A Orálek úvodní den potvrdil roli favorita, když doběhl jako první s časem 3:13:19 hodiny. „Cítím se dobře, jsem docela rozběhaný a doufám v jedenáctý triumf. Beru to jako přípravu na další ultramaratony,“ sdělil Orálek, který hájí barvy Moravské Slavie Brno.

I proto věří, že po roce opět zvítězí. „Vždy záleží na účasti, když přijede nějaký kvalitní běžec, vyhrát je mnohem těžší. Letos o nikom takovém nevím, ale klidně někdo může výrazně překvapit,“ povídal.

Za sebou má však pouze první ze sedmi závodů. Nejvytrvalejší běžce totiž čeká sedm maratonů v sedmi dnech a celkem 301 kilometrů. „Moravský ultramaraton je na území České republiky unikátní, protože jde o nejdelší etapový závod. Dokonce i v zahraničí se vyskytuje jen pár podobných podniků,“ řekl Orálek.

Etapy a výsledky
Sobota: Lomnická etapa – 1. Daniel Orálek 3:13:19, 2. Vojtěch Grün 3:14:53, 3. Tomáš Hrdina 3:26:04, 4. Rudy Krajča 3:28:02, 5. Martin Šerák 3:32:25

2. 7.: Boskovická etapa
3. 7.: Blanenská etapa
4. 7.: Tišnovská etapa
5. 7.: Olešnická etapa
6. 7.: Bystřická etapa
7. 7.: Cimrmanova etapa (Lomnice)

Kromě toho si závodníci mohou při etapách vychutnat také pěknou přírodu jižní Moravy. „Trati nic nechybí, všude kolem je krásná krajina. Těžko najdu po této stránce přitažlivější závod. Moravský ultramaraton je srdcová záležitost, navíc závodím v rodném kraji,“ hlásil běžec Ivan Ďurkovský, který pochází z Brna.

Ten vynechal pouze úvodní dva ročníky a celkově se Moravského ultramaratonu účastní už po čtyřiadvacáté. Nikdo závod neběžel víckrát. „Na kolik si ještě troufám ročníků? Co zdraví dovolí,“ pronesl s úsměvem devětapadesátiletý rekordman.

V první etapě doběhl na 95. příčce. „V poslední době mám zdravotní problémy, takže se chci především rozběhat. Většinou zde běhám lépe na konci než na začátku,“ smál se Ďurkovský.

Zápolil hned s několika obtížemi. „Mám za sebou operaci kýly, ze které vzešly sekundární problémy. Měl jsem natrhnutý lýtkový sval, což člověka na trati přibrzdí. Ani objemový trénink pak není takový, jako závod vyžaduje,“ doplnil.

Ne všichni poběží všech sedm etap. V kategorii MiniMUM závodníci absolvují pouze tři. Stejně tak někteří běžci zkusí třeba jen jeden závod. „Loni jsme v počtu všech účastníků překročili hranici 211 běžců, snad tento počet letos pokoříme,“ prohlásil osmačtyřicetiletý Orálek, který je zároveň člen organizačního výboru.