richardův otec Peter Bálint, trenér ostravských basketbalistů.

Češi nakonec v evropské kvalifikaci obsadili třetí místo. Na závěrečném turnaji měli ovšem účast jistou už dopředu, protože Praha je jedním z jeho pěti pořadatelských měst. „Teď se bude reprezentace chystat zase na olympijskou kvalifikaci. Bez debat byl ideální čas dát šanci mladým hráčům, protože generace Satyho (Tomáše Satoranského – pozn. red.) a Veselky (Jana Veselého – pozn. red.) bude pomalu odcházet. Nyní jsou v tom nejlepším věku, ale už musíme také myslet, co bude za dva tři roky. Tohle byla správná cesta,“ poznamenal Bálint.

Jenže ani jeden ze tří reprezentantů z Basketu není brněnským odchovancem. Talent Bálint je hráčem Prostějova, v Brně v této sezoně pouze hostuje. Farský pochází ze Slaného a Puršl se narodil v Praze. „Kde jsou ty doby, kdy byli reprezentanti Brňáci? To jediné mě mrzí, že nejsme zatím schopni někoho vychovat,“ podotkl Brabenec, jenž v současné době vede mládežnické kategorie v klubu Tygři Brno.

Do prvního týmu Basketu ovšem v tomto ligovém ročníku už nakoukli také jeho odchovanci – sedmnáctiletí Jakub Nečas nebo Petr Křivánek, vnuk stříbrného medailisty z mistrovství Evropy v roce 1976 Jana Bobrovského. „Myslím, že za pár let se i další mladí kluci dostanou do ligy a budou základními kameny týmu,“ dodal sedmdesátiletý Brabenec.