Letos má v pouhých šestadvaceti letech našlápnuto k zisku šestého triumfu v MotoGP. Opět královské kubatuře dominuje, za devět závodů nasbíral 185 bodů a na druhého Andreu Doviziosu má náskok osmapadesáti bodů. V Brně na Masarykově okruhu zahájí nedělním závodem od dvou hodin odpoledne druhou polovinu sezony. „Ta bude nejdůležitější. Letní přestávku jsem si užil. Odpočíval jsem a připravoval se na zbývající část. Vynasnažím se vrátit ve stejném stylu, v jakém jsem zakončil první polovinu sezony,“ prohlásil Márquez.

Déšť. Ilustrační fotografie.
Dopravu na Velkou cenu komplikuje déšť. Policisté přistoupili k mokré variantě

Výčet rekordů suverénního Španěla, který z dvanácti absolvovaných sezon osm vyhrál, by vydal na knihu. Namátkou: je nejmladší vítěz MotoGP v historii, první jezdec, který získal titul v prostřední třídě a královské kubatuře hned po sobě. Ale má i ty nelichotivé. Nikdo v historii nespadl v šampionátu z motorky ve větší rychlosti než Márquez, který se řítil 336 kilometrů v hodině. „Jako jezdec je fenomenální a nejlepší, co teď MotoGP nabízí. Jezdí perfektně. Ne, že se nemáme rádi, ale kamarádi nejsme,“ poznamenal na adresu šampiona jediný český pilot v královské kubatuře Karel Abraham.

OBSAZENÁ MOTOGP

Na druhou polovinu sezony se Márquez připravoval se svým o tři roky mladším bratrem Alexem, který pro změnu vévodí klasifikaci Moto2. Mistr světa nejnižší kubatury z roku 2014 zažívá v prostřední třídě průlomovou sezonu, z posledních pěti Velkých cen čtyři vyhrál. „Připravovali jsme se dohromady, máme společný cíl, skončit na nejvyšší příčce v pořadí,“ podotkl starší a úspěšnější z bratrského dua.

Jakub Kornfeil.
Hned jsem věděl, že je něco špatně, říká Kornfeil o pátečních trablech

Oba si pauzu zpestřili nočním běžeckým závodem v Barceloně, kde finišovali na desetikilometrové trase ruku v ruce za sedmatřicet minut. „Obvykle je Alex v atletice lepší. Moc neběháme, ale fyzická kondice je důležitá,“ usmíval se Marc.

Vítězové Grand Prix v Brně - MotoGP
2018 Andrea Dovizioso
2017 Marc Márquez
2016 Cal Crutchlow
2015 Jorge Lorenzo
2014 Dani Pedrosa
2013 Marc Márquez
2012 Dani Pedrosa
2011 Casey Stoner
2010 Jorge Lorenzo

Na to, aby se sourozenecké duo mohlo poměřit i v královské kubatuře, si musí ještě počkat. „Je můj sen závodit v MotoGP, ale uvědomuji si, že v tuto chvíli tam není moc volných míst. Proto na to raději nemyslím,“ řekl dříve Alex, který v Brně ještě nikdy nevyhrál. To jeho starší sourozenec na Masarykově okruhu kraloval třikrát. Dvakrát v MotoGP a jednou v prostřední kubatuře.

Nejúspěšnější muž na brněnské dráze je Valentino Rossi se sedmi výhrami. Tentokrát se ovšem očekává, že Márqueze v boji o prvenství na jihu Moravy vyzvou jiné motocyklové hvězdy. Kromě obhájce prvenství z loňského roku Doviziosa třeba Rossiho stájový kolega z Yamahy Maverick Viňales.

V předposledním závodě v nizozemském Assenu triumfoval a naposledy v Německu finišoval druhý. „Cítím se skvěle a doufám, že ve druhé polovině sezony ukážu své možnosti. Motorka je úplně jiná než minulý rok. Z nastavení můžeme profitovat,“ vyhlásil Viňales.

V akci tentokrát není pětinásobný šampion na Masarykově okruhu Jorge Lorenzo, jenž laboruje se zraněním obratlů. Druhý tovární motocykl Hondy místo něj v Brně sedlá německý pilot Stefan Bradl. Kvalifikace MotoGP startuje v sobotu deset minut po druhé hodně odpoledne.

Karel Abraham.
Tréninky na Grand Prix: rozpačitý výkon Kornfeila a Abraham testující pneumatiky