Program finálové série play-off nejvyšší basketbalové soutěže žen:
1. zápas: dnes v 18.00
USK Praha Žabiny Brno
2. zápas: sobota v 17.00
Žabiny Brno USK Praha
3. zápas: úterý 19. dubna v 20.15
USK Praha Žabiny Brno
* finálová série se hraje na tři vítězná utkání

K němu však mají basketbalistky Žabin stále daleko, přestože ve čtvrtek od šesti hodin večer v pražské hale Královka rozehrají finále ligového play-off. „Dostat se do bitvy o zlato byl jeden z cílů, které jsme už splnili. Ke spokojenosti ale chceme odehrát co nejvíc vyrovnanou sérii,“ hlásil kouč brněnského celku Viktor Pruša.

Jeho svěřenky totiž mají před sebou náročnou výzvu. V boji o mistrovský titul vyzvou suverénní USK Praha, které usiluje o dvanáctý ligový triumf v řadě. „USK je samozřejmě pořád obrovský favorit, ale naše hráčky není vůbec těžké motivovat. Jsou profesionálky a jsou zvyklé vyhrávat,“ zdůraznil Pruša.

Žabiny si v tomto ročníku zahrají o triumf v soutěži po tříleté pauze, když v sezoně 2018/2019 podlehly ve finále Pražankám jasně 0:3 na zápasy. „Jde o výsledek koncepční a dlouhodobější práce, která nese ovoce. Zůstali jsme pokorní a nějaký rok pracujeme na vysoké úrovni a se zápalem. Už minulé dvě sezony jsme měli k finále blízko a až tento rok se to povedlo,“ zmínil Pruša.

Z posledního mistrovského titulu se Brňanky radovaly v roce 2010, od té doby kraluje českému basketbalu žen výhradně USK. „Jeho obrovská síla je pod košem, proto je důležité s ním udržet koncentraci celých čtyřicet minut. Jsme schopni hrát dlouhé úseky zápasu, ale hlavní je se pořád naplno soustředit. Když uděláme jen jednu, dvě chyby v utkání, USK všechno dvojnásobně potrestá,“ upozornil Pruša, jehož hráčky podlehly pražskému celku v této sezoně 69:91 a 45:95.

Tentokrát ovšem USK provázejí zdravotní potíže. „Jsme nohama na zemi a absencemi soupeře se vůbec nezabýváme. Máme plán, kterým se chceme prezentovat a kterého se budeme držet,“ burcoval Pruša.

Jihomoravanky měly dosud po vyhraném semifinále 3:0 na utkání s Hradcem Králové čtrnáct dní zápasovou odmlku. „V té pauze jsme skvěle potrénovali ve vysoké kvalitě, hráčky si to opravdu odmakaly. Navíc po sérii s Hradcem chvilku odpočaly a zregenerovaly jak psychicky, tak i fyzicky. Volno nám proto naopak přišlo vhod a teď jsme tam, kde potřebujeme být," dodal Pruša.

Finálová série se hraje na tři výhry.