Slatinský doplatil na přísné regule bavorského závodu. Důvod vyloučení? Předčasně svlečený neopren. „Přiběhl jsem do převlékacího stanu a měl jsem ho už v tašce, jak jsem zvyklý z českých závodů. Brali to jako hrubé porušení pravidel. Slušně jsem se omluvil, přesto to nepomohlo,“ lituje.

Diskvalifikaci mu rozhodčí oznámil ještě v prvním depu. „Myslel jsem, že mi vynadá nebo dá penalizaci. Diskvalifikace mi přišla dost přísná. Nikoho jsem neohrozil, nepodlezl bójku, nechoval se hrubě. Pravidla však musím akceptovat,“ klopí zrak.

Slatinský už pokračoval mimo pořadí. „Mrzelo mě to, ovšem ironman je přece jen o překonání sebe sama. Kdybych přišel o obrovské prize money, rozdýchávám to hůř,“ usmívá se triatlonista z Moravských Budějovic.

Petr Vabroušek
Přeříkávejte si postup operací v depu, nabádá triatlonisty zkušený Vabroušek

Mnoho triatlonových závodníků nevěnuje pozornost pravidlům a mnohdy je překvapí sankce, které následují. „Pokud si závodník pozdě ukládá věci do depa, začne plavání například s časovým odstupem od ostatních. Hlídáme předčasný start, obeplutí všech bójek,“ popisuje triatlonová rozhodčí Radana Nováková, jež píská dvacet let.

Penalizace z plavání závodníci odpykávají hned v prvním depu. Liší se podle distancí, u sprintů deset sekund, u středních a dlouhých triatlonů je to minuta. „Závodník taky musí dát všechny věci z plavání do určeného pytle, nesmí nic odhodit jinam,“ připomíná.

Seriál Jak na triatlon
Deník Rovnost ve spolupráci se společností Triexpert nabízí svým čtenářům seriál s názvem Jak na triatlon. Věnuje se stále oblíbenějšímu sportovnímu odvětví, které spojuje tři různé disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. Z původních deseti jej díky návrhům dalších témat rozšíříme na dvacet dílů. Dozvíte se mimo jiné, jak si správně vybrat typ závodu, jak ideálně rozvíjet kondici, dočtete se o vhodné výživě, správném cyklistickém posedu, výběru materiálu či možnostech regenerace. Pravidelný seriál najdete na stránkách Deníku Rovnost každý čtvrtek. Pokud máte tipy na témata, která vás o triatlonu zajímají, pište na e-mail jaroslav.kara@denik.cz.

V cyklistické části dochází nejčastěji k porušení pravidla o draftingu, které zakazuje jízdu v háku. Závodník se při středním či dlouhém triatlonu nesmí pohybovat blíž než deset metrů za zadním kolem soupeře a metr a půl od jeho boku. Při předjíždění musí tuto draftingovou zónu opustit do 25 sekund.

Za porušení vidí modrou kartu, po které musí na pět minut zastavit v penaltovém boxu. „Při halfironmanech a ironmanech může obdržet dvakrát modrou kartu, třetí znamená automaticky diskvalifikaci,“ líčí dvaačtyřicetiletá sudí.

Při výraznějším prohřešku dostane triatlonista rovnou červenou kartu, která ho vylučuje ze závodu. „Uděluje se za úmyslnou jízdu v háku, když někdo jede dva, tři metry za jiným závodníkem,“ sděluje Nováková. I přes diskvalifikaci může triatlonista pokračovat, ale ve výsledcích figuruje jako diskvalifikovaný.

V triatlonu existuje ještě žlutá karta, v cyklistice udělovaná například za porušení pravidel silničního provozu. „Závodník jede uprostřed vozovky, ohrožuje ostatní triatlonisty. Začínáme ústním napomenutím, pak následuje žlutá karta. Po ní rozhodčí jezdce zastaví, nechá ho slézt z kola, což představuje penalizaci, kterou okamžitě napraví, co dělal, a pokračuje dál,“ přibližuje sudí z Vyškova.

Trestá se také odhazování odpadků jinde než ve vymezené zóně na kole i v běhu, za což následuje minutová penalizace. „Odpykává se v běžeckém penalty boxu, kde může zastavit kdykoli před proběhnutím cíle. Další nešvar u běhu bývá doprovod někoho z členů týmu. Nesmí se běhat s odhalenou horní polovinou těla, sluchátky v uších. Většinou to řešíme napomenutím, za opakování následuje žlutá karta. Za evidentní zkrácení trati dochází k diskvalifikaci,“ povídá hlavní rozhodčí otrokovického Moraviamana či Pilmana ve Žďáru nad Sázavou.

Pořadatelé Czechman triatlonu Tomáš Petr (vpravo) s Petrem Keclíkem.
Výhrůžné zprávy nám hrozily rýsováčky na trati, líčí úskalí pořadatel triatlonů

Občas se jí stane, že diskvalifikaci oznamuje závodníkům až v cíli. „Nezastaví při běhu v penalty boxu, protože se nepodívají, zda je na tabuli jejich číslo,“ doplňuje sudí, která vystudovala sociální pedagogiku.

V triatlonu je zakázaná jakákoli cizí pomoc zvenčí. „Řeší se napomenutím, pokud závodník nezískal výhodu, v opačném případě následuje diskvalifikace. Jiný závodník pomoci může, ale nesmí sám sebe znevýhodnit, a vyřadit tak sebe ze závodu,“ upozorňuje Nováková.