Na akci JBC 4X Revelations vrátil francouzskému závodníkovi Quentinu Derbierovi porážku ze světového šampionátu. „Vítězství neberu jako odplatu,“ říká po triumfu brněnský rodák.

Slavík je zakladatel populárního severočeského klání. Na trati, kterou postavil, si prodloužil výbornou sérii – v šestém ročníku Revelations pošesté vyhrál. „Prošel mi rukama každý kámen, ale není to pro mě výhoda. Profesionální závodníci ji za dva dny znají stejně, jako když na ní jezdím dva měsíce. Chtěl jsem postavit obrovskou a náročnou dráhu, která ukáže fourcross přesně tak, jak si ho doopravdy představuju, a hlavně to bude show pro diváky. Trénuju na ní, takže obsahuje prvky, které prostě moc jezdit neumím,“ zmiňuje jednatřicetiletý biker.

Finále závodu světové série horských kol ve fourcrossu JBC 4X Revelations proběhlo 14. července v bike parku Dobrý Voda v Jablonci nad Nisou. Na snímku zprava Tomáš Slavík a Simon Waldburger (16).Zvlášť obtížné jsou technické pasáže jako les se zrádnými kořeny nebo dřevěná stěna, po které závodníci jezdí v téměř vodorovné pozici. „Že si stavím trať pro sebe, řekne jen amatér, který o našem sportu vůbec nic neví,“ poznamenává.

Jako povolený doping spíš bere víc než desetitisícovou diváckou podporu. „Každý rok se divím, že jsem schopný ten závod vyhrát. Na startu zažívám úplně zvláštní pocit. Před finále jsem se podíval na všechny lidi i závodníky, jak se baví a září. Viděl jsem, jak vše klape, je krásné počasí. Tak jsem  si řekl, že vítězství může být třešinka na dortu. Byl jsem v klidu, domácí publikum, které žene české závodníky, je velký klíč k úspěchu,“ popisuje Slavík.

Zaváhání na mistrovství světa v italském Val di Sole ho ale mrzí. „Jezdil jsem líp než Quentin. Ve finále jsem mu ujel o dvacet metrů, všichni valili oči. Pak mi ale přecvaklo v hlavě. Věděl jsem o náskoku, začal jet opatrně a málem se roztřískal na rock garden (kamenitá pasáž – pozn. red.). Strašně jsem zabrzdil a Quentin se dostal do vnitřní stopy v poslední zatáčce. Udělal jsem blbou chybu,“ vysvětluje Slavík, jenž se zaměřuje vedle fourcrossu i na městské sjezdy a seriál Crankworx, který kombinuje různé disciplíny.

I když se před sedmi lety přestěhoval do Jablonce za přítelkyní, na jižní Moravu nedá dopustit. „Jsem Brňák a na město mám parádní vzpomínky. Když se vracím, koukám kolem sebe a vybavuju si, kde jsme jezdili. Vždy si tam rád zatrénuju, když přijedu za mamkou a kamarády,“ dodává dvojnásobný světový šampion.