Strmý rozlet jeho ragbyové kariéry až vyráží dech. Se sportem drsných chlapů začal teprve před třemi lety. Za poslední rok Aleš Stejskal vyhrál anketu o český talent roku 2011, vybojoval stříbro na mistrovství Evropy do dvaceti let, zařadil se do kádru české seniorské reprezentace a z brněnského Dragonu se vydal na zkušenou do anglického Gatesheadu. „Když se zamyslím, jak rychlý spád všechno vzalo, přijde mi to až neuvěřitelné. Jsem v Anglii, už jsem hrál za nároďák a přitom jsem ještě před dvěma lety neuměl hodit míč," usmívá se dvacetileté ragbyové křídlo nebo tříčtvrtka.

Kde se to ve vás vzalo?

Mám dobrý fyzický základ z atletiky, kterou jsem dělal předtím. Chtělo to jenom porozumět ragby a už se mohlo hrát. V podstatě hned jsem šel do áčka Dragonu a když okolo sebe máte samé lepší hráče, i vy se vyvíjíte rychleji než s hráči horšími nebo sobě rovnými. Uvidíme, jestli to tak půjde dál stejnou rychlostí. Doufám, že ano.

Proč jste zvolil cestu do Anglie?

Vydal jsem se tam jednoduše proto, že chci hrát ragby na té nejvyšší úrovni, na kterou budu mít. V České republice už jsem neměl možnost postupovat výš, a proto jsem se rozhodl zkusit štěstí v zahraničí po vzoru mnoha našich hráčů. První nabídka přišla z Francie, ale jak jsem později zjistil, komunikace s Francouzi je nesrovnatelně horší než s Angličany, takže jsem se nakonec domluvil s nimi.

Vybral jste si město Gateshead a tamní ragbyový celek. Porovnejte podmínky s brněnským Dragonem…

Jsou dost podobné, protože stejně jako Dragon a celé české ragby je i tento klub amatérský. Nikdo nemá smlouvu, ale klub hráčům hodně pomáhá co se týče výloh na bydlení a tak. Velký rozdíl oproti Brnu vidím v počtu hráčů na trénincích i celkově v klubu. Všichni chodí normálně do práce, ale jejich nasazení je s Českou republikou nesrovnatelné a od toho se potom samozřejmě odvíjí i výkonnost. Lidé v Anglii ragby žijí.

V Anglii ragby vzniklo. Je to patrné?

To je vidět na každém kroku. Stejně jako v Česku najdete v každé vesnici fotbalové hřiště, v Anglii je kromě něj i ragbyové. Anglie patří mezi top země ve světovém ragbyovém žebříčku. Já tady hraji šestou nejvyšší soutěž a dle mého názoru bychom porazili kohokoli v České republice.

V říjnu jste poprvé oblékl seniorský reprezentační dres a hned v úvodním duelu mistrovství Evropy divize 1B, které je zároveň kvalifikace na mistrovství světa v roce 2015. Jak jste se při domácí porážce 3:29 s Polskem cítil?

Bylo to neuvěřitelné. Měsíc předtím jsem vůbec poprvé oblékl patnáctkový reprezentační dres na evropském šampionátu do dvaceti let a teď už nosím seniorský, což je nejvíc, čeho můžete v českém ragby dosáhnout. Škoda, že premiéra nedopadla lépe výsledkově.

Zápas s Polskem ukázal, že české ragby není v nejlepší kondici, taky po něm ještě přišly prohry se Švédskem 18:22 a hlavně s Ukrajinou 15:42…

Někde jsem před časem četl, že my sice jdeme v ragby dopředu, ale ostatní země běží, což podle mě výborně vypovídá o naší úrovni. Země, které jsme před pár lety bez problému poráželi, nám to teď vrací i s úroky. Poláci do toho šlapou už od mládeže, což bylo evidentní na výsledku finále mistrovství Evropy dvacítek, které jsme prohráli 8:44.

V kvalifikaci na světový šampionát česká reprezentace patrně nemá naději, ovšem po třech porážkách je také na dně tabulky mistrovství Evropy divize 1B.

Kvalifikací na mistrovství světa se opravdu nemusíme moc zaobírat. Pro nás je hlavni udržení v divizi 1B. I když reprezentační výsledky nevypadají skvěle, předvádíme nejlepší ragby za poslední roky. Pracujeme na herní koncepci, abychom se dlouhodobě vyvíjeli a byli v příštích letech konkurenceschopní. Samozřejmě jsme mohli zápasy nějak uhrát, ale to nás nikam neposune. Proto musíme některé výsledky obětovat.

Nechyběl jste ani v jednom ze tří utkání evropského šampionátu. Stáváte se reprezentační stálicí?

Doufám, že se v reprezentaci udržím. (úsměv) Na soustředěni před všemi zápasy trenér nominoval hodně hráčů ze stříbrného evropskému celku do dvaceti let, takže s námi patrně počítá a za pár let by na nás měl nároďák stát.

Roste České republice silný ragbyový ročník?

Podle ohlasů po evropském šampionátu dvacítek jsme hráli pěkně, dalo se na nás dívat a prý tady dlouho nebyl tým, který hrál tak moderní ragby. Sedli jsme si hodně i mimo hřiště, nikde jsem nezažil tak dobrou partu. Moderní a efektivní ragby jsme hráli hlavně díky trenérům Tomáši Krejčímu a Danu Benešovi. Vymáčknout z nás takovou hru za tak krátkou dobu se mi zda až nemožné.

Sledujete z Anglie boj brněnského Dragonu v extralize, který je podzimu šestý?

Samozřejmě. Dragon měl výborný začátek. Odjel jsem do Anglie a hned vyhrával. (úsměv) Jenže pak i kvůli zraněný Karla Opravila přišel výpadek. Bavil jsem se s klukama a nikdo mi nedokázal vysvětlit, co se děje. Uvidíme, jak to bude vypadat na jaře, ale když budou hráči zdraví, extraligu by Brno mělo udržet bez větších potíží.