Česká čtveřice ve složení Tuček, Michal Tlustý, Jan Friš a Vít Müller proklouzla do finálových bojů štafet na 4x400 metrů po diskvalifikaci Spojených států amerických. „Skončili jsme devátí a postupovalo osm týmů. Američany nakonec diskvalifikovali za vyšlápnutí z dráhy. Měli jsme velké štěstí,“ popisuje závodník Univerzity Brno.

Ten rozbíhal finálové klání, ve kterém Tlustého s Frišem nahradili Lukáš Hodboď a Filip Šnejdr. „První úsek sice nemám moc rád, ale štafetu si vždycky užívám. Oproti individuálním závodům se mi líbí, že jde o týmovou práci,“ povídá Tuček, který studuje Management sportu na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Martin Tuček vybojoval se štafetou páté místo na univerziádě v italské Neapoli.Zdroj: Deník / Markéta Weinlichová

První místo mezi univerzitní špičkou vybojovali Mexičané, kteří závod dokončili v čase 3:02,89 minuty před druhými Jihoafričany a třetími Poláky. „Pro atlety znamenala univerziáda malé mistrovství světa. Konkurence byla obrovská. Pro pokoření Mexika bychom museli téměř překonat český rekord,“ vysvětlil třiadvacetiletý talent.

První československé olympijské zlato se vrátilo po dlouhých letech do Brna. Města, kde žil a v Sokolu cvičil první olympijský šampion Bedřich Šupčík, jenž triumfoval ve šplhu na laně.
Historické Šupčíkovo olympijské zlato je po letech v Brně. Má i svou ochranku

Přestože si pátým místem ze štafety vylepšil chuť, neskrýval zklamání z nevydařeného individuálního závodu na 400 metrů překážek. V něm zaznamenal čas 51,56. Jeho osobní maximum přitom činí 50,42 sekundy. „Chtěl jsem zaběhnout pod jedenapadesát vteřin a vybojovat semifinále. Na postup navíc stačil čas 51,24. Je to velká škoda,“ lituje Tuček.

V Itálii ho příjemně překvapila úroveň ubytování. „Bydleli jsme na nádherné lodi. Měli jsme štěstí, protože ubytování přidělovali pořadatelé a spolu s plavci a několika dalšími sporty jsme dostali zrovna lodě. Ostatní bydleli v hotelích, kde si stěžovali na stravu. U nás jsme měli nepřetržitě přístup k jídlu a krásné kajuty. Jako v pětihvězdičkovém hotelu,“ culí se.

Rozčarovaný byl naopak z organizace na sportovištích. „Rozcvičovací stadion byl přibližně dva kilometry vzdálený od hlavního. Začali jsme se připravovat na něm, a později nás převezli. Od první rozcvičky jsme měli asi tři desetiminutové pauzy, kdy jsme seděli a vypadli z tempa,“ krčí rameny brněnský překážkář.

Pavel Šustr.
Posily Zbrojovky od Brna odrazuje druhá liga

Z nepříjemných přejezdů na hlavní stadion před závody si alespoň odnesl zážitek. „Doprovázela nás policejní eskorta, aby byla cesta co nejrychlejší. Houkaly sirény a policisté na motorkách obušky bouchali do aut, aby nám udělali místo,“ vzpomíná s úsměvem Tuček.

Po pondělním návratu z Itálie pokračuje v nabitém programu. Už příští týden se představí na domácím mistrovství republiky v Brně, kde obhajuje stříbro z loňska na 400 metrů překážek.