Jenže nahuštěný program se na výsledcích Basketu příliš neprojevuje. Svěřenci brněnského kouče Lubomíra Růžičky na evropské scéně prohráli jeden ze čtyř zápasů, v domácí soutěži pak z posledních pěti duelů padli pouze se suverénním Nymburkem 76:88. „Šlo o hektické období a pořád toho nemáme málo. Myslím ale, že tempo zápasů zvládáme v pohodě,“ ujistil brněnský pivot Šimon Puršl.

A čtyřiadvacetiletý basketbalista na rozdíl od většiny spoluhráčů navýšil své herní vytížení také v národním dresu. Na začátku sezony se přitom ještě potýkal se zdravotními problémy, když léčil patu. „Se zraněním je to pokaždé dost komplikované a zapomenout se na něj moc nedá. Snažím se ho teď dostat z hlavy co nejdřív a jsem už skoro stoprocentní. I když nabitý program a zátěž tomu moc nepomáhají,“ podotkl Puršl.

Ten v této sezoně odehrál v základní části Národní basketbalové ligy sedmnáct z jedenadvaceti utkání, v nichž si připsal v průměru devatenáct a půl minuty na zápas. V mezinárodní soutěži nechyběl ani v jednom ze čtyř duelů. „Na druhou stranu takový nápor zápasů a tréninků pomůže tomu, že se do toho po zranění snadněji dostanu a že jsem rychleji vyhraný,“ hledal pozitiva český reprezentant.

Puršl při premiéře brněnského celku v ENBL přispěl jedenapadesáti body k zatím druhému místu v tabulce, Basket má bilanci tří výher a jedné prohry. Vedoucí estonský celek Tartu zaznamenal o utkání i porážku víc, třetí je se třemi vítězstvími dosud stoprocentní Jenisej z Ruska. „Zatím si vedeme velice dobře, předváděli jsme dobré výkony. První dva zápasy byly na lehčí úrovni (vítězství s Borisfenem 88:67 a lotyšským týmem Valmiera 79:77 – pozn. red), dovolím si říct, že zhruba na stejné, jako je česká liga. Další dva ale byly o dost kvalitnější a v obou jsme hráli solidně,“ připomněl Puršl bitvy s mužstvy Siauliai a Jenisej.

TRÁPÍ I EUROLIGOVÉ TÝMY

S litevským soupeřem Brňané nejprve vyhráli 107:104 až po druhém prodloužení, s Rusy pak padli 83:88. „Týmy v této soutěži jsou na dost rozsáhlé škále, od slabších až po takové, jako je třeba Jenisej. Když se podíváme do jeho domovské ligy, tak hraje vyrovnaně i s CSKA Moskva. Taky litevský celek nedávno trápil euroligový Žalgiris,“ uznal Puršl kvalitu protivníků v mezinárodní soutěži.

Nyní Jihomoravané narazí na Anwil Wloclawek, který má výhodu domácího hřiště. „Zápas na palubovce Anwilu bereme jako velkou výzvu. Vedoucí celek polské ligy sestavil dobrý mix zkušených hráčů a čeká nás opravdu velký zápas,“ pravil trenér Růžička.

Jeho mužstvo se letos vrátilo do Evropy po několikaletém půstu. „Jsou to pro nás další zkušenosti, tým se v takových zápasech hodně otestuje, když je zvládne a bude hrát dobře, dodají mu velké sebevědomí před play-off,“ zdůraznil Puršl.

A k vyřazovacím utkáním v české lize už není daleko. Brno v základní části odehraje už jen sobotní duel v Hradci Králové, pak pokračuje zápasy v nadstavbě. Basket je v ligové tabulce aktuálně na třetí pozici. „Některé zápasy nám zbytečně utekly, nepodali jsme v nich stoprocentní výkony, ale třetí místo je určitě dobrá výchozí pozice a splňuje naše očekávání před sezonou,“ dodal Puršl.