Na světovém šampionátu, který od středy do neděle hostí nizozemský Apeldoorn, tak česká výprava spoléhá především na evropského šampiona v keirinu z roku 2015 Pavla Kelemena a mistryni světa z bodovacího závodu z roku 2013 Jarmilu Machačovou. „Je jedno, kdo pojede o medaili. Minulý rok se povedla Babsonovi, teď se může povést někomu jinému,“ zůstal v klidu Kelemen.

Bábek se v říjnu na evropském šampionátu v Berlíně připomněl čtvrtou příčkou, ovšem do Nizozemska necestoval. „V týmu chybí, bohužel zdraví má jenom jedno a tohle mistrovství musel vynechat. Jednalo se o racionální rozhodnutí a byl jsem z toho smutný, ovšem Tomáš daleko víc a myslím, že pořád ještě smutný je. Věřím, že ostatní kluci budou schopní po něm díru zalepit,“ vyhlížel trenér sprinterské části reprezentace Petr Klimeš.

Libor Zábranský.
Naši kluci by u nás takový pokrok neudělali, říká po stáži v Kanadě Zábranský

Šestadvacetiletý Kelemen v Hongkongu skončil v keirinovém finále pátý, v Apeldoornu chce výš. „Myslím, že formu mám dobrou. Jsem natěšený a uvidíme ve středu, jak se mi podaří rozjet týmový sprint. Záleží i na psychice, ale jezdí se mi dobře,“ prohlásil před startem brněnský sprinter.

Česká nominace na mistrovství světaDUKLA BRNO
Týmový sprint: Pavel Kelemen, Martin Čechman, Robin Wagner
Sprint jednotlivců: Martin Čechman, David Sojka
Keirin: Pavel Kelemen, David Sojka, Sára Kaňkovská
Kilometr s pevným startem: Robin Wagner, Pavel Kelemen
DUKLA PRAHA
Scratch: Jiří Hochmann
Bodovačka jednotlivců: Jan Kraus
Stíhací závod jednotlivců na čtyři kilometry a omnium: Nicolas Pietrula
Bodovačka jednotlivkyň, scratch, omnium: Jarmila Machačová


Do týmového sprintu vstoupí ve středu před sedmou hodinou večer s Martinem Čechmanem a Robinem Wagnerem, s druhým jmenovaným pojede Kelemen také kilometr s pevným startem. „Největší šance vidím jako vždycky v keirinu. V kiláku samozřejmě taky, i když startovka je letos hodně nabouchaná, ale myslím, že Robin i Keliš se s tím dobře poperou. Každé umístění do desítky bude krásné,“ podotkl Klimeš.

Na krytém dřevěném oválu ještě Kelemen pevný kilometr nejel, v neděli ho tak čeká velká premiéra. „Byla to spíš hecovačka, vždycky jsme se s kilákem štengrovali. Jak vypadl Babson, trenér mi oznámil, že ho jedu. Rád si ho vyzkouším na dřevě, dosud jsem ho jel jenom na betonu,“ pronesl Kelemen.

Nováčky na světovém šampionátu jsou Čechman a Sára Kaňkovská, která pojede keirin. „Přes podzimní sezonu na světových pohárech ukázala, že umí vycenit zuby, dvakrát se dostala do velkého finále. Jede na zkušenou, na první mistrovství světa. Konkurenci ale už poznala a chce se porvat o dobrý výsledek,“ přemítal trenér brněnské Dukly Klimeš.

Dobré vzpomínky na nizozemský velodrom má dvaatřicetiletá Machačová, která na něm před sedmi lety vybojovala stříbrnou medaili na světovém šampionátu v bodovačce. „Jarmila je naše největší želízko. Pokud zajede to nejlepší a bude mít v závodě štěstí, může mít i medaili. Rozhodně by mě potěšila placka z čehokoli, ať už z bodovačky nebo scratche,“ uvedl kouč stíhačské části reprezentace Milan Kadlec. Machačová kromě bodovacího závodu jednotlivkyň a scratche pojede i vícebojařské omnium.

Čeští vytrvalci se překvapivě nekvalifikovali do tradičně silné disciplíny madisonu, tedy bodovacího závodu dvojic. Jiří Hochmann pojede scratch, Jan Kraus bodovačku jednotlivců a stíhačku na čtyři kilometry i omnium Nicolas Pietrula. „U kluků sezona nenapovídá extra dobrému výkonu, ale Pietrula může překonat český rekord ve stíhačce, v což všichni doufáme a umístění do desítky bude super výsledek. Schopný toho je, pořád se zlepšuje. Bodovačka a scratch jsou loterie, kdyby měl Jirka Hochmann dobrý den, může něco předvést, byť v sezoně toho na svěťácích tolik neukázal,“ doplnil Kadlec.

Ilona Burggrová (uprostřed)
Technickou jsem už dostala i za horší věci, přiznává zlatá Burgrová