Život měl dokonale nalajnovaný. V roce 2017 se stal poprvé českým šampionem v olympijském triatlonu. Jenže o půl roku později přišla vážná dopravní nehoda, po které na pět týdnů skončil v kómatu. Zrovna jel svým vozem podepsat pracovní smlouvu do Prahy.

„Vrtulníkem mě transportovali do bohunické nemocnice, kde jsem strávil dva měsíce. Pamatuji si jen útržky jako třeba schodiště, protože jsem je dřív rád běhal,“ popisuje.

Štěstí v neštěstí

Výčet jeho zranění byl rozsáhlý. Zlomil si pravou lopatku, první a třetí obratel, kyčel. A také utrpěl krvácení do mozku. „Měl jsem štěstí v neštěstí, že zasáhlo levou hemisféru, která zajišťuje pohyb. Kdyby pravou, která ovládá emoce, paměť, ani bych si nepamatoval, že jsem někdy dělal triatlon,“ povídá brněnský závodník.

Původně mu prognóza nedávala valné vyhlídky na uzdravení. V nemocnici se doslechl, že bude upoutaný na vozík. „Pak mi řekli, že možná budu chodit a už jsem teď zkoušel i běhat. Sice deset metrů, ale pracuji,“ vykládá Kubínek.

Chvíli mu trvalo, než se srovnal se svým tehdejším stavem. „Naštěstí mi hned po operaci nasadili antidepresiva, což mě zachránilo,“ líčí. Zpočátku raději nechodil na balkon. „Netušil jsem, co hlava udělá. Byl jsem mistr a skončil na vozíčku,“ přiznává.

Triatlonová asociace mu zajistila okamžitou rehabilitaci v Kladrubech, kde strávil půl roku. „Nosil jsem pleny pro dospělé, neuměl jsem jíst ani pít, měsíc jsem měl trubičku v krku, abych se neutopil pitím nebo nezadávil jídlem,“ sděluje.

Nejprve se učil na vozíku, ale to mu nešlo. Tři měsíce po operaci už se zkoušel postavit. Teď chodí sám. „Musím mít klid a nikam nespěchat,“ přibližuje někdejší devátý muž Evropského poháru v Karlových Varech.

Domácí úkoly

Zpočátku ani nezvládal mluvit, což se učí znovu pod dohledem logopeda. „Dává mi domácí úkoly,“ vysvětluje Kubínek. Navštěvuje taky ergoterapie, kde procvičuje jemnou motoriku, dále fyzioterapii nebo psycholožku. Do toho se učí anglicky. „Chci se vrátit zpátky, takže každý den makám. Tak plný diář jsem neměl nikdy, volno mám v listopadu,“ vypichuje.

Do toho už i sportuje, nejčastěji plave, v červenci startoval ve štafetě při Challenge Prague, kdy uplaval 1900 metrů. Jezdí i na tricyklu, speciální trojkolce, na níž se stal mistrem republiky v časovce i hromadném závodě. „Ale mezi parasportovci se moc necítím. Někteří se dělají postiženější, než ve skutečnosti jsou. Hodně mi pomáhá být mezi triatlonisty, to je super,“ zdůrazňuje Kubínek.

Právě jeho styl myšlení a přístup k životu mu pomáhá k vytouženému návratu mezi zdravé. „Doktor mi řekl, že si nemám dělat falešné naděje, ale když budu takhle makat dál, za nějaký čas nepoznám, co bylo. Nepřemýšlím negativně, takový jsem nikdy nebyl, na každé špatnosti hledám pozitiva,“ předkládá recept ostatním optimisticky naladěný Kubínek.