Danieli, co říkáte na to, že jste nový národní šampion?
Mekbib: Mám skvělý pocit z toho, že jsem zvítězil na mistrovství České republiky hned po výhře na turnaji v Torontu. Zažil jsem úspěšný týden. Těžko se mi pocity popisují. Bylo to úžasné, ale hrozně těžké fyzicky i mentálně.

Dokážete se ve hře navzájem něčím překvapit?
Mekbib: Už se asi nedokážeme překvapit ničím. Martin sice už asi rok trénuje v Praze, ale předtím jsme spolu dlouho trénovali v Brně. Známe se odmalička a je pro nás opravdu těžké, vymyslet na sebe něco nového.
Švec: Přesně tak. Čtyři roky jsme spolu trénovali prakticky každý den dvakrát denně. Známe se jak své boty. Finále bylo trochu zvláštní, protože přijel velký fanklub z Brna. Když se po semifinále ukázalo, že bude brněnské finále, atmosféra asi trochu utrpěla, protože všichni už byli spokojení a fandilo se spíš pěknému squashi, než aby fanoušci podporovali svého favorita.

Danieli, vedl jste ve finále 2:0 na sety a 10:7, pak ale Martin třetí sadu otočil. Co se vám honilo hlavou?
Mekbib: Do toho stavu jsem držel taktiku, kterou jsem si zvolil. Pak jsem chtěl zápas zbytečně rychle ukončit. Taky už jsem toho měl plné zuby. Chtěl jsem to mít za sebou a Martin chytil druhý dech. Ucítil šanci a využil ji. Musel jsem se zkoncentrovat a čtvrtou sadu už jsem proměnil.
Švec: Dan hrál první dva sety dobře. Nemyslím, že jsem zvolil špatnou taktiku, ale nedařilo se mi. Přehrával mě. Před koncem třetího setu jsem zkusil taktiku všechno, nebo nic. Uvolnil jsem se a Dan k tomu přidal dvě nebo tři zbytečné chyby. Viděl jsem, že znervózněl. Mrzí mě začátek čtvrté sady. Kdyby se mi podařilo pár výměn, bylo by to zajímavější.

Turnaj se nesl ve znamení konce nadvlády Jana Koukala. Danieli, byla pro vás velká výzva porazit ho v semifinále a sesadit z trůnu?
Mekbib: My jsme nikdo nevěděli, jestli bude hrát, nebo ne. Rozhodl se na poslední chvíli. Přiletěl jsem ve středu z Kanady a ve čtvrtek začínalo mistrovství, takže jsem nevěděl, jak mě ovlivní časový posun. V semifinále jsem prohrával 0:2, ale vývoj jsem otočil. Je to pro mě určitě jedna z největších výher, která se mi v kariéře povedla.

Je dobře, že má český squash nového šampiona?
Švec: Určitě. Radši bych to byl já. Ale když ne já, tak jsem rád, že vyhrál zrovna Dan.
Mekbib: Myslím, že to dává signál dalším hráčům, že squash u nás není monopol. Je nás tady s Martinem nějakých pět šest lidí, kteří jezdí do zahraničí a snaží se squashi opravdu věnovat. Myslím, že i na dalších mistrovstvích bude mezi námi konkurence. To je dobré pro jakýkoliv sport.

Finále jste hráli v obchodním centru Galerie Harfa. Je to pro vás změna?
Švec: Národní mistrovství se v nákupních centrech hrává už několik let. Jsme zvyklí. Je tam horší viditelnost kvůli světlu. Přes den, když svítí slunce, se míček trochu ztrácí. Večer už je to ale v pohodě. Velké plus je, že se ke squashi dostane spousta lidí, kteří by se na něj normálně nepřišli podívat do haly. Atmosféra za kurtem je mnohem lepší.
Mekbib: Slunce svítilo na skleněný kurt, na kterém musíme hrát s bílým míčkem, aby byl dobře vidět. V kombinaci se slunečním světlem se ztrácí. Ale podmínky jsme měli určitě regulérní.
Švec: Byly ročníky, kdy to bylo mnohem horší. Tento rok udělali organizátoři maximum pro to, aby nám světlo nevadilo.

Jaké vás čekají v nejbližší době akce?
Mekbib: Tento týden hrajeme na mezinárodním turnaji ve Skotsku. Pak chci tři týdny trénovat a trochu odpočívat, měl jsem nabitý program. A poté budu všechno směřovat k mistrovství Evropy týmů, které nás s Martinem čeká v květnu.
Švec: Na rozdíl od Dana jsem před mistrovstvím nikde nehrál. Po turnaji ve Skotsku jedu ještě do Švédska a do Ruska. Pak si snad dám taky pauzu a připravím se na evropský šampionát.

Těšíte se na to, že se tentokrát sejdete v jednom týmu?
Mekbib: Pro mě je to vždycky zážitek. Minulý rok se nám podařilo poprvé v historii zůstat v první divizi. Byli jsme šestí, což je obrovský úspěch. Minimálně ho chceme zopakovat.
Švec: Rozhodně se těším, protože rád hraju týmové soutěže. Celý rok hrajeme sami za sebe a tam spolu bojujeme za reprezentaci. Má to tak většina hráčů. Určitě chceme zopakovat nebo vylepšit loňské umístění.

Danieli, před národním šampionátem jste vyhrál v Torontu jako druhý hráč z České republiky turnaj série PSA. Považujete minulý týden za nejlepší v kariéře?
Mekbib: Určitě. Nevím, co bych si ve squashi měl přát víc. Světový turnaj si cením trošku víc, protože je podle mě těžší ho vyhrát. Hráči ze světa jsou na takové akci silnější, než když se sejde elita jednoho státu.