Osmadvacetiletý Tomeček na stupně vítězů vystoupal hned dvakrát.

Triumf vystřílel v individuální kategorii i s kolegy v družstvech. „Mistrovství Evropy jsem v jednotlivcích ještě nevyhrál. Moc mě to potěšilo. Na závod jsem jel v dobré formě a bylo to příjemné. Suverénní vítězství to však není. Na začátku jsem udělal chybu na nejjednodušším terči a trenér mi říkal, že u toho málem dostal infarkt. Ve finále jsem pak zastřílel slušně,“ popsal střelec.

Fotbalový záložník Ondřej Vaněk v dresu Zbrojovky Brno v zápase proti Líšni.
Zbrojovka zacelila kráter. Vaněk ukázal kvalitu, ale ještě potřebuje čas

To o čtyři roky mladší Šumová se prostřílela k bronzu a zároveň si tak zajistila lístek na olympiádu do Tokia, jež se uskuteční příští rok. „Je to největší úspěch v mojí kariéře. Pro olympiádu jsem dělala vše, ale netušila, že se to povede. Sezona pro mě nezačala dobře, ale nakonec jsem to otočila. Jsem ráda, že se projevila všechna odvedená práce,“ pochvalovala si sportovkyně.

Že poletí do Japonska, si ale zatím ještě nepřipouští. „Stále si to neuvědomuji. Až se začne něco dít, dojde mi to. Každopádně je to vrchol mojí kariéry,“ vydechla.

Skeetařka Barbora Šumová.Zdroj: Ssk-activsport.cz

To Tomeček má jistotu, že se pod kruhy představí, již od jara. „S jistotou kvóty se střílí úplně jinak. Cítím odlišný tlak. Už nejde o místenku ale člověk chce dokázat, že do Tokia nejede náhodou. Tlačím teď na sebe sám, už to nejde z vnějšku,“ přiblížil.

Se Šumovou jej pojí stejný klub. V Itálii ale bojovali i o společné medaile. V turnaji mixů dvojic skončili čtvrtí. „Bramboru máme díky Báře. Mně už to nešlo a jen ona nás dostala do boje o medaile. Byl jsem slabý článek a tímto se Báře omlouvám,“ vyzdvihl se smíchem parťačku rodák z Vnorov na Hodonínsku.

Ondřej Paděra (v modrém) v Superlize malého fotbalu bojuje proti brněnské přesile.
Brno zvládlo derby a nadále vládne Superlize bez ztráty bodu

Na konci šampionátu už jej totiž tížily ruce. „Mistrovství je makačka. Střílel jsem hlavní závod, týmový a ještě mixy kde jsou tři samostatné položky, než se jde do finále. To je hrozně vyčerpávající. Člověk je unavený a hlava už nejde zapnout,“ přiznal.

Přes únavu zažívá nadmíru úspěšný ročník. „Letos je to naprostá pecka co se týče úspěchů. Asi už stárnu a šedivé vlasy mi přináší sportovní klid. Je v tom více aspektů. Asi před dvě lety jsem měnil trenéra a pušku, snažím se střílet trochu jinak,“ zakončil.

Češi ve skeetu
Výsledky české výpravy na ME v Lonatu v disciplíně skeet:
muži: 1.místo – Jakub Tomeček, 20. v kvalifikaci Tomáš Nýdrle, 44.v kval. Jaroslav Lang
ženy: 3. Barbora Šumová, 18. v kval. Anna Šindelářová, 20. v kval. Martina Skalická
muži družstva: 1. Tomeček, Nýdrle, Lang
ženy družstva: 4. Šumová, Šindelářová, Skalická
mix: 4. Tomeček a Šumová, 11. v kval. Nýdrle a Škalická

JAROSLAV GALBA